טלי חרותי-סובר

העבודה בנמל אשדוד הופסקה הבוקר (ב'), לאחר שלטענת הוועד משקולת התנתקה ממנוף ברציף 21 בנמל, מה שיצר סכנת חיים.

אף שמדובר בבעיה מקומית, ועד הציוד המכני השבית את העבודה בכל מתחם הנמל. לדברי גורמים בוועד, בעת האחרונה התאונות מתרבות והליקויים חוזרים על עצמם: "בכל יום נופלים חלקים שלמים מהמנופים. לא נסכן עוד חיי אדם". הוועד דורש להפעיל צוותים קבועים, שיבדקו באופן יסודי את המנופים לפני כל משמרת.

אין זו הפעם הראשונה שבה עוצר הוועד את העבודה בכל חלקי הנמל. פעמים זה בנימוק של סיכון חיי אדם, ופעמים בשל עניינים מקצועיים כמו דרישה להתייצבות העובדים להכשרות או קבלת עובדים חדשים לנמל.

ברקע לעצירת העבודה הנוכחית מתנהל המשא ומתן בין העובדים להנהלה וההסתדרות בנושא הרפורמה בנמלים, כפי שהוחלט בישיבה שנערכה לפני חג הפסח בבית ההסתדרות. לא מן הנמנע כי הוועד מנצל את האירועים המתרחשים בנמל כדי לפגוע בהתקדמות המשא ומתן. לטענת הוועד, אין קשר בין הדברים.

זירת האירוע בנמל אשדוד צילום: ועד ציוד מכני, נמל אשדוד

גם חזרתו האפשרית של אלון חסן, שדרש אתמול בבית הדין לעבודה כי יושב לעבודתו לאלתר, מאיימת על ועד הציוד המכני (שחסן עמד בעבר בראשו). חסן כבר הודיע כי במידה שישוב לעבודה ידרוש בחירות חדשות, בעוד הוועד הקיים, שנבחר רק בדצמבר האחרון, לא מתכוון לפנות את כסאו. בהנהלת אשדוד טענו כי פברואר היה חודש קשה במיוחד מבחינת יחסי עבודה בנמל.

בפעמים הקדומות שבהן נעצרה העבודה בנמל, פנתה ההנהלה מיידית לבית הדין לעבודה, שהשיב את העובדים בתוך מספר שעות לעבודה סדירה. עם זאת, ההפסקות הפתאומיות והתכופות פוגעות בלקוחות הנמל, ומביאות ספינות לא מעטות לפרוק את תכולתן בנמל חיפה במקום באשדוד. לאחרונה אף שלח ד"ר יורם זבה, יו"ר פורום לקוחות הנמלים, מכתב הערכה להנהלת נמל חיפה על השירות הטוב שהיא מספקת. עם זאת, גם בנמל חיפה נעצרה אתמול העבודה למספר שעות, ולא בפעם הראשונה בשבועות האחרונים, על רקע השיחות בין העובדים להנהלה על הרפורמה המתוכננת שם.

עצירות העבודה באשדוד משפיעות על מספר המכולות שנפרקות בשני הנמלים. בפברואר האחרון נפרקו בנמלים 222 אלף מכולות בסך הכל - 113 אלף בחיפה ו-109 אלף באשדוד. היה זה החודש הראשון מזה שנים שבו נפרקו בחיפה יותר מכולות מאשר באשדוד. נתוני מארס עדיין לא עודכנו.

מחברת נמל אשדוד נמסר בתגובה: "במהלך שעות הבוקר אירעה תקלה טכנית במנוף אחד הרציפים, אשר בגינה החליט ועד ציוד מכני להשבית את העבודה בנמל למשך כשעתיים. יש להדגיש כי היה ברור מראש שלא מדובר באירוע בטיחותי. הנהלת הנמל רואה בחומרה את ההתנהלות השרירותית והלא אחראית של הוועד, אשר החליט על דעת עצמו, ומבלי לבדוק את הדברים, להשבית את העבודה. לוועדי העובדים אין כל סמכות ואינם נושאים באחריות למערך התפעולי של חברת נמל אשדוד. מנכ"ל הנמל הקים צוות לבדיקת התקלה הטכנית והיא מטופלת כעת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker