הנהלת נמל אשדוד העדיפה שקט תעשייתי מהוועד - ודחתה קליטת 32 עובדים חדשים

הנהלת הנמל החליטה לאפשר לעובדים הקיימים להוכיח התייעלות עד סוף יוני השנה, כך שייתכן שקליטת העובדים החדשים תבוטל ■ עמותה המייצגת את בני הקהילה האתיופית: "מועמדים עזבו מקומות עבודה כדי לעבוד בנמל"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נמל אשדוד 2017
נמל אשדוד 2017צילום: אילן אסייג

קליטתם של 32 עובדים חדשים שהתקבלו לתפקיד סוורים בנמל אשדוד נדחתה בעקבות מחאה של ועד העובדים וההסתדרות. בהנהלת נמל אשדוד החליטו לאפשר לעובדים הקיימים להוכיח התייעלות עד סוף יוני, כך שייתכן שקליטת העובדים החדשים, תתיייתר.

לאחרונה הצהיר מנכ"ל הנמל, איציק בלומנטל, כי נמל אשדוד נכנס לעידן חדש, שיכלול ייצוג הולם של אוכלוסיות כמו נשים, ערבים ובני הקהילה האתיופית. לשם כך החל פיילוט אותו מנהלת נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה, שמטרתו הרחבת אוכלוסיות אלה בנמל. כיוון שנדרשו 80 עובדים חדשים הוחלט כי אלה יגיעו מאכלוסיות מודרות, ואכן 32 העובדים הראשונים, מהם רבים בני הקהילה האתיופית, נקלטו לעבודה.

לקבוצת העובדים השנייה, 32 איש נוספים שהתקבלו לתפקיד סוורים, הודיעה הנהלת הנמל כי הם אמורים להתייצב לפתיחת הקורס ביום ובשעה היעודים. "עליך להתייצב במרכז ההדרכה בנמל אשדוד ביום שני (אתמול, 9.4) בשעה 8:00 לצורך קליטתך והשתתפותך בקורס סוורים וסוורות", נכתב בהודעה. כל אחד ממקבלי המכתב החל להתכונן, ובשלב ראשון הודיע למעסיקו הקודם כי הוא מתחיל עבודה חדשה. על אף ההודעה המפורשת, הוחלט בנמל בשבוע שעבר לדחות את קליטת העובדים.

בעוד דחיית הקליטה משמשת את הנהלת הנמל להרגעת הרוחות, הרי שאותם 32 איש נותרו ללא העבודה הקודמת, וללא עבודה חדשה.

עמותת טבקה, המייצגת את בני הקהילה האתיופית, כתבה בתגובה כי: "עמותת טבקה רואה בחומרה רבה את התנהלות ההסתדרות והנהלת נמל אשדוד, שמהווה פגיעה אנושה בפרנסתם של אוכלוסיות אלו ופגיעה בעקרון השוויון שהנו מזכויות היסוד הראשונות במעלה".

עוד נכתב כי "יש לצפות כי נמל אשדוד שהינה חברה ממשלתית, והעומד בראשה, לא ייתנו יד לפגיעה בשכבות מוחלשות בחברה ויפעלו ליישום החוק. אנו מצפים כי גם הסתדרות העובדים תביא בחשבון את חשיבותו של המרכז, ככלל וכפרט. נתקבלו בעמותת טבקה פניות של מועמדים אשר התפטרו מעבודתם הקודמת במטרה להתחיל את ההכשרה בנמל. אין ספק כי התנהלות הנמל והסתדרות העובדים גרמה לנזק בלתי הפיך למועמדים ולבני משפחותיהם שנערכו להתחיל את הקורס. אנו  דורשים בדיקה מעמיקה ותיקון העוולה שנגרמה, באופן מיידי ודחוף".

אל מול שתיקת ההסתדרות, קיבלה העמותה תשובה ממנכ"ל הנמל. זו הגיעה אחרי שליחת שאילתה בנושא מ-TheMarker. המנכ"ל בלומנטל מפנה אצבע מאשימה להסתדרות.

מנכ"ל נמל אשדוד, איציק בלומנטל
מנכ"ל נמל אשדוד, איציק בלומנטלצילום: אילן אסייג

בלומנטל כתב כי: "הנהלת החברה התכוננה לקליטת מחזור נוסף של 32 עובדים. לאחר דין ודברים ממושך עם ההסתדרות, אשר כאמור התנגדה נחרצות לקליטה וטענה כי יש להפעיל חלופות לקליטה, החליט דירקטוריון החברה לאשר את קליטתם לאלתר של המועמדים ונשלחו אליהם הודעות בהתאם רק בשלב זה נכנסה ההסתדרות למשא ומתן תכליתי עם הנהלת החברה, אשר כפועל יוצא ממנו הוסכם על שינויים מהותיים בסידור העבודה ובסדרי העבודה של עובדי התפעול, שיש בהם כדי להגדיל את תפוקות העובדים, ולרבות בכל הנוגע לעבודת שעות נוספות.

"ההסכם שהושג הוא לתקופה זמנית על מנת לבחון האם אכן ההסכמות הנ"ל משרתות את צורכי העבודה באופן שהן מייתרות את הצורך בקליטה נוספת של עובדים לעת הזו. משעה שהושג ההסכם הנ"ל נשלחו מיד למועמדים הודעות בעל פה ובכתב, המבטלות את  ההודעות הקודמות אשר בהן התבשרו כאמור על הקליטה לעבודה. מכתבי הביטול נשלחו כיומיים לאחר משלוח המכתבים הראשונים תוך התנצלות על הטלטלה שנגרמה למועמדים בעקבות הביטול האמור".

מנמל אשדוד נמסר: "בסיום החודש הקרוב תעשה הערכה מחודשת לגבי הצורך לקליטת סוורים חדשים. ככל שיהיה צורך היא תתבצע מתוך המאגר שהוקם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker