יו"ר התאחדות הסטודנטים הנבחר: "נעסוק באופן אינטנסיבי במאבק על העלאת תמלוגי הגז"

במהלך הקדנציה בת השנתיים יתרכז איציק שמולי, לדבריו, בקידום נושאים הקשורים להשכלה הגבוהה, אך גם בנושאים חברתיים ■ "נאבק כדי להסדריר את תנאי התעסוקה של עובדי הקבלן בקמפוסים" ■ "גם סטודנטים עובדים נאלצים להיעזר בהורים שלהם"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל

התאחדות הסטודנטים בישראל בחרה בתחילת השבוע יו"ר חדש, שיחליף את היו"ר היוצא, בועז טופורובסקי, לאחר שנתיים וחצי בתפקיד. היו"ר הנבחר, איציק שמולי (30), שימש בשנתיים האחרונות כסגנו של טופרובסקי וקודם לכן היה יו"ר אגודת הסטודנטים במכללת אורנים.

שמולי, בעל תואר ראשון בחינוך מיוחד וסטודנט לתואר שני למדיניות ציבורית באוניברסיטה העברית עמד בשנה האחרונה כראש צוות המשא ומתן מטעם הסטודנטים במשא ומתן הארוך עם משרד האוצר והמועצה להשכלה גבוהה, שהסתיים לבסוף ללא תוצאות. במסגרת המשא ומתן דנו הצדדים על הכללת הסטודנטים ברפורמה במערכת ההשכלה הגבוהה, שילוב הסטודנטים בניהול המערכת וכן על העלאת שכר הלימוד באוניברסיטאות.

סגנו של שמולי בתפקיד יהיה שחר בוצר, שכיהן בשנה האחרונה כיו"ר אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב.

"נעסוק גם במאבק להעלאת תמלוגי הגז"

במהלך הקדנציה בת השנתיים יתרכז שמולי, לדבריו, בקידום נושאים הקשורים להשכלה הגבוהה, אך גם בנושאים חברתיים, שאינם קשורים באופן ישיר לסטודנטים. "ההתאחדות תמשיך לשמור על מעמדו ועל זכויותיו של הסטודנט בישראל מחד, וכארגון הצעירים הגדול ביותר בישראל תישא בגאון את הדגל החברתי במדינת ישראל", הודיע עם היבחרו לתפקיד.

"השינוי בהתאחדות בשנתיים הבאות יבוא לידי ביטוי במעורבות של הסטודנטים בעניינים חברתיים באמצעות קידום חקיקה חברתית ומאבקים חברתיים", אמר שמולי. "יש כמה נושאים על הפרק שבהם ההתאחדות תתעסק באופן אינטנסיבי כמו המאבק על העלאת תמולגי הגז, פתרון סוגיית ילדי העובדים הזרים, המאבק להסדרת תנאי התעסוקה של עובדי הקבלן בקמפוסים".

"ההתאחדות היא התאחדות הצעירים הגדולה בישראל ולכן היא תייצג את האינטרסים של כל הצעירים במדינית ישראל גם אלו שלא לומדים באקדמיה. אנחנו נדאג לזה שהקול שלהם יישמע במוקדי קבלת ההחלטוות", הוסיף שמולי.

שמולי התייחס לרפורמה במערכת ההשכלה הגבוהה ואמר כי ההתאחדות תמשיך לשמור על השותפות עם המועצה להשכלה גבוהה ומשרד החינוך, אך כי הוא עדיין לא יודע אם המגעים יבשילו לכדי חידוש המשא ומתן עמם. "במערכת ההשכלה הגבוהה, למרות הרפורמה עדיין חסרה בשורה בכל הקשור לאיכות כוח ההוראה ורווחת הסטודנטים, וזה נושא שבו ההתאחדות מתכוונת לשים דגש".

שמולי אמר כי בין היתר ההתאחדות מתכוונת גם לעסוק בזכויות של סטודנטיות יולדות, סטודנטים במילואים ובני מיעוטים שצריכיהם "לא מטופלים בצורה מספקת במערכת האקדמית", לדבריו.

"צריך להסתכל על כל הוצאות המחייה

שמולי התייחס גם לדבריו של שר החינוך ויו"ר המל"ג גדעון סער, שאמר בישיבת הממשלה עם פתיחת שנת הלימודים האקדמאית כי שכר הלימוד אינו מהווה חסם לסטודנטים. "לא מספיק להסתכל רק על גובה שכר הלימוד, צריך להסתכל על כל הוצאות המחייה של הסטודנטים כמו הוצאות דיור, תחבורה והוצאות שקשורות ללימודים שהופכים להיות המרכיב העיקרי בחיו של הסטודנט".

"לפי בדיקה של מחלקת המחקר שלנו גם סטודנטים שעובדים לא מצליחים לכסות את עלויות המחייה והלימודים שלהם. סטודנטים שעובדים הם סטודנטים שנעזרים גם בהורים שלהם. אם מסתכלים על שכר הלימוד, מקבלים תמונה מעוותת וחסרה".

שמולי אמר כי "במקום שממנו אני בא ההסתכלות על נגישות לאקדמיה היא לא רק פקטור של גובה שכר הלימוד אלא גם של עלות המחייה, ולכן נשים דגש על עלויות הדיור, התחבורה והארנונה של הסטודנטים".

"טופרובסקי אמר כי 'התאחדות הסטודנטים בישראל הוא גוף מוביל שינוי, והסטודנטים בישראל הם הכוח הצעיר שמוביל את החברה הישראלית קדימה'. זו הייתה לי גאווה להיות יו"ר התאחדות הסטודנטים בישראל ואמשיך לשרת את החברה הישראלית בעשייה גם בעתיד".

מי שישמש כסגן יו"ר ההתאחדות בישראל מעכשיו במקום שמולי הוא שחר בוצר. בוצר כיהן בשנה האחרונה כיו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטת ת"א. בוצר מסר: "אני מודה ומעריך את התמיכה של יושבי הראש ברחבי הארץ בי ובאיציק. עתה נטל ההוכחה עלינו בהצעדת ציבור הסטודנטים להישגים בתחום האקדמי, הכלכלי ועיקר להובלת שינויים חברתיים במדינת ישראל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker