המחוזי דחה את ערעור האתר "עבודה עברית", שהוגדר כמפלה

לוח עבודה עברית פירסם מודעות דרושים לעובדים יהודים בלבד ■ בבית משפט השלום נקבע כי מדובר באפליה על בסיס דת ולאום ■ האתר ערער למחוזי, ואתמול חויב בפיצויים והוצאות בית משפט

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אולם בית המשפט המחוזי בתל אביב
טלי חרותי-סובר

בית המשפט המחוזי בירושלים דחה אתמול (ד') את ערעורו של ארז ליברמן, מקים האתר עבודה עברית, וחייב אותו לפצות את מרכז מוסאוא והמרכז הרפורמי לדת ומדינה של התנועה ליהדות מתקדמת ב-40 אלף שקל ועוד עשרת אלפים שקל כהוצאות בית משפט. את התביעה הגישה בשם שני הארגונים עו"ד אורלי ארז לחובסקי.

נגד מפעילי האתר הוגשה ב-2014 תביעה על ידי שני המרכזים, כשאליהם הצטרפה נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה כידידת בית המשפט. בלוח של האתר פורסמו עסקים ומעסיקים שהעסיקו יהודים בלבד וכן דורשי עבודה יהודים בלבד. מעבר לכך, באתר יש תכנים המעודדים "עבודה עברית" ובעת הגשת התביעה נאמר בדף הבית של האתר על הסכנה שיש בהעסקת עובדים "שאינם בני ברית". כמו כן, חלק מהאתר הוקדש ל"סיפורי עבודה עברית" שם נכתב, בין היתר, "על "סיפוק גדול לפרנס ולהעסיק את האחים שלי ולא לתת כסף למי שמוגדר כאויב שלי".

ב-15 באוקטובר אשתקד ניתן פסק הדין של שופטת השלום עינת אברמן מולר, שאימצה את עמדת התובעים וקבעה כי "השירות מהווה אפליה על בסיס דת או לאום. שירות הניתן במרחב הציבורי ליהודים בלבד ונמנע מי שאינם יהודים (תוך שנוקט השירות אף נוקט פעולות לוודא כי השירות ניתן ליהודים בלבד), מהווה אפליה כמשמעותה בסעיף 3 לחוק איסור אפליה".

עו"ד אורי ציפורי מתנועת 'דרך חיים' שטוענת שהיא "פועלת לחיזוק הזהות היהודית הציבורית בישראל" ייצגה את ליברמן. האתר, יחד עם תנועת דרך חיים פתחו במבצע גיוס המונים למימון הפיצוי שהושת על האתר, שמתעקש לפרסם אך ורק בעלי מקצוע יהודים.

מאז שניתנו פסקי הדין, האתר המשיך לפעול עם אותם התכנים, אך צירף להם אזהרות שונות, לפיהן האתר פתוח "לכלל האוכלוסייה, יהודים ואינם יהודים כאחד"  וכי "הנהלת האתר אינה אחראית על חוקיות העסק שלכם ואין בפרסום באתר משום מתן הכשר חוקי לצורת התנהלות העסק".

מנהל מרכז מוסאוא ג'עפר פרח מסר: "המאבק שלנו בגזענות ובאפליה יימשך, ואנחנו שמחים למצוא איתנו שותפים יהודים שפועלים במטה למאבק בגזענות. בעבר תבענו מפעילי אתר בעל שם דומה וכן עסקים שפרסמו באתר וגרמנו לסגירתם ללא פיצוי. הפעם, הצוות המשפטי התעקש לדרוש פיצוי כספי כדי שהמפעילים יבינו שיש מחיר כספי לאפליה הגזענית בתעסוקה. החלטת שני בתי המשפט השלום והמחוזי כי האתר הוא שירות מפלה לפי החוק היא מסר חשוב לגופים מפלים".

נציבות השוויון הגישה לבית משפט באמצעות הנציבה האזורית ירושלים והדרום במשרד העבודה והרווחה עו"ד ג'נט שלום, עמדה שלפיה "בפרסום לוח מעסיקים ארצי המפרסם בריש גלי עסקים המעסיקים יהודים בלבד במטרה לשכנע את הציבור להימנע מהעסקת עובדים שאינם יהודים, ועובדים ערבים בפרט יש פגיעה עמוקה בעקרון השוויון".

הנציבה הארצית עו"ד מרים כבהא הוסיפה כי "פסק דין זה מעיד בצורה ברורה כי אין מקום לאפליה בשוק העבודה בישראל. אנו כחברה חייבים להוקיע ולגנות כל סממן לאפליה ובידול בשוק התעסוקה, שוק עבודה מגוון, שוויוני ומכיל הוא אינטרס של כולנו, ועל כן אני מברכת את כלל העוסקים במלאכה ובית משפט השלום על פסק הדין חשוב זה".

עו"ד לחובסקי שייצגה את התובעים: "פסק הדין של בית המשפט המחוזי, שניתן ביום המאבק הבינלאומי נגד גזענות, מעביר מסר חשוב לפיו מי שמספק שירות ציבורי ליהודים ונמנע מלספקו לערבים יחויב בתשלום פיצוי בגין אפליה זו. פסק הדין גם מבהיר את החשיבות שבאכיפת החוק על ידי ארגונים המייצגים ציבור מופלה. אנו נמשיך לפעול כנגד גילויי גזענות ואפליה במרחב הציבורי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker