עתירה לעליון: "אין להפחית משכרם של טייסי אל על רק כי עברו את גיל 65"

בית הדין הארצי לעבודה קבע בעבר כי עמדת אל על מוצדקת משום שטייסים שעברו את גיל 65 לא יכולים לשמש עוד כקברניטים ■ טייס אל על לשעבר מבקש מבית המשפט העליון לבטל את ההחלטה

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטוסי אל על בנתב"ג
טלי חרותי-סובר

טייס אל על לשעבר, מיכאל כץ, באמצעות עו"ד גל גורודיסקי, מבקש מבית המשפט העליון לבטל את פסק הדין של בית הדין הארצי לעבודה לפיו ניתן להפלות על רק גיל בין טייסים בחברה.

בית הדין הארצי קבע שהטייסים הוותיקים של אל על, שבשל דרישה רגולטורית אינם יכולים לשמש כקברניטים אחרי גיל 65, ישתכרו כמו לקצין ראשון. בפסק הדין העקרוני נקבע שארגון העובדים והמעסיק רשאים לחתום על הסכם קיבוצי הקובע תנאים מפלים על רקע גיל, אם יש לכך הצדקה כלכלית.

בעתירה טוען הטייס, כי בהגיעו לגיל 65  אל על נאלצה לשנות את  תפקידו בשל מגבלות רגולטוריות המונעות מהטייסים הוותיקים לטוס, אך עם זאת היא לא הייה רשאית להפחית את שכרו משכר קברניט לשכר קצין ראשון.  עוד הוא טוען ששכרו הופחת שלא בצדק, משכר של  עובד דור א' לשכר של  עובד דור ב' , שינוי שאינו נובע משינוי תפקידו.

עו"ד גורודיסקי מציין בעתירה כי מדובר בהכרעות עקרוניות, הנדרשות לאור השאלות העולות מפסיקת בית הדין הארצי: "האמנם שיקולים כלכליים עשויים להצדיק אפליה אסורה? האמנם ניתן להכשיר פגיעה בשכר מחמת גיל, שאינה נובעת בשום אופן מאילוץ או שינוי תפקיד? האמנם כאשר מתברר שהסכם קיבוצי נגוע באפליה, בית הדין אינו מוסמך לתקן את האפליה ועליו להחזיר את האחריות לתיקון ההפליה לצדדים להסכם הקיבוצי?"

לדברי הטייס כץ: "במקרה הנדון אין מנוס מהמסקנה שזהו מסוג המקרים המיוחדים הדורשים התערבות בית משפט העליון, בשל משקלה של האפליה מחמת גיל בשוק העבודה והשפעות הרוחב שיש לפסק הדין. העתירה נועדה למנוע אפליה מחמת גיל, האסורה על פי חוק שוויון הזדמנויות בעבודה, וגם  מנוגדת לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, ולחוק יסוד: חופש העיסוק".

עוד הוא טוען כי בהסכם עליו חתם ועד הטייסים בשנת 2008, בו נקבעו התנאים המפלים, לא היה ייצוג לוותיקים ולא ניתן היה לחתום על ההסכם ללא אישור של רוב מקרב הטייסים הוותיקים. "חתימה על הסכם במצב כזה, מהווה עושק של המיעוט. לא ניתן לאשר, לא מבחינה חוקית, ולא מבחינה מוסרית, מצב בו הרוב פוגע בזכויות מוקנות של המיעוט, בייחוד כאשר מדובר בזכויות מוגנות בחוק שוויון הזדמנויות בעבודה".

כץ עוסק כבר שנים רבות בתחום לאחר שסיים קורס טייס בצה"ל, ובשנת 1977 הצטרף לאל על. עד גיל 65 שימש כקברניט ברמת שכר של  אנשי צוות אוויר- דור א' וכמאמן בוחן בצי מטוסי בואינג 777. היום, בגיל מעל 70, בתפקיד מאמן בוחן בחברת התעופה, קתאי פסיפיק, שבסיסה בהונג קונג, ומתגורר בשל כך בחו"ל.

לדבריו  בשנת 2012 הודיעה לו אל על כי חוק הטיס אינו מאפשר לאיש צוות אוויר שגילו מעל 65 לשמש כקברניט בטיסה, וכי הוא יוכל להמשיך לטוס כקצין ראשו אם יחתום על כתב ויתור. בהמשך, הוא הורד לדרגת קצין ראשון, הופסקה משרתו כמדריך ובוחן, ונפגעו תנאי שכרו, כך שהוא  שימש מאז כקצין ראשון בתנאי שכר מופחתים של דור ב'.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker