"אנשים יושבים בכלא על דברים כאלה, ופתאום - זיכוי"

בכירים במשק מופתעים מזיכויו של אלון חסן, אבל בנמל אשדוד אמרו בשבועות האחרונים: "הוא זכאי" ■ חסן הודיע כי הוא חוזר לנמל בגדול כבר לפני כמה חודשים - ואם המדינה לא תערער, ההנהלה תיאלץ להתמודד עם חזרתו האפשרית של העובד שכרגע נמצא בהשעיה

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אלון חסן, היום בבית המשפט
אלון חסן, היום בבית המשפטצילום: אליהו הרשקוביץ

ההודעה על זיכויו של אלון חסן, לשעבר יו"ר ועד העובדים בנמל אשדוד, מכל האישומים נגדו, הפתיעה לא מעט בכירים במיגזר הציבורי. כתב האישום נגע לטובות הנאה פסולות בשווי מיליוני שקלים שניתנו לחסן ולמקורביו מפעילות תפעולית שהתנהלה בתחומי נמל אשדוד - כאשר לחסן יוחסו עבירות שוחד, סחיטה באיומים, קשירת קשר לביצוע פשע, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ומרמה והפרת אמונים של עובד ציבור.

"זה מדהים", אמר גורם בכיר שהיה מעורב מאוד בנושא, "אנשים יושבים בכלא על דברים כאלה, ופתאום - זיכוי. עם זאת, צריך לקרוא את פסק הדין וללמוד אותו". לדברי בכיר אחר, "מדובר בהפתעה עצומה. לכאורה היו ראיות חזקות. צריך לקרוא היטב את הכרעת הדין כדי להבין מה קרה פה".

אל מול ההלם שאחז בבכירים במשק, הרי שבנמל אשדוד דווקא טענו לא פעם בשבועות האחרונים שחסן זכאי. זה קרה אחרי שהוא עצמו יצא מבית המשפט והודיע שלתפישתו לא הצליחו להוכיח את ההאשמות. "חסן אמר לעובדי הנמל שהוא חוזר בגדול, על אף שהמשפחה שלו לוחצת עליו מאוד שלא יתקרב לנמל", אמר גורם בנמל אשדוד. "האמירה הזו תפסה לא מעט עובדים שהסתובבו בנמל ואמרו הוא זכאי הוא זכאי". יתרה מכך, לא מעט עובדים ראו בעיתוי של הכרעת הדין בסמוך לחג הפסח כסימן לבאות.

הודעת הנהלת חברת נמל אשדוד, שקיבלה את הבשורות מן התקשורת, מעידה כי עוד לא ברור כיצד תבחר ההנהלה לנהוג בהמשך: "בעקבות זיכויו של עובד החברה, אלון חסן, מהאישומים כנגדו בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, מתכוונת החברה ללמוד את פסק הדין והמשמעויות שלו ולפעול בהתאם לדיני העבודה, ההסכמים הקיבוציים והוראות רשות החברות הממשלתיות".

ההסתדרות סירבה להגיב על החלטת בית המשפט וכן על השאלה האם תעמוד מאוחרי חסן אם ירצה לשוב לנמל. לדברי בכיר בארגון, "הכל עוד טרי". אבי אבן חיים, ממלא מקום יו"ר ועד הציוד המכני, אותו ועד שחסן עמד בראשו, אמר כי "אני שמח לברך את חברנו לעבודה אלון חסן על זיכויו ולאחל לו בהצלחה".

"הרשת הפנימית של הנמל גועשת"

אלון חסן הוא היום עובד נמל בהשעיה. לכאורה אמורה ההשעיה להסתיים עם תום האירוע משפטי, אך לא ברור עדיין מה תהיה השפעת הזיכוי ומה יוחלט במקרה של ערעור מצד המדינה. אם המדינה תודיע כי בכוונתה לערער על הכרעת הדין ייתכן שההשעיה תישאר בתוקף עד להחלטה הסופית.

במידה ולא יהיה ערעור, תיאלץ ההנהלה להתמודד עם חזרתו האפשרית של חסן לעבודה בנמל. גם אם יחזור, בשלב זה לא יוכל לשוב להיות יו"ר ועד הציוד המכני עד לבחירות הבאות, כאשר הבחירות האחרונות נערכו לפני חודשיים. עם זאת, אם יו"ר הוועד יחליט לוותר על התפקיד ייתכן כי חסן יוכל להחליפו.

גדי בוטבול, יו"ר ועד תפעול בנמל אשדוד, אמר כי "אני לא יודע אם הוא חוזר לנמל או לא. אני יודע שיש לחץ גדול מהמשפחה שלו, הילדים שלו, אשתו, אבא שלו, כולם אומרים לו אל תחזור לנמל. עם זאת, בעקרון הוא גם יכול לחזור להיות יו"ר. אם העובדים יגידו אנחנו רוצים שתהיה יו"ר, והדברים ייעשו על פי חוקת ההסתדרות, הוא יכול לחזור לתפקיד".

לשאלה האם בנמל ישנה התרגשות גדולה בעקבות הזיכוי, ענה בוטבול כי "הרשת הפנימית של הנמל גועשת היום. יש אנשים לפה ולפה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker