תרמית חוק הפיקדון: המעסיקים הפקידו כסף רק לשליש ממבקשי המקלט

שנה אחרי כניסת החוק לתוקף, טרם הוקם אתר אינטרנט למעקב, ורוב מהמעסיקים בישראל לא מפקיד את הסכומים שנוכו מכספי העובדים ■ יו"ר ועדת הפנים, יואב קיש: "זהו פשע. על רשות האוכלוסין להציג תוכנית פעולה בתוך שבועיים"

טלי חרותי-סובר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מבקשי מקלט בתל אביב, תמונת ארכיון
מבקשי מקלט בתל אביב, תמונת ארכיוןצילום: מוטי מילרוד

שנה בדיוק חלפה מאז נכנס לתוקף חוק הפקדון המחייב הפקדת 20% ממשכורות ממבקשי המקלט, ותוספת של 16% מצד המעסיקים בחשבון סגור.

את הסכום אמורים מבקשי המקלט לקבל עם יציאתם מהארץ במטרה להאיץ אותה. עם זאת, כפי שחשף TheMarker בשבוע שעבר, מעסיקים מנכים את הסכומים ממשכורת העובד, אך לא טורחים להפקיד אותם עבור העובדים. כתוצאה מכך, מבקשי המקלט מבטלים את יציאתם מהארץ.

ארגון קו  לעובד, המסייע גם למקשי מקלט, טוען כי מדובר בגזל כספי העובדים, שנובע מאי אכיפה של החוק על ידי רשות האוכלוסין וההגירה. גרוע מכך מצבם של עובדי חברות שפושטות את הרגל, שלא ברור אם יפקידו בעתיד את הכסף שנוכה מהשכר.

אתמול (א') עלה הנושא בוועדת הפנים של הכנסת בראשות ח"כ יואב קיש (ליכוד). מן הנתונים שהביאה רשות האוכלוסין וההגירה עולה  כי רוב מהמעסיקים עוברים על החוק ולא מפקידים את הסכומים, ששייכים, כאמור, לעובדים עצמם. מן הנתונים שהגישה הרשות ההגירה והאוכלוסין עולה כי רק ל-11 אלף מתוך 38 אלף מהגרי עבודה בישראל  נפתח חשבון שבו הופקדו  כספי פיקדון על פי החוק. גם בעבור אותם 11 אלף הופקד רק חלק מהכסף, ולפעמים הופקד עבורם סכום חד פעמי - המהווה הפרשה ממשכורת אחת בלבד.

יו"ר הוועדה, ח"כ יואב קיש (ליכוד), זעם על הנתונים שהוצגו: "יש פה המון עבודה. חוק הפיקדון הוא הכלי היחיד העומד היום לרשות הרשויות על מנת להוציא מכאן את מהגרי העבודה. עברה כמעט שנה מאז החלו ליישמו, אבל הביצוע הוא כאילו רק אתמול התחלנו. חייבת להיות אפשרות לכל מהגר לבדוק באינטרנט כמה הופקד עבורו, ורשות האוכלוסין צריכה להרים דגל אדום כשמעסיק מפסיק לשלם. זהו פשע שיש מעסיקים שמנכים חמישית משכרם ולא מפקידים את הכסף על מנת שיקבלו אותו ביום צאתם מהארץ. זהו מערב פרוע. האם המסתנן יודע את מספר החשבון שלו? האם הוא יכול לבדוק כמה כסף יש לו שם?"

יוסי אדלשטיין, מנהל מינהל האכיפה ברשות האוכלוסין ענה: "הוא יכול לבקש, ובלחיצת כפתור ייצא לו דו"ח. לו אין גישה, אבל לנו יש. אחת לחודשיים הוא יכול לבקש מאיתנו".

ח"כ מוסי רז (מרצ) תהה: "האם כל מי שיצא מישראל קיבל את כספו?"

אדלשטיין: "מי שיצא מאז יוני, שאז התחילו המעסיקים להפקיד את הפיקדון, אם הפקידו עבורו כספים, הוא קיבל את הכסף".

ח"כ מוסי רז: "יכול להיות שמופיע בתלוש המשכורת שהמעסיק הוריד 20% משכר העובד, אבל הכסף לא מופיע בחשבונו?"

יואל ליפוביצקי, נציג רשות האוכלוסין אמר: "כן. אם המעסיק לא העביר את הכסף".

בתשובה לשאלת יו"ר הוועדה יואב קיש, דיווחה רשות האוכלוסין כי "עכשיו עובדים על הפעלת אתר אינטרנט שיאפשר למהגרים לבדוק את מצה ההפקדות בחשבונותיהם. האתר יאפשר גם למעסיקים לברר אם העובד חוקי ורישיונו בתוקף".

כשביקש ח"כ קיש לדעת מה הלו"ז לתפעול האתר, נאמר כי האתר עדיין בשלבי האפיון.

אדלשטיין: "אנו הולכים להוציא הודעות שאנחנו הולכים לאכוף את חוק הפיקדון בצורה אגרסיבית. עד כה היתה אכיפה מינורית, כי היו תהליכי קליטה של המערכת. היום יש טופס מקוון להפקדות. אספנו תלושי שכר וד"וחות שעות וכרגע 70 חברות מעסיקים נחקרות".

ח"כ קיש הזכיר כי: "לאחר כישלון מהלך גירוש המסתננים חוק הפיקדון הינו הכלי החוקי היחידי כיום שמעודד עזיבה מרצון של מסתננים. רשות האוכלוסין וההגירה נכנסו באיחור רב לקידום ואכיפת החוק שנכנס לתוקף לפני כשנה ואין כיום מענה מיידי ומעמיק למעסיקים וכן למסתננים".

ועדת הפנים של הכנסת לא מתכוונת להרפות מהנושא וקבעה דיון נוסף לעוד שבועיים, במהלכם  רשות האוכלוסין וההגירה  נדרשת לייצר תוכנית פעולה ולהציגה בפני הוועדה בדיון הקרוב.

מקו לעובד נמסר כי "חוק הפיקדון עבר בשנת 2014, ונכנס לתוקף לפני שנה. למדינת ישראל היה זמן רב להיערך ליישומו, ועם זאת לא נערכה. התוצאה בפועל היא כי הכספים יורדים משכר מבקשי המקלט, אך במקרים רבים מאוד אינם מופקדים עבורו, ונשארים אצל המעסיקים, זאת בניגוד ללשון החוק. לאור הנתונים השונים אשר מראים בבירור יישום לקוי של החוק, אנו דורשים כי המדינה תדאג להחזיר למבקשי המקלט את כל הכספים שנגזלו מהם, ותקפיא את החוק. 'קו לעובד' מתנגד לחוק הפיקדון וימשיך להתנגד לו בערכאות המשפטיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker