שטייניץ: "שילוב ערבים בכלכלת ישראל היא משימה לאומית"

שר האוצר בוועדת החקירה הפרלמנטרית לשילוב ערבים: האבטלה ירדה גם הודות לצמצום העובדים הזרים

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

"יש למדינת ישראל אינטרס כלכלי בהעלאת שיעור הערבים לא רק בכח העבודה אלא בכלכלה. את הירידה באבטלה בשנה האחרונה אפשר לזקוף גם לזכות צמצום מספר העובדים הזרים הלא חוקיים"- כך אמר בצהריים שר האוצר יובל שטייניץ בהופעה בפני ועדת החקירה הפרלמנטרית לשילוב ערבים בשירות הציבורי.

לדברי שטייניץ, "איננו עומדים ביעדים שהממשלה הגדירה לשילוב ערבים בשירות הציבורי". שטייניץ דיווח לוועדה על בונוס כספי שיינתן לאוניברסיטאות על קליטת סטודנטים ערבים וחרדים. "לאחר שמופו החסמים שמונעים משני מגזרים אלה להיקלט באקדמיה, צריכים החרדים להשלים מקצועות ליבה שלא למדו. בקרב הסטודנטים הערבים אותרה נשירה גדולה מחוגים יוקרתיים גם לאחר שהתקבלו ללימודים".

"אני בדעה שכולם צריכים ללמוד פילוסופיה. אבל כל מה שהם יוכלו לעשות זה להיות מרצים באוניברסיטאות או שר אוצר. לכן צריך לחזק את אלה שהתקבלו ללימודי כלכלה או הנדסה ועלולים לנשור. נעשה גם מאמץ לקדם את ההייטק במגזר הערבי. הקמנו קרן ממשלתית שתסייע למשקיעים שיקימו מפעלי היי-טק ביישובים ערביים עם אחוז גבוה של עובדים ערביים. הקצינו לכך 200 מיליון שקל תוספת על הטבות רגילות. אני מעוניין לבצע פריצת דרך. אנו במגעים עם חברת היי-טק ענקית לפתיחת מרכז מו"פ באחד היישובים הערביים עם סיוע מוגדל. יש תודעה באוצר לקידום הכלכלה הישראלית על ידי שילוב ערבים וחרדים. אלה שתי חזיתות. עם כל השונות, יש דמיון ואני משוכנע שנעשה פריצת דרך".

שטייניץ אמר גם כי "יש הרבה פעולות שנועדו לכלל הציבור אבל יש להם אפקט מיוחד באוכלוסייה הערבית. מס הכנסה שלילי לבעלי הכנסה נמוכה נותן תמרוץ לעבוד, וחלק גדול מהנהנים מכך הם ערבים. גם הגידול של 700 מליון שקל בתקצוב המעונות על מנת לעודד נשים לצאת לעבודה משפיע על האוכלוסייה הערבית. המצב רחוק מלהשביע רצון, יש חסמים אובייקטיביים כמו אי שירות בצבא. ודאי שיש גם הדרה".

כדוגמה לשילוב ערבים בחברות ממשלתיות הזכיר השר שטייניץ את חברת חשמל, שם, מבין 150 עובדים חדשים שנקלטו השנה, 60 הם ערבים. "שילוב הערבים שם הוא הצלחה גדולה. הדבר נעשה בהנחייתנו ובעידודנו, ולא בכפייה. מנהל רשות החברות הממשלתיות, דורון כהן, דיווח לוועדה שגם בנמל חיפה יש כוונה לשים דגש מיוחד על קליטת עובדים ערבים.

יו"ר הוועדה, ח"כ אחמד טיבי (תע"ל), דרש משר האוצר כי האוצר יסכים לערוך יריד תעסוקה באוניברסיטאות לסטודנטים הערבים בשיתוף עם העמותות האזרחיות. ח"כ טיבי דרש מרשות החברות להציג נתונים עדכניים לגבי כל חברה בנפרד לצד הצורך להעלות את שיעור הערבים במשרד האוצר, העומד על 2.8% וזאת על ידי הקצאת משרות ייעודיות.

ח"כ ראלב מג'אדלה (עבודה) אמר ש-9,000 מורים ומורות ערביים, מסיימי תואר ראשון, הם מובטלים. לדבריו, תוכנית הסבה מקצועית עבורם הייתה מחזירה רבים מהם לשוק העבודה. כמו כן, הוא קבל על מיעוט תוכניות המתאר לישובים ערביים, המונעת הקמת אזורי תעשייה שייצרו מקומות עבודה. יו"ר הוועדה, אחמד טיבי, הציע לאפשר לאלפי המורים המובטלים לעבור הסבה לסיעוד למי שמעוניין בכך, ענף המשווע לידיים עובדות.

ח"כ אורית זוארץ (קדימה) יו"ר השדולה לקידום יחסי יהודים-ערבים: "השיפור עדיין אינו ניכר אך נראה כי המודעות גדולה. מצער שאנו עדיין צריכים להידרש לוועדת חקירה שמופנית כלפי המדינה כעבריינית הגדולה ביותר בהפרת חוקי עבודה. נמשיך לעקוב ולפקח אחר התקדמות הממשלה בסוגייה החשובה הזאת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker