הרופאים מתנגדים לדרישת האוצר להחתים שעון נוכחות: "התפוקה לא תגדל"

משרד האוצר: "קיימת תופעה של היעדרות רופאים במהלך שעות עבודתם לעבודה פרטית"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים22
רוני לינדר

>> אחד הקרבות המרכזיים המסתמנים במסגרת המשא ומתן על שכר הרופאים הוא הקרב על החתמת שעון הנוכחות: המעסיקים - האוצר ושירותי בריאות כללית - דורשים כי הרופאים שכיום אינם מחויבים בהחתמת שעון נוכחות יחלו לחתום עליו כתנאי לכל תוספת שכר, ואילו הרופאים מתנגדים לכך נחרצות.

הרופאים הם העובדים היחידים במגזר הציבורי שאינם נדרשים להחתים שעון נוכחות. במהלך השנים נשמעות טענות רבות כי באין פיקוח ממשי, חלק מהרופאים עוזבים את בתי החולים בשעות מוקדמות.

בדו"ח שהגיש מבקר המדינה ב-2008 נקבע כי "תופעת ההיעדרות של רופאם מעבודתם בבתי חולים בשעות העבודה הנהוגות בהם לא פסקה במהלך השנים, וחלק משעות העבודה של רופאים בבתי החולים שעוסקים בעבודה פרטית או בפרקטיקה פרטית בקופות החולים חופפות לשעות העבודה הנהוגות בבתי החולים. הדבר אינו עולה בקנה עם סדרי מינהל תקין ועם הוראות התקשי"ר ועלול לפגוע הן בשירות הניתן למאושפזים בבתי החולים והן בשירות הניתן למי שפונים למרפאות החוץ של בתי החולים".

במסיבת העיתונאים שכינסה השבוע ההסתדרות הרפואית הציג יו"ר הלשכה לאתיקה, פרופ' אבינעם רכס, את טיעוני הרופאים כנגד חובת החתמת שעון הנוכחות. מרבית הטיעונים הם אידיאולוגים. לטענת רכס, החלת חובת ההחתמה על רופאים היא "החלטה גורפת שתפגע בתרבות האתית של מקצוע הרפואה בארץ ותשנה אותה לרעה באופן בלתי הפיך. אופיו האלטרואיסטי והמתמסר של מקצוע הרפואה נתפש חברתית כמקצוע של מחויבות טוטלית שאינה מוגבלת בזמן, והחובה להחתים שעון נוכחות תביא לשינוי אידיאולוגי בלתי הפיך בתפישת הרופאים את מעמדם ותפקידם בחברה".

לדבריו, "רפואה היא לא מקצוע שבו 'דופקים שעון'. הרופא לא הולך לעבוד במוסך אלא לטפל בחולים. אם יחייבו אותנו לעשות זאת יהיה בכך איתות חברתי של חוסר אמון ופגיעה בתדמית המקצוע, פגיעה במעמד ההיררכי והמנהיגותי של הרופאים והפיכת אופי המקצוע מייעוד והתמסרות ל'מקצוע'".

"מטרת שעון הנוכחות -להרגיז את הרופאים"

בנוסף, הציג רכס גם נימוקים פרקטיים להתנגדות הרופאים. לדבריו, החתמת הכרטיס תעבוד בצורה המנוגדת למצופה: "אם כיום הרופאים הבכירים חושבים פעמיים לפני שהם עוזבים את בית החולים מוקדם, אז ברגע שיהיה רישום הם פשוט יעדיפו לשלם את ה'קנס' על עזיבה מוקדמת, ויעדרו בלב שלם". בנוסף, מנבא רכס כי החתמת השעון תביא אולי להגדלת משך השהות של חלק מהרופאים, אך לא להגדלת ה"תפוקות" שלהם.

לטענת מזכ"לית ההסתדרות הרפואית, עו"ד לאה ופנר, "כל המטרה של העלאת נושא שעון הנוכחות הוא להרגיז את הרופאים ולנפנף מולם בסדין אדום. לא ברור איך זה אמור לפתור את בעיות מערכת הבריאות".

במשרד האוצר לא מתרשמים מטיעוני הרופאים: "על הרופאים להחתים שעון נוכחות כמו יתר העובדים במגזר הציבורי, העוסקים אף הם בשליחות ציבורית", נמסר מהמשרד. "החתמת השעון נועדה להבטיח למשלמי המסים, המממנים את העסקתם, כי הכספים משמשים למטרה לה הם נועדו - טיפול בחולים בזמני העבודה המוגדרים בהסכמי ההעסקה של הרופאים. עם זאת, לצערנו ממצאי מבקר המדינה מראים כי קיימת תופעה של היעדרות של רופאים במהלך שעות עבודתם לעבודה בפרקטיקה פרטית. אנו מאמינים כי הרופאים - שהצהירו כי הם יוצאים למסע להצלת הרפואה הציבורית - יפעלו מיוזמתם להחתמת שעון ולהסיר בכך את העננה הרובצת עליהם בעקבות ממצאי המבקר ולהבטיח כי החולים מקבלים את השירות המגיע להם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker