חולשת המל"ג: אושר ביטול הקמפוס הערבי לו התחייבה הקריה האקדמית אונו

הקריה האקדמית אונו שוחררה על ידי המל"ג ממחויבותה להקים קמפוס ערבי, בזמן שהיא מקבלת מתנה מפנקת: הקמפוס הקיים בחיפה שלו נוספו תארים חדשים. ההחלטה נעשתה בניגוד לדעת השר בנט. במקביל, ההחלטה על הזוכה בקמפוס המתוקצב – נדחתה

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
הקריה האקדמית אונו
הקריה האקדמית אונוצילום: תומר אפלבאום

בצעד מפתיע הודיעה המועצה להשכלה גבוהה לקריה האקדמית אונו כי היא מאשרת את ביטול מחויבותה להקמת קמפוס פרטי במגזר הערבי. מדובר בניצחון גדול לאונו, שחסכה לעצמה עשרות מיליוני שקלים מבלי שהיא נאלצת לוותר על הנצחון האמיתי: קבלת המכללה האקדמית כרמל לידיה.

כזכור, הורתה המל"ג על סגירת המכללה האקדמית כרמל בשל בעיות פיננסיות ורמה אקדמית נמוכה. רשת הביטחון לתלמידים המעטים שנותרו שם היתה הקריה האקדמית אונו. בית המשפט שאליו הגיעו כרמל והמל"ג, לאחר שכרמל ביקשה שלא להסגר, ביקש מהמל"ג להסדיר את סגירת כרמל ללא פגיעה בתלמידים.

בישיבה לילית שנראתה כמו מחטף, החליטה המל"ג, בתמיכתו של שר החינוך ויו"ר המל"ג נפתלי בנט, להעניק את כרמל לאונו ללא הגבלת זמן, כשבתמורה תתחייב אונו להקים קמפוס פרטי במגזר הערבי. בנט היה גאה בהחלטה, וטען שהיא תומכת באג'נדה לאומית של חיזוק ההשכלה במגזר הערבי.

בית המשפט אכן אישר את המתווה, ואונו אמורה היתה להשקיע עשרות מליוני שקלים בהקמת הקמפוס הערבי, בזמן שהיא מפעילה את קמפוס כרמל.

עם זאת, המחטף זכה ללא מעט ביקורת גם בקרב חברי המל"ג שנסוגו ממנו לאחרונה, בניגוד לדעתו של שר החינוך. אך הנסיגה חלקית ומיטיבה מאוד עם אונו: המל"ג החליטה לבטל את מחויבות אונו להקמת קמפוס פרטי, תוך שהיא משאירה בידיה את כרמל, למשך שבע השנים הבאות. ההיסטוריה מלמדת שכשמל"ג מקציבה פרק זמן והוא חולף, הגורמים הרלוונטיים מבקשים הארכות ומקבלים אותן - לשנים רבות.

כך נוצר מצב שבו אונו, בעזרת המל"ג, זכתה בסוכריה שתאפשר לה לגייס מאות סטודנטים בשכר לימוד שמגיע ל-30-20 אלף שקל בשנה, אך אינה מחויבת כלל להשקיע במגזר הערבי. הכלף כאמור, באישור המל"ג.

שר החינוך נפתלי בנט
שר החינוך נפתלי בנטצילום: מוטי מילרוד

מכה נוספת שנחתה על המגזר הערבי מגיעה גם מכיוון דחיית ההחלטה על הזוכה בפרויקט הקמפוס הערבי המתוקצב הראשון. הקול הקורא בנושא זה פורסם לפני כשנתיים. על אף הודעת יו"ר המל"ג, פרופ' יפה זילברשץ, כי הקול הקורא ייבחן באופן מהיר ויעיל, הרי שהסחבת גדולה, ועדיין אין זוכה.

מתוך שש הקבוצות שניגשו נותרו שתיים: מכללת סחנין ומכללת בקעה אל גרביה. אלא שנגד שתיהן עומדים דו"חות חמורים של משרד החינוך ורשם העמותות, כך שהמל"ג נמנעת מלהחליט על הענקת הפרויקט הגדול והראשוני לאחת מהן. ההחלטה הסופית אמורה היתה ליפול בימים אלה, אך המל"ג דחתה אותה לישיבתה הבאה בסוף אפריל.

גורמים הבקיאים בנושא טוענים כי המל"ג תחליט לבטל את הקול הקורא לאחר שלא נמצאו המועמדים המתאימים. ייתכן כי תפתח קול קורא חדש, אלא שלא ברור האם יש שחקנים חדשים בזירה או ששוב יגיעו אותם שחקנים בדיוק, שנפסלו בקול הקורא הראשון.

מהשורה התחתונה עולה כי הקמפוס הערבי הפרטי ירד סופית מן הפרק, והקמפוס המתוקצב במגזר הערבי לא נראה באופק.

ג'עפר פרח, מנהל מרכז מוסאוא, שהגיש עתירה נגד המל"ג בנושא ההקלות למכללת אונו ובדרישה להקים מוסד אקדמי ביישוב ערבי, מסר בתגובה: "התנהלות המל"ג בנושא ההשכלה הגבוהה בחברה הערבית היא שערורייה. הקימו 64 מוסדות יהודים, וכשמתחילים להקים מוסד ערבי הם נוקטים בסחבת. כ-15 אלפי צעירים ערבים נטשו את ההשכלה הגבוהה בארץ ולומדים בג'נין, בשכם ובעמאן, אך לא מסוגלים ללמוד בנצרת, סכנין, טיבה, רהט ואום אל פחם.

"הזיגזג של המל"ג מוכיח שמדובר בגוף חובבני שמונע משיקולים פוליטיים צרים של אנשי הבית היהודי. למרות הפוטנציאל של אלפי צעירים ערבים הם טוענים שאין צורך במוסדות אקדמיים ערבים נוספים, ואז מכירים באוניברסיטה פרטית ואוניברסיטה בשטחים ומוותרים על הרמה האקדמית למוסדות משיקולים זרים. נרצה לראות כיצד הם יסבירו את התנהלותם בפני בית המשפט".

מכללת כרמל
מכללת כרמלצילום: רמי שלוש

בנט מסר בתגובה: "אני רואה חשיבות רבה בהנגשת ההשכלה הגבוהה לחברה הערבית, ואכן בשנים האחרונות אנו רואים גידול מרשים של 80% בשיעור הסטודנטים הערבים באקדמיה ועלייה מתמדת בשילובם בשוק העבודה הישראלי. באשר למתווה הפעלת הקמפוס של הקריה האקדמית אונו בכרמל, בתחילת הדרך תמכתי באישור הפעלת הקמפוס, יחד עם הקמת קמפוס נוסף ביישוב ערבי. עם זאת, לאחר עבודת מטה שערך צוות פנים מל"גי, השתכנעתי, כמו רוב חברי המל"ג, כי נכון יותר בשלב זה להימנע מפתיחת קמפוס כזה".

מהמל"ג נמסר בתגובה: "המל"ג לא איפשרה למרכז האקדמי כרמל בחיפה לרשום סטודנטים חדשים לתוכנית הלימודים במשפטים, בשל בעיות התנהלותיות/תאגידיות במוסד. בעקבות עתירה לבית המשפט המחוזי בחיפה (במסגרת הליך הקפאת הליכים של המרכז האקדמי כרמל), נדרשו הוות"ת והמל"ג לאשר בסדר זמנים קצר ביותר, ערב חג הסוכות התשע"ז, את המתווה שהוצע על ידי בית המשפט, שלפיו הקריה האקדמית אונו תקיים לימודים בחיפה במקום המרכז האקדמי כרמל, ובתום תקופת ביניים תקיים לימודים ללא הגבלת זמן בקמפוס בלתי מתוקצב שייפתח ביישוב ערבי.

"לפני כחודשיים, החל שיח מול הקריה האקדמית אונו בדבר שינוי המתווה שאושר בבית המשפט, תוך הסרת התחייבות המוסד להקים קמפוס אקדמי ביישוב ערבי. בסופו של תהליך, הוצע מתווה שכלל ויתור על הקמפוס הבלתי מתוקצב ביישוב וערבי והגבלת הפעלת הקמפוס בחיפה ל-7 מחזורי רישום בלבד כמפורט להלן:

1. הקריה האקדמית אונו מתחייבת להפעיל עבור הסטודנטים הקיימים מהמרכז האקדמי כרמל את החוגים הקיימים כיום בקמפוס כרמל (תואר ראשון משפטים ותואר ראשון מנהל עסקים עם ההתמחות בחשבונאות.

2. הקריה האקדמית אונו תוכל להפעיל שני חוגים חדשים, האחד תואר ראשון בחינוך וחברה והשני תואר שני במנה"ס, שיהיו זהים ברמה האקדמית, לרבות בתכנים ורמת הסגל האקדמי לתכניות המקבילות הקיימות בקריה האקדמית אונו.

3. ככל שהקריה האקדמית אונו תבקש לפתוח תוכניות נוספות על האמור לעיל, הן תבדקנה בכפוף לבדיקה תכנונית על צורך לאומי, ובכפוף לכל נהלי וכללי המל"ג.

4. הפעלת הקמפוס בחיפה תוגבל ל-7 מחזורי רישום בלבד.

5. המל"ג תקים צוות מטעמה שיעקוב אחר התנהלות פעילות הקריה האקדמית אונו בחיפה וידווח על כך אחת לשנה למל"ג".

סיו"ר המל"ג, פרופ' אדו פרלמן, הדגיש: "התנהלות אקדמית אחראית, במיוחד כשמדובר בפתיחתם של קמפוסים חדשים, מוטב שתיעשה בהסכמה עם המוסד האקדמי, תוך בחינת היבטים תכנוניים ושמירה על עקרונות המל"ג. אני סבור כי המתווה המעודכן יטיב עם המערכת האקדמית וציבור הסטודנטים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker