על אף ההמלצות להעמידו לדין: יאיר כץ נבחר לראשות ועד התעשייה האווירית

שלטון שושלת כץ בתעשייה האווירית זכה לשלב נוסף לאחר שבנו של שר הרווחה חיים כץ נבחר ברוב מוחץ של 80% להיות המזכיר הוועד הבא ■ עם זאת המינוי תקף לחצי שנה בלבד

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המכתב של יאיר כץ לעובדים
יאיר כץ

יאיר כץ זכה אתמול (ד') בבחירות לראשות ועד ארגון עובדי התעשייה האווירית ברוב עצום של 80% מקולות העובדים. נראה כי המלצות המשטרה להעמידו לדין בגין פרשת השחיתות בתעשייה האווירית, שהובילו גם להרחקתו מן הארגון לחצי שנה במהלך 2017, לא הרתיעו את עובדי החברה. המועמד מוטי פרץ קיבל 18% ומאיר סבג 2%. מועמד אחר, חיים אזולאי, הסיר את מועמדותו יומיים לפני הבחירות.

הישגו של כץ מרשים במיוחד, מכיוון שבבחירות השתתפו 9,424 עובדי התעשייה האווירית  - המהווים 90% מכלל בעלי זכות ההצבעה בקרב העובדים. עם זאת, יתכן כי הקדנציה הזו תהיה קצרה יחסית. על פי החלטת רשות השיפוט של ההסתדרות ייערכו בעוד שישה חודשים בחירות למועצת העובדים (הגוף הרחב שנציגיו נבחרים על ידי הסקטורים השונים של עובדי תע"א) ואז יבחר גם מזכיר חדש. עם זאת, אם לא תחול התפתחות במישור הפלילי - ובפרט החלטה על העמדה לדין - וכאשר אלו הן תוצאות הבחירות מאתמול, ספק אם מישהו יעז לנסות להתמודד מול כץ.

ההמלצות על העמדה לדין של בכירי התעשייה האווירית כללו גם את המזכיר היוצא של מועצת העובדים, אהוד נוף, וכן את אביו של יאיר כץ, שר הרווחה חיים כץ. בימים האחרונים קיבלו נוף וחיים כץ לתגובה את טיוטת דו"ח מבקר המדינה בנושא קרן עובדי תע"א, שנחשבת לקופה הקטנה - והלא שקופה - של העובדים, ושבה הצטברו במהלך השנים כמאה מיליון שקל. הדו"ח הסופי אמור להתפרסם בעוד כחודש.

לאחר זכייתו אמר כץ: "זכיתי היום באמונם של אלפי עובדות ועובדים, דבר שאינו מובן מאליו עבורי. כעת מונחת על כתפיי אחריות גדולה להגן ביחד עם חברי על הביטחון התעסוקתי והפרנסה של אלפי משפחות, ואנו מודעים לגודל האחריות. אני מאמין בסולידריות בין עובדים, בזכות שח כל עובדי התעשייה אווירית להגנה סוציאלית ועבודה מאורגנת.

"אני יודע שעיניים רבות נשואות אליי כעת, אני מבין ומפנים זאת היטב. כמזכיר ארגון העובדים אוביל ביחד עם כל חברי מועצת העובדים את הארגון ביושרה, שקיפות והגינות, מתוך הבנה שכעת עליי לרכוש את אמון העובדים בכל יום מחדש. אני מבקש להודות למזכיר הארגון היוצא אהוד נוף, שיש לו זכויות רבות בהגנה על עובדי התעשייה האווירית. אני מתכוון לעשות תהליך חפיפה מלא ומסודר ולהיכנס לתפקיד בחריצות ורצינות.

"להנהלת החברה נאמר היום בקול חד וברור: בשיתוף פעולה נשמור על הבית שלנו, ביחד נהייה כח דוחף קדימה עבור התעשייה האווירית, אבל מול צעדים חד צדדיים - נעמיד את חומת הסולידריות של עובדי התעשייה האווירית".

שר העבודה והרווחה, חיים כץ, אמר בתגובה לבחירת בנו: "יאיר נבחר בזכות ואני מברך על כך. 80% מעובדי התעשייה האווירית נתנו ביאיר את אמונם מתוך 90% בעלי זכות בחירה, מדובר בהבעת אמון בלתי ניתנת לערעור. התוצאות מוכיחות שדרכנו אינה בסחיטה או איומים אלא בייצוג אמיתי ונחוש של עובדים. צר לי שבני וחברי ועד נוספים עברו לא מעט קשיים רק כי רצו לפגוע בי פוליטית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker