"שהילדים שלנו לא יעבדו בתעשייה האווירית"? האזינו לנאום הבחירות של יאיר כץ

יאיר כץ, בנו של יו"ר הוועד לשעבר והשר חיים כץ, נאם בפני עובדי אלתא: "כל שני וחמישי מגיעים לתעשייה האווירית מנהלים מהצבא - אבל אף אחד לא יודע יותר טוב מכם איך צריך לנהל" ■ המשטרה המליצה להעמיד את כץ לדין

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יאיר כץ בהארכת מעצרו
יאיר כץ בהארכת מעצרוצילום: אילן אסייג

יאיר כץ, בנו של השר חיים כץ, מבלה בימים האחרונים בכנסי בחירות שהוא עושה לעובדי תעשייה אווירית, תוך כדי שעות עבודה, באישור ההנהלה. כזכור הודיע כץ, תוך התעלמות מוחלטת המלצות המשטרה להעמדתו לדין (יחד עם אביו) כי הוא רץ לראשות ועד התעשייה האווירית, בראשו עמד האב עד לפני כשנתיים. הבחירות ייערכו בתחית מאי הקרוב (2.5) ומול כץ רצים שני עובדים אחרים, מוטי פרץ וחיים אזולאי.

הנאום שנשא כץ השבוע (ב') נעם מאוד לאוזניהם של עובדי אלתא, שאף מחאו לו כפיים פעמים רבות. בהלך הנאום לא היתה התייחסות להמלצות המשטרה להעמידו לדין בגין עבירות איומים וקבלת דבר במרמה.

>> האזינו לחלק מנאומו של כץ:

בין היתר, הבטיח כץ כי אנשים, שלדבריו, תקועים במשך שנים באותה דרגה בתפקיד, יוכלו לעלות בסולם הדרגות מהר יותר, מה שמבטיח העלאת שכר. עוד כץ דיבר על הקמת קרנות ידע חדשות, אותם גופים שלכאורה נותנים "סמינרים מקצועיים" לעובדים, אך מעשית מדובר בטיולים מפנקים למלונות חמישה כוכבים על חשבון החברה.

כץ גם שילב בדבריו לא מעט חנופה לעובדים: "אנחנו פוגשים מנהלים, אנחנו יושבים בוועדות קליטה. כל שני וחמישי מגיעים לכאן אנשים, מנהלים, מהצבא. חברים, אף אחד לא יודע יותר טוב מכם איך מנהלים את תעשייה אווירית (מחיאות כפיים). אתם הקמתם את תע"א בידיים שלכם, יש פה אנשים שייצאו לפנסיה בעוד שנים רבות מכאן, בעזרת השם. אין שום סיבה להביא לכאן את תתי האלופים סגני אלופים מחיל האוויר. חיל הים זה בסדר שיש מפעם לפעם, אבל דור המנהלים צריך לצאת מכאן", (מחיאות כפיים סוערות). עוד הוסיף כץ כשדיבר על בונוסים: "כל שקל ברווח הנקי הזה (של החברה) הולך למנהלים שלנו, לממשלה. צריך להשקיע אותו בכם".

כזכור, עובדי תעשייה אווירית אינם עובדים מקופחים, נהפוך הוא. בכל שנה עומדת החברה בראש רשימת מקבלי השכר הגבוה במגזר הציבורי. השכר הממוצע, כך על פי הדו"ח האחרון של הממונה על השכר, עמד על 24 אלף שקל בחודש לעובד.

לקראת סיום הנאום עסק כץ בדובדבן שבקצפת שכוון לעובדים, כאשר יצא במפגיע כנגד הטיפול באחת הרעות החולות של חברות ממשלתיות בישראל - העסקת בני משפחה.

"אחד הדברים היותר חשובים שנוגעים לי באופן אישי זו תקנה שחייבים לעשות הכל כדי לשנות אותה, ואני מדבר על נוהל קרובי משפחה", אמר כץ, "התקנה הזו מגיעה מרשות החברות הממשלתיות. אף אחד, ומי כמוני יודע, לא אוהב את תעשיה אווירית או אלתא יותר מהילדים שלנו, כי הם מקבלים את הערכים, הם יוצאים לסמינרים, הם משתתפים בפעילות בר מצווה, הם חיים את החברה דרככם, ההורים, אז לא ייתכן שבגלל שאבא של מישהו עובד במחסנים, הילד שלו, המהנדס, לא יכול לעבוד במ.ל.מ. זה אבסורד".

שר הרווחה חיים כץ
שר הרווחה חיים כץ. "שר הקנסות"צילום: מרק ישראל סלם

כץ הוסיף כי יש לו תוכנית פעולה מפורטת: "אנחנו צריכים להגיע לרשות החברות, לינקי קווינט, ולהשקיע  ככל שניתן כדי לשנות את התקנה הזו עבור ילדינו ועבור קרובי המשפחה שלנו".

כץ עצמו לא מקופח. הוא התקבל לעבודה בחברה בזמן שאביו היה מזכיר הוועד בחופשה ללא תשלום קרוב לעשרים שנה, ואמו, שיצאה בינתיים לגמלאות, גם היא  עבדה בחברה. היום הוא לא לבד – גם אשתו אודליה עובדת בתעשייה האווירית, אבל מסתבר שזה לא מספיק. כץ רוצה לאפשר לעוד אנשים להביא לחברה הממשלתית הנסחרת בבורסה, בנים בנות וקרובי משפחה אחרים.

עוד נושא שכץ לא הזכיר בנאומו היה הדו"ח עליו שוקדים בימים אלה במשרד מבקר המדינה, שבדק את התנהלות ועד התעשייה האווירית וכן את השימוש בקופתו התפוחה והלא שקופה. ל-TheMarker נודע כי במשרד פועלים לפרסום הדו"ח בקרוב, אם כי לא ברור אם זה יקרה לפני או אחרי הבחירות לוועד.

באוצר סירבו להגיב לדברים שאמר כץ בנאומו. 

בימים האחרונים שלחה התנועה לטוהר המידות מכתב דחוף למבקר המדינה בו נכתב כי "בחודש אוגוסט 2016 פורסם בתקשורת מטעם משרדכם, כי בכוונתכם לערוך ביקורת על ארגון/ועד עובדי התעשייה האווירית לישראל בע"מ (תע"א) ובהמשך גם על חנות העובדים (שא"ל). כשנה לפני כן, בחודש מאי 2015 פירסם אהוד נוף, במסגרת תעמולת הבחירות שלו דאז לתפקיד מזכיר הוועד, כי בקופת הארגון יש 100 (מאה) מיליון שקל.

"סכום זה הצטבר כמובן בתקופת כהונת מזכיר הוועד הקודם השר חיים כץ. כידוע, הארגון ממומן הן מ'מס הוועד' המוטל על העובדים, והן מהשתתפות גדולה של הנהלת התע"א, ס"ה ס"ג של 30 מיליון בשנה. ידוע לנו ממקורות פנימיים וכן מפרסומי הבורסה, כי משך שנים רבות נשמרה בקופת הארגון עתודה כספית גדולה מאד, והיא שימשה לפעילות בורסאית ענפה ביותר, שהשפיעה גם על שוק ני"ע, זאת שעה שכספי הארגון מיועדים אך ורק לפעילות רווחה ותרבות למען העובדים. נודעת  חשיבות עליונה שמשרדך יפרסם את דו"ח הביקורת עוד טרם מועד הבחירות, כדי להביאו לידיעת ציבור העובדים-הבוחרים, ולידיעת כלל הציבור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker