"תלמידי משחק הפסידו אלפי שקלים לאחר שנרשמו ל'אקדמיות' מזויפות"

תופעה חדשה: בתי ספר למשחק מציגים מצגי שווא בפני הסטודנטים בניגוד לחוק ■ באחרונה פנה בעניין ארגון השחקנים שח"ם למל"ג ומתעתד להתחיל קמפיין נרחב בנושא ■ המל"ג: "החל בירור מידי"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שחניות
טלי חרותי-סובר

מכתב ששלחו מנכ"ל ארגון השחקנים שח"ם אורי רשטיק, ויו"ר הארגון - השחקנית אסתי זקהיים למועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) באחרונה, חושף בעיה שמעטים מודעים לה: בתי ספר למשחק, שאינם מוכרים או מפוקחים על ידי איש, קוראים לעצמם "אקדמיה". בכך עוברים המוסדות הללו על החוק, לפיו במושג אקדמיה יכול להשתמש רק גוף שקיבל את אישור המל"ג לכך. גרוע מכך, השימוש במושג אקדמיה יוצר מצג שווא שלפיו מדובר בבית ספר העומד בשורה אחת עם החוגים המפוקחים באוניברסיטאות.

"שח"ם הינו ארגון האמנים הגדול בישראל, הדואג לזכויות השחקנים, לצמצום בעיות התעסוקה שלהם לזכויות הסוציאליות המגיעות להם ועוד", כותבים השניים במכתבם. "ככזה, ברצוננו להסב את תשומת ליבה של המועצה להשכלה גבוהה לתופעה שמטרידה אותנו ברמה האישית והמקצועיות, שכן היא פוגעת בשחקנים רבים ואף מהווה עבירה על החוק. מוסדות המכנים עצמם 'אקדמיה' צצים כפטריות אחר הגשם ומבטיחים חיי זוהר ופרסום לנרשמים ללא בסיס או אמת מאחורי הדברים, ובניגוד לחוק. שכאמור לא מתיר שימוש בכינוי 'אקדמיה" אלא באישורה של המועצה להשכלה גבוהה. פנייתנו זו מגיעה לאחר תלונות רבות מתלמידים שהפסידו אלפי שקלים לאחר שנרשמו לאקדמיות הללו בעקבות הבטחות סרק לתפקידי משחק מובחרים.

"בשנים האחרונות קמים ברחבי הארץ 'בתי ספר למשחק' רבים, שחלקם הגדול נשען על תעשיית החלומות, ועל הרצון של אנשים תמימים  לזכות בתהילה" מוסיף רשטיק. "בחלק מהמקרים אף מגיעים המועמדים ל'אודישן', והלכה למעשה מציעים להם תפקיד רק בתנאי שהם ישתפשפו, וירשמו ללימודי משחק במחירים מופקעים, כאשר התפקידים המוצעים ברוב המקרים לא קיימים. אני אישית הייתי עד למקרה שבו הבטיחו תפקיד בסדרה שצילומיה כבר הסתיימו, או כלל לא התקיימו. פרט למכתב למל"ג, אנחנו בשח"ם קבענו קריטריונים ברורים לבתי ספר שהם מקצועיים, ומציעים מסגרת איכותית ואמינה ללימודי משחק. את רשימת בתי הספר הללו ניתן למצוא באתר. בנוסף, אנחנו עתידים להתחיל בקמפיין נרחב לצורך העלאת המודעות לנושא".

במל"ג אישרו את קבלת המכתב, ויו"ר מל"ג, פרופ' אדו פרלמן, אמר כי "הכינוי אקדמיה הוא כינוי מוגן, ולמוסד חינוך אסור להשתמש בו ללא אישור המועצה להשכלה גבוהה. מייד עם קבלת הפנייה, היחידה לבקרה, אכיפה ורישוי פנתה לגופים הרלוונטיים לבירור הנושא. מל"ג רואה חשיבות רבה בשמירה על החוק ושימוש פסול במונח אקדמיה שנעשה על ידי מוסד חינוך, שאינו מוסד אקדמי, יש בו כדי הטעיית הציבור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker