"משתמשים בנו כתרגיל הטעיה לבג"ץ": ועדת העבודה תוקפת את משרד הפנים בדיון על הפיקדון למבקשי המקלט

משרד הפנים העביר לוועדת העבודה תקנות שקובעות באלו תנאים יקבלו עובדים זרים 70% מכספי הפיקדון שהפריש עבורם המעסיק, גם אם לא יצאו מהארץ ■ יו"ר ועדת העבודה, ח"כ אלי אלאלוף: "תקנות חלקיות וחסרות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ אלי אלאלוף בוועדת העבודה והרווחה, השנהצילום: אמיל סלמן

יו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), סירב היום (ב') להעמיד להצבעה בוועדה תקנות שהגיש שר הפנים אריה דרעי, לפיהן חלק מהעובדים הזרים ומבקשי המקלט יהיו זכאים לקבל 70% מכספי הפיקדון שהפריש עבורם המעסיק, גם אם לא יצאו מהארץ.

על פי התקנות, מדובר במקרים אשר הוגדרו כ"בעלי מאפיינים הומניטריים מיוחדים": קטין או לחילופין בן יותר מ-60, אדם שקטין סמוך על שולחנו, אדם שאי קבלת הפיקדון עלולה לגרום נזק לבריאותו (כולל הנפשית) או מי שהיה קורבן לעבירות החזקה בתנאי עבדות או סחר בבני אדם. התקנות הוגשו לוועדה בעקבות דרישת בג"ץ לנהוג במידתיות בהפרשות משכר מבקשי המקלט.

אלאלוף נימק את החלטתו בכך שמשרד הפנים הביא לאישור תקנות חלקיות וחסרות. "תגישו לנו הצעה הרבה יותר אנושית ונורמלית," אמר ח"כ אלאלוף, "אתם משתמשים בנו כדי לעשות תרגיל לבג"ץ ולהטעות אותו. בג"ץ יותר חכם מהתרגילים האלה".

חברי כנסת נוספים הצטרפו לדבריו של היו"ר; ח"כ יעל כהן-פארן (המחנה הציוני): "מלכתחילה אסור היה לקחת מהם שקל, אז לא עושים כאן טובה בכך שמפחיתים את הניכוי"; ח"כ איל בן ראובן (המחנה הציוני): "זה לא באמת יאפשר להם לחיות כאן כמו שצריך, יש כאלה שמרוויחים רק אלף שקל בחודש, אז ההקלה אינה משמעותית עבורם". ח"כ מיכל רוזין (מרצ): "אין להקלה הזאת כל משמעות. רובם לא יראו את הפיקדונות האלה, והכסף יישאר במדינה לעולמי עד". גם חברי הכנסת דב חנין (הרשימה המשותפת) ומוסי רז (מרצ) הביעו התנגדות לתקנות.

מנהלת תחום פליטים ומבקשי מקלט בעמותת קו לעובד, נועה קאופמן, קראה לכלול נשים בקריטריונים המקלים. מקדמת המדיניות בפורום ארגוני פליטים ומבקשי המקלט בישראל, עלוה קולן, טענה כי התקנות אינן מקלות מכיוון שבכל מקרה מרחף איום הגירוש מעל העובדים הזרים.

עו"ד שי סומך ממשרד המשפטים טען מנגדן: "התקנות מאוזנות וסבירות ונועדו להקל על המסתננים. לא ברור לי למה הוועדה לא רוצה להקל עליהם". ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס) חיזק את דבריו: "בג"ץ הוא לא חזות הכל ולא תמיד כל החלטותיו מגיעות מהכרת המציאות. אי אישור התקנות יותיר את ההכבדה על אוכלוסיות אלו". עו"ד לימור גבאי מהלשכה המשפטית ברשות האוכלוסין וההגירה: "החלטה של  הכל או כלום לא משרתת את האינטרס של אף אחד. תמיד יש מקום לתקן את התקנות, אם שר הפנים ישתכנע להוסיף אוכלוסיות, כמו נשים, לרשימת המצבים ההומניטריים".

ח"כ אלאלוף הודיע כי ביום רביעי הקרוב יתקיים בוועדה דיון נוסף בנושא, בו יציג משרד הפנים לוועדה נוסח עם הקלות נוספות.

המדינה קבעה כי 16.5% משכרם של זרים ומבקשי מקלט העובדים בישראל ינוכה על ידי המעסיק, שיוסיף עליהם גם 12.5% מן השכר מכיסו (סך הכל 29%), לחשבון בנק סוגר שיפתח רק עם יציאת העובד מן הארץ. המטרה היתה לעודד עובדים לצאת מרצון, כמו גם לאפשר להם לעזוב את ישראל עם סכום כסף שצברו במהלך שנות העבודה.

מעשית נותר מצב שעובדים רבים שמרוויחים שכר זעום, לעיתים הרבה פחות משכר המינימום, סובלים מן הניכוי הפוגע ביכולתם להתקיים בכבוד. כאמור, הצעת משרד הפנים תוארה כחלקית וחסרה והמשרד נשלח לעשות שיעורי בית, עד לדיון הבא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker