כשיש משרות אמון שאפשר לחלק – איילת שקד ואסתר חיות יודעות לשתף פעולה

בהצעת מחליטים שתגיש היום לממשלה מבקשת שרת המשפטים פטור מחובת מכרזים למשרת יועץ לנשיאת בית המשפט ■ שקד מבקשת גם להלבין הליך לא תקין של מינוי דוברת להנהלת בתי המשפט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרת המשפטים איילת שקד

שרת המשפטים, איילת שקד, תגיש היום לשולחן הממשלה הצעת מחליטים שבה היא מבקשת לאשר משרת אמון (מינוי ללא מכרז) נוספת - שלישית במספר - לתפקיד יועץ לנשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות. זאת, לדברי שקד, "לאור אחריותה הניהולית של נשיאת בית המשפט העליון, לאור הצורך בסיוע בהטמעת תוכנית אסטרטגית לשינוי ולשיפור בתי המשפט, ולאור הגידול בהיקף הפעילות והעומס בלשכת הנשיאה". כל הנשיאים הקודמים הסתפקו בשתי משרות אמון.

מהירים ובלי קשקושים - חפשו TheMarker בטלגרם (להורדה באנדרואיד, להורדה באייפון)

אמנם ייתכן שהיקף העבודה בלשכה גדל עם הזמן, ולכן נדרש עוד כוח אדם - אך לא ברור מדוע משרת היועץ לא תידרש למכרז. מקורות בכירים טוענים כי שקד היא רק הצינור שדרכו מועברת בקשת הנשיאה. עם זאת, שקד מקדמת למן כניסתה לתפקיד את הגדלת מספר משרות האמון, שאינן אלא מינויים פוליטיים על חשבון פקידי ציבור שנבחרו בתהליך שקוף ובמכרז, ומכאן ברור כי השרה לא התנגדה לבקשה.

עוד חושפת הצעת שקד התנהלות בעייתית בדוברות בתי המשפט, הנמשכת זה עשור. "לצורך הסדרת משרת ראש מערך דוברות בהנהלת בתי המשפט כמשרה מקצועית", מבקשת השרה "לפטור באופן חד־פעמי את התפקיד מחובת המכרז לשם בחינת מינוי העובדת המועסקת בתפקיד מאז 2007 כנושאת משרת אמון". במלים אחרות, בניגוד לדוברים אחרים של משרדי ממשלה שנאלצים לעבור תהליך ארוך ומייגע, הנהלת בתי המשפט קיבלה דוברת ללא תהליך מכרז כבר לפני עשר שנים. רק עכשיו מנסה הנציבות, יחד עם השרה, לטפל בנושא הזה. במקום לעצור את פעילות הדוברת, להודיע על מכרז ולהציע לכולם להתמודד עליו, מאשרת הנציבות לשרה להלבין את התהליך.

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיותצילום: אוליבייה פיטוסי

הדוברת לא תידרש למכרז, אלא תעבור תהליך דה לוקס: כממתמודדת יחידה היא תיאלץ לעמוד בשלושה תנאים בלבד: עמידה בתנאי התפקיד, המלצת הממונה עליה, ועמידה בפני ועדה כאילו היה זה מכרז פומבי. יש להניח כי מכיוון שמדובר בתהליך פרטי שתפור למידותיה, היא גם תעבור אותו.

שתי הבקשות של שקד עברו את אישור היועצת המשפטית של משרד המשפטים, לאה רקובר. כפי שנחשף ב–TheMarker, שקד פועלת בימים אלה כדי להאריך בשנה עד שלוש שנים את משרות היועצים המשפטיים בכלל משרדי הממשלה, שכהונתם נקצבה. שקד טוענת כי המדינה לא הסדירה את התגמול הכספי שהבטיחה בזמן קציבת הכהונה, ואולם לפי הערכות, הסיבה לכך שההארכה ששקד מנסה להסדיר היא דווקא בשלוש שנים היא שרקובר, שנחשבת יועצת נוחה מאוד לשרה, תוכל לצאת לפנסיה בגיל 62, מבלי שתיאלץ לעזוב את עבודתה לפני גיל הפנסיה.

בקשתה של שקד אושרה גם בוועדת השירות של נציבות שירות המדינה. ככל הנראה היא תאושר היום, ותיכנס לתוקף שבוע בלבד לאחר ההחלטה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker