מנכ"ל סודהסטרים: "אנחנו מחפשים את הבנאדם השרוט שלא מפחד להיכשל"

כך אמר דניאל בירנבאום, מנכ"ל סודהסטרים, בכנס כנס 100 החברות שהכי טוב לעבוד בהן של מגזין TheMarker בשיתוף CofaceBdi

יעל בלקין
יעל בלקין
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
דניאל בירנבאום, מנכ"ל סודהסטרים
דניאל בירנבאום, מנכ"ל סודהסטריםצילום: מגד גוזני

"כשאומרים לי שאני משוגע, אני אומר תודה רבה", כך אמר דניאל בירנבאום, מנכ"ל סודהסטרים, בשיחה שערך סמי פרץ, פרשן בכיר ב-TheMarker, במסגרת כנס 100 החברות שהכי טוב לעבוד בהן של מגזין TheMarker בשיתוף CofaceBdi. בירנבאום סיפר על גיוס העובדים בחברה: "יש לנו 2,000 עובדים בארץ ו-3,000 בסך הכל בעולם. אנחנו מחפשים לגייס דנ"א ספציפי - אנשים משוגעים. אנחנו מחפשים את הבנאדם השרוט שמעיז, שמרשה לעצמו להיכשל".

לדברי בירנבאום, סודהסטרים נמצאת רק בתחילת הדרך. "כבר היום אנחנו חברת המים המוגזים הגדולה בעולם. זה הזוי, זה אפילו לא היה חלום לפני 10 שנים. אנחנו מייצרים 2 מיליארד ליטר בשנה. אבל כדי להתמודד מול החברות הגדולות ולקבל נתח שוק משמעותי, אנחנו חייבים את הגן המשוגע".

סודהסטרים צמחה מ-6 מיליון דולר כשהוקמה ל-2 מיליארד דולר. איך עשיתם את זה?

"אנחנו מגייסים, מתגמלים ומשמרים אנשים. אנחנו נותנים לאנשים לדמיין, לחלום, לעשות דברים אחרת, לנצח חברה כמו קוקה קולה. כשסימנו את זה כיעד באמת אמרו שאני משוגע. חוץ מזה, גם ה-BDS עזרו לנו להיות מוכרים בכל העולם. קוקה קולה ונסטי רודפים אחרינו ומנסים לעצור אותנו בכל מיני תואנות שאין בהן דבר מלבד בריונות, והתקשורת העולמית מתה על זה".

היו תקופות שבהן ה-BDS היה משהו מאוד מלחיץ.

"היו צמתים שבהם היינו צריכים להחליט אם למזער את הזהות הישראלית או לא. אני קצין בצה"ל, יש לי 2 ילדים חיילים. אז אנחנו החלטנו שאנחנו שמים דגל ישראל על כל המוצרים שלנו. ביקשו סימון מוצרים? קחו סימון מוצרים! דגל ישראל וכיתוב שישראלים וערבים עובדים בדו קיום. אנחנו ישראלים גאים, בלי קשר ל-BDS".

בירנבאום מדגיש את המקום של ערכיות בלב החברה. "אנחנו החלטנו להיות חברה ערכית. יש מה לשפר, אבל דאגה לסביבה, לדו קיום, מוצרים בריאים בלי כימיקלים מיותרים - זה הזהות שלנו. ואם מדברים על דור ה-Y, על המילניום הזה, אי אפשר מצד אחד לדבר על כל הערכים האלה ומצד שני למכור רעל. אנחנו לא נתרחב לתחומים שלא קונסיסטנטיים עם הערכיות שלנו". סודהסטרים, כך טען, היא הגשר למגמה של צרכנים בעולם המערבי לנטוש את הכימיקלים והסוכר ולעבור למים.

אחת הבעיות של המשק הישראלי היא הפריון הנמוך, וגם לזה יש לבירנבאום פתרונות. "צריך לגייס את העובדים הכי מוטרפים שרוצים להיות שם. שכיף להם להיות שם. אם זה לא כיף - אני לא עושה את זה. צריך כל הזמן לרדוף אחרי סיפוק וכיף, זה יוצר פריון. אבל יש גם מעבר לעניין של תחושת סיפוק - אי אפשר לזלזל בשכר ובתנאים. זה חלק מהמכלול של איך מתייחסים לאדם - שכר ותנאים, הסעות, ביגוד, נגישות למנהל. כל זה בא לידי ביטוי בפריון".

"מסתבר שעובדים לא פועלים על פי אלגוריתם"

"משהו השתנה בתוך הראש של כולנו. הדור הזה שונא בולשיט, חוסר אמינות זה משהו שמשלמים עליו בעוצמה", אמר מוקדם יותר ליאור פרנקל, שותף וסמנכ"ל מוצר ב-Jolt, בהרצאה בנושא "הדור שרוצה הכל - איך לשמר את העובדים בעולם החדש?". פרנקל ניסה להסביר מה מתפספס בדרך אל האושר. "האלגוריתם של 'לבחור מסלול - ללמוד קשה - להתקבל לעבודה טובה - לעבוד קשה - להיות מאושר' לא עובד יותר. מסתבר שעובדים לא פועלים על פי אלגוריתם. לדור הזה יש חיים לפני ואחרי העבודה והוא רוצה להתפתח. כשהוא מרגיש שהשוק לא מתקדם לאן שהוא רוצה הוא מתחיל להיכנס לחרדה. יש 3 דברים שמשפיעים עלינו, לא משנה אם אנחנו שכירים או עצמאיים - משמעות, הנאה וכסף. מי שאין לו את שלושת אלה לא מצליח לשרוד בחברה או בתפקיד".

בראש רשימת 100 החברות שהכי טוב לעבוד בהן מככבת גוגל, שהדיחה בשנה שעברה את חברת החשמל, שמדורגת במקום השני, מראש הרשימה. במקום השלישי נמצאת אינטל, בדומה לדירוג של שנה שעברה. מייקרוסופט, לעומת זאת, זינקה מהמקום ה-12 למקום הרביעי, ובמקום החמישי נמצאת התעשייה האווירית.

מהסקר שנערך השנה עולה כי הפרמטר החשוב ביותר לעובדים הוא יחסי עבודה, ואילו תנאי השכר נמצאים במקום השני בלבד. יציבות תעסוקתית נמצאת במקום השלישי, ואחריה ניהול הממונה הישיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker