טיוטת דו"ח חריפה בנושא קרן עובדי התעשייה אווירית הועברה לתגובת השר כץ והנהלת תע"א

בקרן עובדי תע"א הצטברו כ-100 מיליון שקל ■ בתוך כך מתברר שהבחירות למזכיר הוועד הן לשישה חודשים בלבד ■ השר חיים כץ בתגובה: "התנהלות הוועד ראויה לשבח וראוי שתהווה דוגמא לכלל הוועדים בישראל"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השר חיים כץ
השר חיים כץצילום: אוליבייה פיטוסי

טיוטת דו"ח חריפה בנושא קרן עובדי התעשייה האווירית (תע"א) הוגשה אתמול על ידי מבקר המדינה, יוסף שפירא. הטיוטה הוגשה לתגובת הנהלת התעשייה האווירית, ליו"ר תע"א הקודם, רפי מאור, לשר חיים כץ, שהיה בחלק משנות הבדיקה (2016-2013) מזכיר הוועד, וכן ולאהוד נוף, מזכיר הוועד הפורש, שהחליף את כץ במחצית 2015. הטיוטה נשלחה לבעלי התפקידים בהווה ובעבר שדו"ח הביקורת מזכיר את פעולותיהם במטרה לאפשר את תגובתם.  

הטיוטה, שעל פי ההערכות תפורסם בדו"ח סופי בתוך חודש, מסיימת בדיקה שעליה הכריז מבקר המדינה באוגוסט 2016, אז החליט לבדוק את קרן עובדי התעשייה האווירית, הנחשבת לקופה הקטנה הסודית של ועד העובדים. שנה לפני ההחלטה, כפי שפורסם ב-TheMarker, היו בקרן כ-100 מליון שקל, רובם במימון העובדים, וחלקם במימון הנהלת תע''א.

המבקר החליט להפעיל את ביקורת המדינה על אגודת עובדי תע''א, אף שמדובר באגודה עות'מנית ולא עמותה, מה שלכאורה מונע את בדיקת המבקר.

את הפניה למבקר בבקשה לבדוק את קופת העובדים הגיש אמיר חרמוני, לשעבר עובד בתע''א ופעיל חברתי החבר עמותת טוהר המידות.

הבדיקה החלה לאחר שבמהלך מסע הבחירות לראשות ועד העובדים של תע''א חשף  נוף בכרוז לעובדים כי הקרן צברה יתרות בסך 100 מיליון שקל בקופה. נוף גם ציין אז כי מדובר בכספים המצויים בקרן מאבק נגד ההפרטה .

באגודה העות'מנית חברים 65 חברים, המכהנים גם במועצת עובדי תע"א. האגודה אינה מבוקרת, והיא ממומנת מכספי מסי החבר של כלל עובדי תע"א, והנהלת תע"א מוסיפה השתתפות בסך 70 דולר לעובד לשנה, כשבעבר השתתפה בסכום כפול. הכסף מיועד בעיקר לפעילות רווחה ותרבות לעובדים, ולא לפעילות נגד ההנהלה, כמו מאבק בהפרטה.

בעקבות חשיפת הסכומים הגדולים הורה מנהל רשות החברות הממשלתיות דאז, אורי יוגב, להנהלת תע''א לעצור את העברת הכספים לקרן. ההנהלה עצרה את ההזרמה לתקופה מוגבלת, אך חידשה אותה בעקבות לחצים מהוועד.

נוף סירב להגיב. מהנהלת התעשייה האווירית נמסר: "החברה מנועה מלהתייחס בתקשורת לטיוטות דו"חות.  לאחר שתלמד את הטיוטה, תעביר החברה את התייחסותה למבקר המדינה".

מטעמו של שר העבודה והרווחה חיים כץ נמסר: "ועד עובדי התעשייה האווירית החליט במהלך השנים לנהוג באחריות ולהימנע מבזבוזים מיותרים. את ה-100 מיליון שקל מייעד הוועד להגנה על ציבור העובדים, ובניגוד לוועדים שמעניקים מינוי קאנטרי, הארגון שמר את הכסף לימים קשים ומצבים חריגים של החברים כמו מימון משפטי או רפואי לעובדים נזקקים.

"ראוי להבהיר כי מדובר ב- 15 אלף עובדים, כך שמדובר בסה"כ בסכום של כ-6,000 שקל לעובד. התנהלות זו של הוועד ראויה לשבח וראוי שתהווה דוגמא לכלל הוועדים בישראל".

יש לציין כי השר חיים כץ מנהל תביעה נגד TheMarker.

בחירות לחצי שנה בלבד

בתוך כך,  מעתירה שהוגשה לרשות השיפוט הארצית של ההסתדרות על ידי מוטי פרץ, מועמד לתפקיד מזכיר הוועד, עולה כי כבר הוחלט על דחיית הבחירות למועצת התעשייה האווירית, אז נבחרים כלל הנציגים מן היחידות השונות בתע"א, ואלה ייערכו רק בעוד שישה חודשים.

עם זאת, מכיוון שמזכיר הוועד נוף פרש בתחילת השבוע, נותר הוועד ללא מזכיר. בחירות לתפקיד צפויות להיערך מחר, בהתמודדות פרץ, חיים אזולאי וגם בנו של השר חיים כץ, יאיר כץ. עם זאת הנבחר יחזיק בתפקיד רק במהלך ששת החודשים הקרובים, מכיוון שהבחירות למועצה יכללו בחירות נוספות למזכיר הוועד הקבוע.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker