שירות התעסוקה: ירידה דרמטית במספר הנשים המתייצבות בלשכות

לפי נתונים שפירסם השירות על שוק העבודה בשלוש השנים האחרונות, נרשמה ירידה משמעותית גם במספר הנשים התובעות הבטחת הכנסה ■ עם זאת, נשים תובעות יותר דמי אבטלה מגברים ונפגעות יותר מפיטורי קיץ

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לשכת התעסוקה בתל אביב. למצולמים אין קשר לכתבה
לשכת התעסוקה בתל אביב צילום: תומר אפלבאום

לקראת יום האישה פירסם היום (ג') שירות התעסוקה נתונים המעידים על שינויים שחלו בקרב נשים בשוק העבודה בשלוש השנים האחרונות. מהנתונים עולה ירידה של כ-24% במספר המתייצבות בלשכות שירות התעסוקה, אל מול ירידה של 20% בלבד בקרב הגברים. בינואר 2015 התייצבו כ-116 אלף נשים בלשכות ברחבי הארץ, בעוד בינואר האחרון התייצבו כ-88,500 נשים בלבד.

בנוסף, נרשמה ירידה של 38% במספר הנשים התובעות הבטחת הכנסה, בעיקר בקרב נשים צעירות. בינואר 2015 היה מספרן כ-64,400 ואילו בינואר 2018 מספרן ירד לכ-39,900. עיקר הירידה חלה בקרב נשים צעירות בגילאי 34-18, כאשר בתקופה זו חלה ירידה של 55% במספרן. בקרב שאר הנשים, בגילאי 35 ומעלה, חלה ירידה של 29%. בתקופה זו חלה ירידה של 32% בלבד במספר הגברים התובעים הבטחת הכנסה. בדומה לנשים, גם מספרם של הגברים הצעירים ירד בשיעור חד יותר - 51% ביחס למספרם של שאר הגברים, שירד בשיעור של 24%.

עם זאת, נשים עדיין תובעות יותר דמי אבטלה. בשלוש השנים האחרונות נרשמה ירידה של 6.6% במספר הנשים התובעות אבטלה, אל מול ירידה של 10.2% במספר הגברים. בינואר 2015 היה מספר תובעות האבטלה כ-49 אלף, ואילו בינואר 2018 ירד מספרן לכ-45,800. אם כן, למרות השיפור במצבן של נשים בשוק העבודה - מצב הגברים השתפר יותר.

עוד עולה מהנתונים כי נשים נפגעות יותר מפיטורי קיץ: מספר תובעות האבטלה בחודש אוגוסט גבוה ב-24% ממספר תובעות האבטלה בחודש ממוצע. מרבית המפוטרות בעונה זו הן עובדות בענף ההוראה, החינוך וההדרכה. לעומתן, גברים כמעט שאינם מושפעים מפיטורים אלה ומספרם נשאר יציב יחסית לאורך כל חודשי השנה. כך, מספר הגברים התובעים אבטלה בחודשי הקיץ עולה קלות וגדל בשיעור של כ-3% ביחס למספרם בחודש ממוצע.

מנתוני הלמ"ס עולה כי בדומה לשיעור האבטלה הכללי, גם שיעור אבטלת נשים ירד בשנים האחרונות. עם זאת, בעוד ששיעור הבלתי מועסקים הכולל במשק בינואר 2018 היה 3.7%, שיעור הבלתי מועסקות היה 3.9%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker