תביעה בסך 13 מיליון שקל נגד חברת התרופות דקסל: לא משלמת לעובדיה עבור ההפסקה

לטענת התובעת החברה חייבה את עובדי המשמרות להתחיל את העבודה בשעה 07:30 בבוקר ולשהות בהפסקה

חיים ביאור
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בקשה לאישור תובענה יצוגית בסך 13 מיליון שקל הוגשה לבית הדין האיזורי לעבודה בחיפה נגד חברת התרופות דקסל, בטענה שהיא מקפחת את זכויות עובדיה בכך שהיא אינה משלמת להם עבור זמן ההפסקה מהעבודה, בניגוד לחוק.

בתביעה שהגישה אביבה נסימוב, שעבדה בחברה עד אפריל האחרון כמבקרת של קו אריזת המוצרים, היא טוענת כי דקסל "המציאה פטנט חדש" לפיו היא מעניקה לעובדי משמרת הבוקר הפסקה ללא תשלום לפני תחילת העבודה. לטענתה, באמצעות עו"ד גל גורודיסקי, בכל יום מאלצת החברה את עובדיה לצאת להפסקה לפני תחילת יום העבודה, בעוד היא מתחמקת מלשלם להם עבור זמן זה, בכך שהיא הגדירה אותו כזמן הפסקה על חשבון העובד".

מאידך, נטען בתביעה, דקסל מחשבת את זמן ההפסקה במסגרת חוק שעות העבודה והמנוחה. "מתן הפסקה ללא תשלום, עוד בטרם החלה העבודה, היא דוגמה צינית לקיפוח מכוון, מתוכנן ושיטתי של עובדים מוחלשים וחסרי יכולת מיקוח מול ההנהלה", טוענת העובדת לשעבר בתביעה.

לטענת התובעת, במשך כל 8 שנות עבודתה, חייבה הנהלת דקסל את עובדי המשמרות להתחיל את העבודה בשעה 07:30 בבוקר ולשהות בהפסקה בת 15-20 דקות עוד בטרם החלה העבודה. דקסל, נטען בתביעה, החשיבה את משך הפסקת הבוקר כחלק משעות ההפסקה המגיעות לעובדים ולא איפשרה להם הפסקה נוספת מעבר להפסקת הצהריים. עובדים שלא נעזרו בהסעות אלא הגיעו למפעל בכוחות עצמם, לא נדרשו להתייצב לפני מועד תחילת העבודה וגם להם החשיבה הנהלת החברה את משך הפסקת הבוקר כחלק משעות ההפסקה.

נסימוב טוענת שיש להחשיב את זמן ההפסקות כחלק משעות העבודה, בהתאם לחוק שעות עבודה ומנוחה, שכן נוכחות העובדים במפעל הינה הכרחית לתהליך העבודה, והם נדרשו על ידי החברה להישאר במקום העבודה. על כן, נטען, על דקסל לשלם עבור כל זמן ההפסקות בכל המשמרות. עוד נטען כנגד החברה שהיא הפרה את חובתה להעניק לעובדים הפסקה בת 45 דקות לפחות (בהתאם לחוק שעות עבודה ומנוחה) במהלך המשמרת השנייה. לכן, נטען, על דקסל לשלם לעובדיה פיצוי של 45 דקות שכר עבודה בכל משמרת שניה שבה עבדו.

"הפסקת בוקר הניתנת לפני תחילת העבודה היא פיקציה, שכל מטרתה לפגוע בזכויות העובדים והיא בגדר דוגמה לשיטת הקיפוח של הנתבעת את עובדיה", טוענת נסימוב.

בתגובה מסרה היועצת המשפטית של דקסל, עו"ד רות אורן, כי "טרם קיבלנו את כתב התביעה. בכל מקרה, בכל מפעל שבו יש מערך הסעות, נהוג שהעובדים נדרשים להגיע מעט לפני המועד הרשמי של תחילת העבודה, כטווח ביטחון. זה נכון במיוחד לגבי דקסל, שבה העבודה מתנהלת בשלוש משמרות, 24 שעות ביממה. את הזמן הזה שלפני תחילת העבודה העובדים יכולים לנצל לצורך ארוחת בוקר. אני משערת שמקור התביעה הוא ניסיון של מישהו לגרום נזק תדמיתי לחברה. לא תהיה לנו בעיה להתמודד עם התביעה בבית הדין לעבודה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker