האיש שיושב על 20 כורסאות יו"ר ובו זמנית גם מנהל את משרד ראש הממשלה - קריירה - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

האיש שיושב על 20 כורסאות יו"ר ובו זמנית גם מנהל את משרד ראש הממשלה

ראשי הממשלה גילו בשנים האחרונות שיטה חדשה להתחמק מהכרעה: הקמת ועדה שתמשוך את הזמן ■ מי שמקבל לידיו את תפוח האדמה הלוהט הוא בדרך כלל מנכ"ל משרד ראש הממשלה ■ המנכ"ל הנוכחי, איל גבאי, עומד בראשן של לא פחות מ-20 ועדות בנושאים הבוערים בישראל

תגובות

>> אם הביטוי "תפוח אדמה לוהט" לא היה רק פרפראזה, ידיו של מנכ"ל משרד ראש הממשלה, איל גבאי, היו חבושות כיום בעקבות כוויות קשות. לפתחו של גבאי מתגלגלות כל הפרשות הסוערות ביותר בכלכלה הישראלית. התוצאה היא שגבאי התמודד, ומתמודד, מאז הקמת הממשלה הנוכחית לפני כשנה וחצי, עם כ-20 ועדות שבראשן הוא עומד.

רק ביום רביעי לפני שבועיים וחצי הודיע ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי גבאי, ומנכ"ל האוצר חיים שני, יעמדו בראש ועדה בין-משרדית לבדיקת הריכוזיות והתחרותיות במשק. ביום ראשון השבוע הודיע ראש הממשלה כי גבאי יעמוד בראש ועדה רגישה וחשובה אחרת, לבחינת תשלומי הבטחת ההכנסה לאברכים.

השבוע עוד לא הסתיים, וביום רביעי בערב נפגש גבאי, הפעם ביושבו בראשות ועדה לא פורמלית לבחירת נציב שירות המדינה הבא, עם ראש הממשלה בנימין נתניהו - והציג בפניו את שמות המועמדים המועדפים על הוועדה, מתוך עשרות, לתפקיד הנציב החדש. ואלה רק חלק מהוועדות שבראשן הוא עומד.

האינפלציה במספר הוועדות שבראשן יושב גבאי נובעת מנוהג חדש של ראשי הממשלות בשנים האחרונות: יש נושא בוער על סדר היום שמסעיר את הרוחות? לחצים פוליטיים מכל כיוון? בואו נקים ועדה שתשב על המדוכה כמה חודשים או שנים, עד שהנושא יירד מסדר היום - ואז אולי נקבל החלטה. המחלוקת על החפירות לצורך בניית בית החולים ברזילי באשקלון (עקב טענת החרדים כי במקום יש קברים יהודיים) והסערה סביב קצבת הבטחת הכנסה לאברכים, הן דוגמאות מצוינות לשיטה.

למרות עיסוקיו הרבים, גבאי עדיין רחוק משבירת השיא של קודמו בתפקיד מנכ"ל משרד ראש הממשלה, רענן דינור - שעליו סופר כי עמד בראש או היה חבר בכ-60 ועדות.

הזרוע הארוכה של נתניהו

לא לחינם מכונה גבאי, 44, מנכ"ל המנכ"לים. מ-1992 מנכ"ל משרד ראש הממשלה אחראי על הנושאים הכלכליים והמינהליים במשרדו של ראש הממשלה. מתוקף התפקיד הוא הפקיד הממשלתי הבכיר ביותר וגם המקורב ביותר לראש הממשלה. למעשה, הוא הזרוע הארוכה של נתניהו בכל משרדי הממשלה. יכולותיו, תבונתו, מעשיו או מחדליו קובעים במידה רבה את הצלחת ראש הממשלה.

יש שיגידו כי ניהול של ועדות רבות כל כך - חלקן חשובות מאוד, רגישות ודורשות הכנה ארוכה ויסודית - פוגע בעבודתו של מנכ"ל משרד ראש הממשלה; יש שיגידו כי זה חלק מהתפקיד; ויש שיגידו כי יותר מדי עוצמה המרוכזת בידיו של מנכ"ל אחד עשויה להשחית. עד כה ההיסטוריה יודעת לספר רק על מנכ"ל אחד, שמעון שבס, שניצל את התפקיד לרעה. גבאי, כמו מרבית מנכ"לי משרד ראש הממשלה לפניו, נחשב מקצוען, ישר, צנוע והגון.

מעבר לעבודתיו בוועדות המיוחדות, מנכ"ל משרד ראש הממשלה משתתף בכל ישיבות הממשלה, בלי זכות הצבעה - אך הוא רואה, שומע, משמיע ומשפיע. כך למשל, בדיונים של מאחורי הקלעים על תקציב המדינה ל-2011 ו-2012 היתה לגבאי מעורבות מכרעת בגיבוש הקיצוץ בתקציב הביטחון ובגיבוש מתווה להעלאת גיל הפרישה מצה"ל.

בדו"ח הממונה על השכר, אילן לוין, שפורסם ביום שלישי השבוע, מצוין כי גבאי עובד במשרד ראש הממשלה באמצעות חוזה אישי של מנהלים כלליים ומקביליהם. שכרו החודשי הממוצע ב-2009 היה 40,283 שקל ברוטו - מקום 273 ברשימת שיאני השכר בשירות המדינה.

גבאי הוא בוגר האוניברסיטה העברית בירושלים בהצטיינות בלימודי משפטים וכלכלה, בעל תואר שני במינהל עסקים באוניברסיטה העברית, גם כן בהצטיינות. הוא התמחה במשפטים אצל שופטת בית המשפט העליון, דליה דורנר.

את מסדרונות לשכת ראש הממשלה הוא מכיר עוד מהימים שבהם כיהן כמנהל התחום הכלכלי במשרד ראש הממשלה ב-1998-1999, כשנתניהו היה ראש ממשלה. בעבר היה גם מנהל רשות החברות באוצר ב-2002-2007 - תקופה בחלקים ממנה היה נתניהו שר האוצר.

הולך בין הטיפות

בכמה מהוועדות שבראשן עמד גבאי הוא כבר רשם הצלחות. כך למשל, הוא הוביל את הפשרה בין בנק ישראל לאוצר בנושא חוק בנק ישראל החדש. בשעתו אמר: "עשינו בדיוק מה שאמרתי שצריך לעשות, פשרה. היו הרבה אמוציות בין הבנק והאוצר והיה צריך לנטרל אותן. המוטו שלי הוא איפה שיהיה נכון נלך לפשרות, אבל אנחנו כאן בשביל להחליט, להכריע ולעמוד מאחורי ההחלטות, וכך ננהג".

הפשרה, שכללה בין השאר מנגנון מסובך לקביעת השכר בבנק במקרה של מחלוקת בין האוצר לנגיד, הביאה להסכמת הנגיד סטנלי פישר לכהן קדנציה שנייה, וסללה את הדרך לאישור חוק בנק ישראל החדש.

במארס קיבלה הממשלה החלטה תמוהה: להעתיק את המיקום המיועד של חדר המיון החדש והממוגן של בית החולים ברזילי באשקלון. מדובר בסכסוך ארוך שנים בין הנהלת בית החולים לבין אתרא קדישא על מיקום חדר המיון. בעקבות הסערה הציבורית שקמה עם ההחלטה להעתיק את חדר המיון, מינה ראש הממשלה צוות בראשות גבאי לפתרון הבעיה. גבאי, אדם דתי, החליט דה-פקטו לבטל את החלטת הממשלה. הוא קבע כי חדר המיון יוקם במקום שתוכנן לו מראש, בצמוד לבית החולים, וכי הקברים שבמקום יועתקו למקום אחר. למרבה הפלא, החלטתו התקבלה על ידי כל הגורמים המעורבים בסכסוך.

עניינים חשובים נוספים נפתרו בעקבות מעורבותן של ועדות בראשות גבאי. ביום ראשון השבוע אישרה הממשלה את המלצות הצוות המקצועי בראשות גבאי (שהוקם על ידי הממשלה ביוני), ליישום עיקרי מסקנות ועדת החקירה הממלכתית לניהול משק המים (ועדת ביין). בנוסף, בעקבות המלצות ועדה שבראשה עמד גבאי, העבודות לחיבור מפרץ חיפה לגז טבעי נמצאות בעיצומן. ועדה אחרת בראשותו גיבשה תוכנית חומש, בעלות של 800 מיליון שקל, לקידום מיעוטים.

אבל לא תמיד רושם גבאי הצלחות מהירות כל כך: בפברואר, פחות משבוע לאחר שהשר יולי אדלשטיין, שהיה אחראי על ביצוע חוק רשות השידור, התפטר מתפקידו, החליט ראש הממשלה שלא למנות שר מחליף לאדלשטיין, והעביר את הטיפול בהבראת רשות השידור לגבאי. מיד עם כניסתו לתפקיד, הבהיר מנכ"ל משרד ראש הממשלה לוועדי העובדים כי או שהם יהיו שותפים למאמץ מיידי להבראת הרשות - או שהרשות תיסגר. מאז חלפו שמונה חודשים, יו"ר חדש מונה לרשות, והערוץ הראשון של הטלוויזיה ממשיך לדדות במי אפסיים.

האם גבאי מצליח להתמודד עם העומס? אנשים שעובדים עמו ומולו אומרים כי הוא עושה זאת בצורה יעילה, משום שכמנהל רשות החברות הממשלתיות הוא למד איך לנהל משא ומתן בצורה יעילה, קצרה ותכליתית, ולהגיע להסכמות גם כשהצדדים לא באים על סיפוקם המלא. לדבריהם הוא מקשיב, תכליתי ולא מורח ישיבות עד אמצע הלילה - אלא יודע "לחתוך". לראיה, הם אומרים, מעולם לא עשו לו "אובר-רולינג" - לא עקפו אותו ורצו להתלונן אצל ראש הממשלה.

גבאי מצליח לסחוט מחמאות גם משרי הממשלה. ביום ראשון, בישיבת הממשלה, אמר שר התשתיות עוזי לנדאו לראש הממשלה: "אני רוצה לשבח את העבודה של איל גבאי על הסכם המים. כמי שהתבונן מהצד על העבודה שעשה, אני מוכרח לומר לך שיש לך אדם משובח שיודע ללכת בין הטיפות כשהגשם חזק".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#