"אנשים מרגישים שהכל מתפרק": מה קורה באקדמית תל אביב יפו

שלושה סכסוכי עבודה מקבילים, התנגשויות חוזרות ונשנות בין הנשיא שלמה בידרמן למועצה האקדמית ומיעוט נרשמים ללימודים - מעיבים על האווירה במוסד ■ "המלחמות האינסופיות רק פוגעות במוניטין של המכללה"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המכללה האקדמית תל אביב יפו
המכללה האקדמית תל אביב יפוצילום: אורן זיו

לא מעט טענות נשמעות באחרונה בקרב חברי סגל במכללה האקדמית תל אביב-יפו. התלונות מתמקדות בעיקר באדם אחד - נשיא המכללה, פרופ' שלמה בידרמן. יחסי העבודה של הסגל עם הנשיא סוערים כבר זמן רב, כאשר השיא נרשם לאחר ההחלטה הדרמטית שנפלה לפני שלושה שבועות לעצור את ההרשמה לשנה א' לבית הספר לממשל ומדיניות ציבורית - מה שעלול להוביל לסגירה מלאה של בית הספר.

החלטה נוספת שהתקבלה באחרונה היא על סגירת המעבדה הפיזיולוגית בבית הספר למדעי ההתנהגות, שבה נערכים מחקרים רבים.

אחד המאבקים הידועים במכללה הוא זה שבין הנשיא בידרמן - פרופסור אמריטוס של אוניברסיטת תל אביב, לשעבר דיקן מדעי הרוח באוניברסיטה - למועצה האקדמית של המוסד, שבה חברים מלבד בידרמן וסגניו גם פרופסורים פעילים וגימלאים של המכללה.

בישיבת חירום שערכה המועצה לפני שבוע טענו הפרופסורים כי החלטות אקדמיות, כמו הפסקת הרשמה ללימודים אקדמיים, כלל אינן בסמכות הנשיא והוועד המנהל, כי אם בסמכות המועצה. אולם בידרמן חושב אחרת.

ל-TheMarker נודע כי הישיבה עלתה על שרטון כאשר בידרמן השמיע בפני חברי המועצה את דעתו בעניין - ונעל את הישיבה. המועצה דווקא לא התפזרה, המשיכה את הישיבה ואף הצביעה על החלטה הקובעת כי החלטות על הפסקת הרשמה ללימודים הן אכן בסמכותה. בסוף הישיבה קראה המועצה לבטל את ההחלטה החד צדדית של בידרמן והוועד. ההחלטה הועברה להנהלה, שלא הגיבה.

גורמים בכירים במכללה מספרים עוד כי גם אחרי עזיבת פרופ' דליה מור את תפקיד סגנית הנשיא לעניינים אקדמיים, לא עורבה המועצה האקדמית בהליך איתור המועמד החדש, כמקובל במוסדות אחרים. כאשר המועצה ביקשה להיות מעורבת בהליך, הודיע לה היועץ המשפטי של המוסד כי התערבותה אינה חוקית. המועצה התכנסה בכל זאת, והוציאה  קריאה המבקשת מחבר הנאמנים והוועד המנהל לשתף אותה בתהליך, אך לא נענתה.

היום ממלאת את מקומה של מור פרופסור במסלול נלווה, קרי פרופסור מקצועי ולא אקדמי - מינוי שרבים מאנשי הסגל מתקוממים נגדו. פונקציה נוספת שיצר בידרמן ומעולם לא היתה קיימת במכללה, היא סגנית נשיא לענייני חוץ.

יחסי העבודה העכורים במכללה מתבטאים היטב גם בשלושה סכסוכי עבודה מקבילים. על הראשון, המתקיים כבר שלוש שנים, הכריז הסגל המנהלי, הטוען כי משכורותיו נמוכות באופן קיצוני. הסכסוך הזה הביא ללא מעט ימי שביתה בסוף שנת הלימודים הקודמת.

הסכסוך הפתוח השני הוא מול הסגל הזוטר, ומקורו בהחלטה לסגור את בית הספר לממשל.

גם מול הסגל האקדמי הבכיר קיים סכסוך פתוח, שמבקרה זה אינו כלכלי אלא נובע מדרישות לשיתוף הסגל הבכיר בניהול המוסד, למשל על ידי שיתוף בוועדות שונות שהוקמו בו, כמקובל במקומות אחרים. סכסוך העבודה הזה הוביל בתחילת שנת הלימודים הנוכחית לשביתה בת חודש ימים, שהסתיימה בתיווך ועדת החינוך של הכנסת, בלא כל הישג לשובתים.

סגירת ההרשמה והמעבדה, סכסוכי העבודה והשביתות וחילוקי הדעות המתמשכים עם המועצה האקדמית - יוצרים כולם תחושות קשות במכללה. "התחושה הכללית היא של אבל", אומר בכיר במכללה, "אנשים מסתובבים חפויי ראש, מרגישים שהכל מתפרק".

"גם אם יש צורך בהתאמות על רקע כלכלי, יש דרך לעשות את זה", אומרים בכירים במכללה. "המלחמות האינסופיות רק פוגעות במוניטין של המכללה". 

מתגובת המכללה האקדמית תל אביב-יפו לדברים עולה תמונה שונה לחלוטין, מה שמבהיר את הפערים בין הצדדים: "הוועד המנהל של המכללה קיבל באחרונה החלטה נקודתית להפסיק את הרישום לשנה א' לתוכנית הלימודים לתואר ראשון בחברה ופוליטיקה, לשנה הבאה בלבד. החלטה זו התחייבה מן המציאות, לאחר שלמרבה הצער, על אף מאמצי ההנהלה והדיקן להגדיל את הרישום לתוכנית, נרשמו לה עד כה רק ארבעה סטודנטים, וברור שלא ניתן לקיים לימודים ללא תלמידים.

"כך גם התקבלה החלטה המתחייבת מן המציאות על סגירת המעבדה הפיזיולוגית, לאור נתונים תקציביים חד משמעיים שלא איפשרו את המשך הפעלתה. החלטות אלה של הוועד המנהל התקבלו במסגרת סמכותו. אף חבר סגל אקדמי בכיר או עובד סגל מנהלי לא ייפגע מכך. צפויה השפעה מינורית על מספר מצומצם של חברי סגל זוטר, והנהלת המכללה מקיימת הידברות עם ועד הסגל הזוטר בעניין זה.

"אין כל אמת בטענה על אודות החלטה לכאורה בדבר סגירת בית הספר לממשל וחברה. היפוכו של דבר - הנהלת המכללה והסגל האקדמי ממשיכים לפעול ללא לאות לקידומו של בית הספר, כולל פתיחת תוכניות לימודים חדשות ומעודכנות.

"צר לנו שישנם גורמים שמנסים שוב ושוב לפגוע בשמה הטוב של המכללה, אך העובדות שונות בתכלית. מצבה הכלכלי של המכללה כיום איתן ותקציבה מאוזן. בכוונת הנהלת המכללה לשמור על המצב הזה, כפי שמתחייב מתפקידה ואחריותה לעתיד המכללה. המכללה חתמה על הסכם קיבוצי היסטורי ופורץ דרך עם הסגל הזוטר (שהסדיר את מעמדם התקני של סגל זה) ונמצאת בשלבים מתקדמים של מו"מ קיבוצי עם ועד הסגל המנהלי. הנהלת המכללה חפצה לקדם הידברות גם עם הסגל האקדמי הבכיר, כאשר נציגיו יהיו נכונים לקיים הידברות אפקטיבית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker