הקרב על ראשות לשכת רואי החשבון מתלהט: בקשת פסילה לרו"ח שהוא גם שף מוסמך

המתמודד לנשיאות לשכת רואי החשבון, חן שרייבר, ביקש מהשרה שקד למנוע את התמודדותו של ג'ק בלנגה - בטענה כי הוא עורך דין ולכן סובל מניגוד עניינים ■ מטעם בלנגה נמסר: "הוא הרחיב את אופקיו - רו"ח, עו"ד, מגשר, יועץ מס וגם שף מוסמך"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: חן שרייבר וג'ק בלנגהצילום: אייל טואג
טלי חרותי-סובר

הקרב על ראשות לשכת רואי החשבון מתלהט: רו"ח חן שרייבר פנה בשבוע שעבר למנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור, ולרשם התאגידים בדרישה למנוע מרו"ח ג'ק בלנגה להתמודד לנשיאות לשכת רואי החשבון - ואף לעצור את המאמצים למנות אותו לחבר במועצת רואי החשבון. שרייבר הוא חבר ועד מרכזי בלשכת רואי החשבון ואחד משלושת המועמדים לראשות הלשכה בבחירות שיערכו בספטמבר הקרוב.

במכתביו טוען שרייבר כי בלנגה מצוי בניגוד עניינים. לדבריו, בלנגה הוא "עורך דין פעיל המחזיק ומנהל משרד עורכי דין פעיל מזה שנים רבות וחבר לשכת עורכי הדין שנמנה גם על סגל המרצים של הלשכה. רואי חשבון רבים רואים חשד לניגוד עניינים והפרה של התקנון והתזכיר של לשכת רואי החשבון".

שרייבר המשיך: "אנו תוהים כיצד יכול אדם בעל משרד עורכי דין פעיל לייצג נאמנה את האינטרסים של רואי החשבון בישראל. ישנם לא מעט ניגודי עניינים מובנים בין שני המקצועות (לדוגמא חוק מיסוי מקרקעין, חוק אסור הלבנת הון). נכונה העובדה, בלנגה אמנם מחזיק גם רישיון רואה חשבון, אולם למי שמורה חובת הנאמנות שלו? לעו"ד אפי נוה או לרואי החשבון? המינוי היוקרתי הוא ניסיון להשפיע על תוצאות הבחירות ללשכה ולהעניק יתרון לאחד המועמדים תוך פגיעה בצביונה הניטרלי של מועצת רואי החשבון".

יצוין כי בלנגה הוא לא היחיד שמשלב בין שני הנושאים, ובמקביל להיותו עורך דין פעיל הוא גם פעיל בלשכת רואי החשבון. הטענה כאילו לא ברור האם הוא "יותר רואה חשבון או יותר עורך דין" מלווה אותו בבחירות האלה.

גם נגד שרייבר נטען כי לא יתכן שרואה חשבון שכלל לא עוסק בביקורת (לב המקצוע) אלא רק ביעוץ, מבקש להיות נשיא הלשכה. מבין שלושת המועמדים, היחידה שהיא רואת חשבון ללא תוספות כאלה ואחרות ועומדת בראש משרד שמבצע ביקורת, היא איריס שטרק.

שרייבר כתב מכתבים דומים ללשכה - אך שם הוחלט כי אין ניגוד עניינים ובלנגה נבחר בשבוע שעבר להחליף את רו"ח עופר מנירב בחבר נשיאות הלשכה (חבר בוועד המנהל). המינוי יעלה לאישור שרת המשפטים. בלשכה גם לא חושבים שיש לעצור את התמודדותו של בלנגה בבחירות הקרובות.

תגובת הדוברת של ג'ק בלנגה: "בחודשים האחרונים יש מי שבוחרים לנסות ולהכפיש את סגן נשיא לשכת רואי החשבון על כך שהעז, בנוסף להשכלתו כרו"ח, להרחיב את אופקיו גם להשכלה המשפטית. הוא רואה חשבון, עורך דין, מגשר, יועץ מס וגם שף מוסמך. ניתן לקוות ששאר המועמדים יגבשו עמוד שדרה ערכי, ניסיון רב תחומי ואהבה למקצוע ראיית החשבון כמו ג'ק בלנגה".

תגובת לשכת רואי החשבון: "נשיא לשכת רואי החשבון שמח שבהתמודדות הקרובה לתפקידים השונים בלשכה יש ייצוג לנשים, לרואי חשבון שהם גם עורכי דין, ולרואי חשבון המשמשים כמנהלי כספים כדירקטורים ונושאי תפקידים נוספים ובעלי מומחיות שונות. הלשכה מורכבת ממגוון רחב של תפקידים והתמחויות, ונכון וראוי שלכולם תהייה הדרך פתוחה להתמודד.

"תהיה זאת טעות למנוע התמודדות של מי שהוא גם רו"ח וגם עו"ד - כמו שתהיה זאת טעות למנוע ממתמודד שאינו מומחה למסים או ממתמודדת אשה או ממתמודדים שלא ניהלו חברות גדולות או שאינם עוסקים בביקורת - ליבת פעילות רואי החשבון. אנו מאמינים שהגוף הבוחר, המונה בפועל יותר מעשרת אלפים איש, יקבל את ההזדמנות לשמוע ולהתרשם ממגוון המועמדים והמועמדות, הן מתכונותיהם וניסיונם המקצועי והן מתרומתם עד היום לפעילות הלשכה ולמען חבריה - והוא מי שיכריע".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker