סוף לאפליה: בשורות טובות ל-10,000 סטודנטים העובדים בשירות המדינה

הסטודנטים יוכלו בין היתר להצהיר על שני ימי מחלה ללא אישור רפואי, להיכלל בחופשות מרוכזות ולקבל החזר הוצאות רכב ■ מנכ"ל ועד הסטודנטים בשירות המדינה: "שמח שהמדינה השכילה להסדיר את מה שלא הוסדר עד היום"

טלי חרותי-סובר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
סטודנטים באוניברסיטת אילינוי, ב-2012
סטודנטים בארה"ב צילום: Robert K. O'Daniell/אי־פי

לאחר שנתיים וחצי של דיונים בין נציבות שירות המדינה, ההסתדרות וועד הסטודנטים בשירות המדינה, שופרו משמעותית תנאי העסקתם של עובדי מדינה על תקן סטודנטים במגזר הציבורי. ערב חג הפסח קיבלו כלל משרדי הממשלה חוזר מאת אודי פראוור, נציב שירות המדינה בפועל, המגדיר את השינויים ומכניס אותם לתוקף. שירות המדינה הוא המעסיק הגדול ביותר של הסטודנטים במשק - כ-10,000.

כך למשל, לראשונה הוסדרו זכויות רצף ההעסקה לסטודנטים שעוברים ממשרד ממשלתי אחד לאחר. לאותם עובדים יישמרו הזכויות התלויות בוותק שצברו.

עוד ייהנו הסטודנטים, כמו עובדי מדינה אחרים, משני ימי הצהרה בשנה (ימי מחלה שלא מחייבים אישור רפואי), שלא ייגרעו מימי החופשה שלזכותם. הם גם ייכללו בהוראות "חופשה המרוכזת" בחול המועד, באוגוסט ובערבי חג, כך שגם לסטודנטים יתקיים קיזוז חלקי של ימים ולא קיזוז מלא של ימי החופש. הם יהיו זכאים גם לקיצור יום העבודה בצומות, ככל העובדים.

לראשונה הוחלט כי סטודנטים יוכלו לקבל "החזר הוצאות רכב" - בהתאם לשיקול דעת ממונה כוח אדם במשרד. כמו כן הם לא יידרשו להיות זמינים לעבודה מעבר לשעות העבודה "המוגדרות מראש" (כוננויות).

הסטודנטים יהיו זכאים להשתתף בקורסים והכשרות במשרדם, בהתאם למתבקש מאופי תפקידם ומשרתם. בנוסף, השכר המשולם בגין "ימי השתלמות", יהיה בהתאם לשעות הנוכחות בפועל ולא לפי חלקיות משרה כפי שהיה עד היום. עוד הוחלט כי  סטודנטים הורים זכאים להשתתפות המשרדים בסבסוד קייטנות הקיץ, ומי שהם הורים לילד ומועסקים 6 שעות רצופות ביום יהיו זכאים מיום הלידה ועד גיל שנה, ל"שעת הורות" (קיצור יום העבודה) בתשלום בכל יום עבודתם.

עוד הורחבה הגדרת "מיהו סטודנט" בשירות המדינה שתכלול מעתה גם מועמדים ללימודים אקדמיים - תלמידים במכינות קדם-אקדמיות, סטודנטים שברשותם תואר ולומדים לתואר נוסף (ראשון או שני), סטודנטים הלומדים (במוסד להשכלה גבוהה בלבד) בשנת השלמה להסמכה לראיית חשבון, סטודנטים הלומדים בשנת השלמה לתואר שני וסטודנטים לתואר שלישי.

כמו כן הורחב משך הזמן המקסימלי להעסקת סטודנט, כך שמעתה ניתן להעסיק סטודנטים עד חמש שנים (במצטבר) ולא רק עד שלוש שנים כפי שהוגדר עד כה, כך שסטודנטים שלימודיהם נמשכים מעל שלוש שנים - כגון הנדסה, משפטים, אדריכלות – יוכלו להיות מועסקים לכל אורך התואר.

במקביל הוחלט כי סיום העסקת סטודנט תהיה כפופה לשימוע, כמו כל עובד מדינה.

אלעד דמסקי, מנכ"ל ועד הסטודנטים בשירות המדינה, אמר כי: "סטודנטים עובדים נמצאים בתוך שירות המדינה החל משנות ה-50 של המאה הקודמת, אנו שמחים שהמדינה השכילה סוף סוף להסדיר את תחום זכויות הסטודנטים, שהיו במשך שנים לא מעוגנות ולא מוסדרות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker