שנה וחצי הספיקו: ליאורה מרידור התפטרה מראשות הוועד המנהל של אוניברסיטת תל אביב

על מרידור נמתחה ביקורת קשה בשל ההחלטה למכור את תיק המניות והאג"ח של אוניברסיטת תל אביב בשיא המשבר העולמי ■ מרידור: "לאחר קדנציה אינטנסיבית במיוחד עבור האוניברסיטה, החלטתי כי יהיה זה נכון לסיים את תפקידי לפני תחילת שנת הלימודים החדשה ולהתפנות לעיסוקי האחרים"

ליאור דטל
ליאור דטל

ד"ר ליאורה מרידור, שכיהנה בשנה וחצי האחרונה כיו"ר הוועד המנהל של אוניברסיטת תל אביב, הודיעה הערב על התפטרותה מהתפקיד.

מרידור הודיעה על כוונתה לפרוש בסוף ספטמבר בישיבת הוועד המנהל שנערכה היום. מרידור לא ציינה מה הסיבה להתפטרותה, אך מסרה כי "לאחר קדנציה אינטנסיבית במיוחד עבור האוניברסיטה, החלטתי כי יהיה זה נכון לסיים את תפקידי לפני תחילת שנת הלימודים החדשה ולהתפנות לעיסוקי האחרים".

תקופת כהונתה של מרידור בתפקיד היתה סוערת במיוחד ולוותה בסכסוך מתוקשר ומאבקי כוח בינה לבין חבר הנאמנים של האוניברסיטה, המייצג את התורמים בראשות רוברט גולדברג, שסיים לאחרונה את תפקידו. עם כניסתה לתפקיד, הודיע נשיאה הקודם של האוניברסיטה, פרופ' צבי גליל, כי הוא מסיים את תפקידו כדי לשוב למחקר. אך תוך זמן קצר התברר כי גליל אולץ לפרוש על ידי הוועד המנהל בראשות מרידור.

הדחתו של גליל עוררה את זעמו של יו"ר חבר הנאמנים, רוברט גולדברג, שפתח במהלכים להדחתה של מרידור מהתפקיד ולשינויים בחוקת האוניברסיטה, כדי שיקנו כוח רב יותר לחבר הנאמנים. המהלך לווה גם בהאשמות הדדיות משני הצדדים וכן במורת רוח מצד כמה אנשי סגל ותורמים לאוניברסיטה.

גולדברג תקף את מרידור גם על החלטתה למכור את המניות, איגרות החוב הקונצרניות של האוניברסיטה, בשיאו של המשבר הכלכלי, בניגוד לעמדתם של חברי ועדת ההשקעות של האוניברסיטה - מהלך שמנע מהאוניברסיטה רווחים בתיקי ההשקעות שלה ואף נבדק על ידי משרד מבקר המדינה.

לכל אורך המאבק הראתה מרידור נחישות והגנה על החלטות הוועד המנהל. המאבק בין גודלברג למרידור הסתיים לבסוף לאחר שהגיעו לפשרה - לבקש תיקונים בחוקת האוניברסיטה, שהגדילו את סמכויות חבר הנאמנים. גולדברג מסיים בימים אלו את תפקידו בתום הקדנציה שלו, לאחר שהאוניברסיטה אישרה כי מחליפו יהיה איש העסקים האמריקאי, הרווי קרוגר.

בתקופת כהונתה הצליחה לבסוף מרידור, המשמשת גם דרירקטורית בכמה חברות במשק, להביא לרגיעה בפעילות האוניברסיטה ולהסדר בפעילות הגופים המנהלים אותה וכן למינויו של פרופ' יוסף קלפטר לתפקיד נשיא האוניברסיטה. מרידור מסרה כי "לאחר בחירתו של פרופ' יוסף קלפטר לנשיא האוניברסיטה ושל קרוגר ליו"ר חבר הנאמנים, אני משוכנעת שהאוניברסיטה עלתה על דרך המלך".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ