האם שושלת כץ תמשיך לשלוט בוועד העובדים של התעשייה האווירית?

יאיר כץ, בנו של שר הרווחה חיים כץ, החל באחרונה להעביר הרצאות בסמינרים לעובדי החברה - וההשתתפות היא חובה ■ חלק מהעובדים סבורים כי כץ הבן מבקש להיכנס בנעליו של אביו כמזכיר הוועד - אף שהמשטרה המליצה להעמידו לדין בעבירות של מרמה וסחיטה באיומים

טלי חרותי-סובר
יאיר כץ
יאיר כץ במהלך דיון בהארכת מעצרוצילום: אילן אסייג

יוזמה חדשה בסמינרים שמארגנת התעשייה האווירית (תע"א) לעובדיה: הרצאות של יאיר כץ, עובד תע"א ובנו של שר העבודה והרווחה חיים כץ (לשעבר המזכיר של ועד העובדים).

בתוכנית של סמינר שאירגנה תע"א לעובדיה באילת בתחילת מארס מופיעה הרצאה בשם "המפץ הגדול", שאותה מעביר "יו"ר סקטור המהנדסים, יאיר כץ". בהרצאה, שההשתתפות בה היא חובה לכלל העובדים שהגיעו לסמינר, מתאר כץ את קורותיו בשנה האחרונה — בדגש על מעצרו בידי המשטרה והליכי החקירה שנוהלו נגדו בחשד שהפעיל לחצים פסולים על עובדי תע"א להתפקד לליכוד.

לטענת מקורות בחברה, ההרצאות נועדו ליצור היכרות בין כץ הבן לבין עובדים רבים כחלק מתעמולת בחירות — שאינה רשמית עדיין — במרוץ לתפקיד מזכיר ועד העובדים של תע"א, אותו תפקיד שמילא אביו של כץ במשך שני עשורים, עד שמינויו לשר הרווחה אילץ אותו לפרוש.

מזכיר הוועד מאז 2015 הוא אהוד נוף, המקורב לשר כץ. בתחילת פברואר המליצה המשטרה להעמיד לדין את נוף, את השר כץ ואת בנו יאיר, לצד חברי ועד ודירקטוריון נוספים, לאחר שלטענתה נמצאה תשתית ראייתית לביצוע עבירות של קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים וסחיטה באיומים — כדי לגרום לעובדי תע"א להתפקד בהמוניהם לליכוד. במסגרת החקירה הגלויה הורחקו נוף וכץ הבן מעבודתם בחברה, לפי דרישת המשטרה (הרחקה שהסתיימה בינתיים).

בחודש הבא אמור נוף, 67, לפרוש לגמלאות. לקראת המועד הנקוב ביקש נוף מהנהלת תע"א להמשיך להעסיקו גם אחרי גיל הפרישה (כפי שעשה כץ האב בימיו כמזכיר הוועד) — אך בקשתו נדחתה. לפיכך, לפי הערכות שונות, יתבקשו עובדי תע"א להגיע לקלפיות באמצע יוני 2018 כדי לבחור מזכיר חדש לוועד העובדים.

לטענת מקורות בחברה, כץ הבן כבר סומן כיורש על ידי חברי הוועד הנוכחי, "אף שגם נגדו תלויה המלצת המשטרה להגיש כתב אישום". לדברי מקור בחברה, "לא ייתכן שאדם שעומדת נגדו המלצת משטרה יוכל להתמודד בכלל על תפקיד מזכיר הוועד. זה לא מוסרי ולא אתי. עם זאת, אין לנו ספק שאם זה תלוי בוועד — זה יקרה".

לדברי המקור, "ההנהלה לא יכולה להתערב בבחירות לוועד; ואילו יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, תלוי בכץ — שכן הוא שולט בסיעת עוז, שהיא חלק מסיעת עוגנים בהסתדרות שבראשה עומד ניסנקורן. הוא לא יפצה פה מול השערורייה".

כץ הבן לא הגיע בסופו של דבר לאותו סמינר באילת, שבו הבטיח לשאת את הרצאתו — אך הופיע במסיבת פורים שאירגן הוועד לעובדים הצעירים, ובה אף נשא נאום לצד אביו, השר.

אהוד נוף סירב להגיב לדברים.

מוועד עובדי התעשייה האווירית לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker