ביה"ד הארצי אישר לקיים הכשרה לגברים בלבד לשירות המדינה

בכך ביטל בית הדין החלטה קודמת של ביה"ד האזורי להקפיא את הקורס ■ נציבות שירות המדינה: "המיונים לקורס לנשים חרדיות במסגרת תוכנית 'משפיעים' נמשכים במרץ, ועד עתה נרשמו כ-300 מועמדות"

טלי חרותי-סובר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חרדים בשיעור, ארכיון
חרדים בשיעור, ארכיוןצילום: רמי שלוש

בית הדין הארצי לעבודה ביטל היום (ג') את החלטת ביה"ד האזורי בירושלים על הקפאת תוכנית "משפיעים", ובכך איפשר את המשך הקורס הנוכחי של התוכנית, המוצע לגברים בלבד. בתגובה החליטה שדולת הנשים בישראל על הגשת עתירה מיידית לבג"ץ.  

השדולה פנתה באחרונה לבית הדין האזורי, בטענה כי הפרדה בין גברים לנשים חרדים בזמן ההכשרה הנדרשת לעבודה בשירות המדינה (במסגרת תוכנית משפיעים), מהווה הפרדה מגדרית ואפליה אסורות ופסולות. בית הדין האזורי אכן הקפיא את התוכנית, אף שהמדינה טענה כי מייד עם תום הקורס לגברים ייפתח גם קורס לנשים, וכי העבודה עצמה נעשית בסביבה מעורבת.

עם קבלת החלטתו של בית הדין האזורי, ספגה שדולת הנשים לא מעט ביקורת ציבורית בשל התעקשותה, השולית לכאורה, על התנגדות ללימודים המופרדים - המהווים תנאי החרכי, כך נטען, עבור משתתפים מהחברה החרדית. בין  היתר, נטען כי אין אפשרות אחרת לשילובם של חרדים בשירות הציבורי, וכי כאמור, העבוה עצמה ממילא תתבצע בסביבה מעורבת.

בערעור שהגישה המדינה והתברר היום, קבעו נשיאת בית הדין ורדה וירט-ליבנה, והשופטים רועי פוליאק וחני אופק-הנדלר כי הקפאת הקורס בוטלה, וכי הכשרת המחזור הראשון, המוענקת לגברים בלבד, תימשך. עם זאת, נקבע כי התיק יושב לבית הדין האזורי בירושלים, כאשר ההכרעה בהליך העיקרי תתייחס לתוכנית כולה ולא לקורס הספציפי. השופטים גם הדגישו כי ההליך העיקרי נוגע בשאלות עקרוניות ביותר - שיש להן השפעה על החברה הישראלית בכללה.

לדברי גורמים בשדולה, ההחלטה לא מרפה את ידיהם. מנכ"לית העמותה מיכל גרא מרגליות אמרה כי "המאבק נגד הדרת נשים הוא מאבק מתמשך. להפרדה מגדרית השלכות קשות ומרחיקות לכת לא רק על נשים חרדיות, אלא על נשים בכלל, ועל פני החברה בישראל. מול ההחלטה הנוכחית, שסוללת את הדרך להפרדה מגדרית בשירות המדינה ובמרחב הציבורי, לא נותרה לנו ברירה אלא לפנות לערכאה העליונה של בג"ץ. למרות הנזק שבהקפאת הקורס, הפגיעה הקשה בערך השוויון גדולה בהרבה - והיא שצריכה להכריע בעתירה".

מנציבות שירות המדינה נמסר כי "בית הדין הארצי לעבודה קיבל היום את ערעור המדינה וביטל את צו המניעה הזמני שהוטל על ידי בית הדין האזורי בכל הקשור לתוכנית 'משפיעים' לחרדים. משמעות החלטת ביה"ד הארצי הינה כי המחזור הראשון של תוכנית 'משפיעים' ימשיך כסדרו. בתוך כך נמשכים במרץ תהליכי המיון למחזור המקביל המיועד לנשים חרדיות - כפי שהבטיחה המדינה. עד כה הגישו מועמדות לתוכנית יותר מ-300 נשים חרדיות".

עו"ד מאיר בוחניק מפורום קהלת, שמייצג נשים חרדיות בעתירה, אומר כי "בית הדין הארצי קיבל החלטה נכונה, כאשר קבע שבית הדין האזורי התעלם ממאזן הנוחות וקיבל החלטה שפגעה בעמיתים אבל גם בעמיתות הפוטנציאליות. כפי שקבע בית הדין הארצי, אין כל ספק שקולן של נשים חרדיות צריך להישמע בהליך. פורום קהלת יגיש בקשת הצטרפות להליך, כדי להשמיע את קולן ושלא תהיינה קרבן על מזבח ערכי שוויון אמורפיים, בשעה שבפועל בכלל אין פגיעה בשוויון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker