"לשכת רואי החשבון מתפוררת. החברים מאסו בה"

בבחירות לנשיאות לשכת רואי החשבון שיערכו לקראת סוף 2018 מציע המתמודד חן שרייבר אג'נדה אחת: להפוך את הלשכה לגוף סטטוטורי שהחברות בו חובה, כמו בלשכת עורכי הדין ■ "אם רואי החשבון היו צריכים לשלם דמי חבר מכיסם ולא דרך המעסיק, הם לא היו חברים בלשכה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: אייל טואג

באחרונה שלח המועמד לנשיאות לשכת רואי החשבון, חן שרייבר, סקר לכ–2,000 רואי חשבון. השאלה, שנשלחה בהודעת טקסט, היתה פשוטה: למי תצביע מבין שלושת המועמדים — שרייבר עצמו, איריס שטרק, שרוצה להיות האישה הראשונה אי פעם בתפקיד, או ג'ק בלנגה. "70% ביקשו להסיר עצמם מהסקר", אומר שרייבר, "והאחרים התחלקו שליש-שליש־שליש. מהסיפור הזה אני לומד את מה שידעתי כל הזמן — ללשכה אין זהות".

שרייבר, שלא חוסך ביקורת מן הלשכה לדורותיה, טוען כי ידוע לכל ש"הלשכה לא מייצגת את רוב חבריה". לדבריו, יותר ממחצית מחברי הלשכה עובדים בחברות פרטיות, ולא מרגישים שהיא מייצגת אותם מכיוון שהיא מייצגת בעיקר את בעלי המשרדים. "הם מאסו בלשכה", הוא קובע נחרצות. "אם הם היו צריכים לשלם דמי חבר מכיסם (כיום משלמים המעסיקים את דמי החבר; טח"ס), הם לא היו חברים בה".

הפתרון, לדבריו, אחד ויחיד: להפוך את הלשכה לגוף במודל של לשכת עורכי הדין, שהיא גוף סטטוטורי שכל עורך דין בישראל חייב להיות חבר בה אם ברצונו לעסוק במקצוע. "כגוף וולונטרי, אין לנו יכולת השפעה", אומר שרייבר. "עורכי הדין הבינו את זה כבר בשנות ה–60".

הביקורת שמשמיעים נגד שרייבר עמיתיו בלשכת רואי החשבון קובעת כי הוא עוסק בייעוץ ולא בביקורת — לב לבו של המקצוע. עוד נטען נגדו כי הוא אופוזיציונר קבוע שיודע להשתלח, אבל לא הוכיח עשייה עד היום. ואולם דברים אלה אינם מרפים את ידיו.

"אם אקבל את המנדט, אני עולה לשרת המשפטים", הוא אומר. "כבר כיום אני מפעיל צוותים מקצועיים שעוסקים בהצעת החוק שתהפוך את הלשכה לסטטוטורית. כיום יש שני גופים — לשכה וולונטרית ומועצת רואי החשבון, המנוהלת על ידי משרד המשפטים ואינה גוף נבחר. לתפישתי, יש לאחד את שני הגופים האלה, וכן את שני התשלומים הנגבים כיום לתשלום אחד נמוך.

"כל המבנה צריך להשתנות. יש להעביר את האוטונומיה לחברים. החברים. אנשי מועצה שאינם רואי חשבון לא צריכים לשלוט במקצוע. לעורכי הדין יש גוף שעובד עבורם. אני רוצה את המודל הזה".

על לשכת רואי החשבון הנוכחית אומר שרייבר כי "זו לשכה של מחוברים. לשכה קטנה שמחוברת לשלטון. במשך 50 שנה אי־אפשר לסמן נושא אחד שהלשכה השפיעה בו. אני יושב בוועד המרכזי תשע שנים, ולא זכור לי נושא מרכזי אחד שעבר. מה שקורה זה שמעמיסים עוד ועוד פיקוח עלינו, שומרי הסף. יותר מכך, המשרדים הגדולים נטשו את הלשכה, וגם הוקם גוף נוסף, ארגון המייצגים — רואי חשבון ויועצי מס שהתחברו ליצירת ארגון שיילחם עבורם בהתמודדות מול הרגולציה. הלשכה מתפוררת".

אם ייבחר, שרייבר מצהיר כי ידאג לרואי החשבון שלא עובדים אחרי גיל 50, ולהגברת השקיפות. לדבריו, הלשכה אינה מפרסמת פרוטוקולים או דו"חות, ויתרה מכך — היא בגירעון. "הסנדלר הולך יחף", הוא אומר.

על השאלה מדוע לא דאג לנושאים האלה אף שישב בלשכה, הוא עונה: "כאופוזיציונר אתה לא יכול להשפיע. נחסמתי. לא מקבלים דעות אחרות בלשכה. כאופוזיציה אתה אחד מול 20 אנשים שמרימים את היד אוטומטית עם הנשיא".

לשכת רואי החשבון: "אמירות מופרכות"

לטענת שרייבר, בלשכה עושים מאמצים כדי למנוע את בחירתו. כך למשל, הוא ביקש שיפזרו עוד קלפיות ברחבי המדינה כדי לאפשר נגישות לכמה שיותר חברים. "לא רוצים, כי אומרים שקלפי זה דבר יקר, אבל אנשים שנמצאים במרחק של 50 ק"מ מהקלפי לא יגיעו. אני רוצה הצבעה באינטרנט — הם לא רוצים. למה? כי הם יפסידו בבחירות. הנשיאות הזאת היא לא מלוכה. אי־אפשר לעשות מחנות ולהמליך את מי שרוצים".

מלשכת רואי חשבון נמסר: "במבחן התוצאה ישנה הצטרפות של חברים חדשים ללשכה, במיוחד בשנה האחרונה. האמירה על ייצוג משרדים גדולים בלבד היא אמירה מופרכת והמספרים מוכיחים אחרת. שרייבר כיהן כחבר ועד מרכזי תחת ארבעה נשיאים שונים. הוצע לו לשמש בתפקיד ביצועי בכיר בלשכה, אך למרבה הצער הוא דחה את ההצעה. הלשכה פועלת בשקיפות מלאה, וגאה בכך שהיא לשכה וולונטרית שאינה מאלצת את החברים לשלם דמי חבר בכפייה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker