ההסתדרות מאבדת שליטה על העיצומים בנמל אשדוד - התעשיינים והיבואנים חסרי אונים

התאחדות התעשיינים, לשכות המסחר, לשכת הספנות ומועצת המובילים דורשות מהממשלה להתערב: "העיצומים מוכרזים בפתאומיות, חדשות לבקרים, ללא שום הודעה או אזהרה מראש"

טלי חרותי-סובר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נמל אשדוד
נמל אשדודצילום: אילן אסייג

מכתב שהעבירו היבואנים והתעשיינים קורא לשרי האוצר הכלכלה והתחבורה להתערב על מנת להחזיר לסדרה את העבודה בנמל אשדוד לנוכח עיצומי הפתע הרבים. "עליכם כבוד השרים, להיכנס מיידית לעובי הקורה על מנת להציל את המצב", הם כותבים. אלא שהמפתח לפתרון נמצא בידי ההסתדרות.

נמל אשדוד סובל מיחסי עבודה עכורים במיוחד. ההסתדרות איבדה מזמן שליטה על העובדים, ואלה יוצאים בעיצומי פתע על כל נושא, בין אם  מדובר בדרישה המעוגנת בהסכם הקיבוצי  להכשרות מקצועיות, בין בשל קבלת עובדים חדשים לנמל או בשל טענות לא ברורות על בעיות בטיחות. ההנהלה מצידה הכריזה על מדיניות של אפס סובלנות, ובכל פעם שמוכרזים עיצומי פתע היא פונה  מיידית לבית הדין לעבודה, הכלי היחיד שיש בידיה, שאכן מחזיר את העובדים לעבודה סדירה - עד העיצומים הבאים.

במקביל גם ניסיונות ההנהלה לשבת עם העובדים בנושא תוכנית ההתייעלות הנדרשת מהם תמורת הבטחת השר כץ לבטחון תעסוקתי ל-15 שנים הקרובות, נדחית בכל פעם, בין היתר, בשל  פיזור הוועדים החזקים (תיפעול וציוד מכני) על ידי ההסתדרות והכרזה על בחירות חדשות, כך  ששוב אין להנהלה עם מי לדבר.

מצב יחסי העבודה הפוגע בפעילות הסדירה, שלא מתקיים בנמל חיפה למשל, מפריע מאוד לכלל  בעלי העסקים התלויים בנמל.

במכתב שנשלח לשרי התחבורה, האוצר והכלכלה, על ידי התאחדות התעשיינים, לשכות המסחר, לשכת הספנות הישראלית ומועצת המובילים,  טוענים ארבעת הגופים כי "זה זמן רב נמל אשדוד אינו מתפקד כראוי, ובעקבות כך, כל סחר החוץ של מדינת ישראל נפגם קשות" .

לדבריהם, "העלויות הנוספות מושתות בסופו של דבר על המשק הישראלי ומעלות ללא כל צורך הגיוני את יוקר המחיה. בחישוב גס, חלקם של האניות, התפעול, האחסנה והטלי הצפיפות מהווים כ-700 אלף דולר ליום מעלויות נוספות אלו. קשה לאמוד את גודל הנזק העקיף, שהוא הרבה יותר גדול, מכיוון שמדובר על הרס האמינות העסקית בעולם תחרותי ושיבוש חמור של לוח זמני האניות, שלגביו אשדוד מהווה כיום את החוליה החלשה בשרשרת".

הסיבות להתפתחות המצב הנוכחי, כך במכתב, "נובעות משורה ארוכה של סכסוכי עבודה, החל מהמאבקים ברפורמה ובנמלים החדשים, וכלה בהתנגדות לגיוס עובדים ואחסון לגובה 5 מכולות כנהוג בנמלי העולם. כתוצאה מהמצב  אניות רבות לא מצליחות לפרק את מלוא היבוא ו/או לטעון את מלוא היצוא. הנמל פשוט מגביל אותן בהודעה מראש. פתרונות חלקיים, כגון פריקה בחיפה או בנמל מצרי, גורמות לעלויות אדירות, מכיוון שהבאת המטענים ליעדם הסופי מצריכה אניות נוספות או הובלה יבשתית משלימה (השבתת הרכבות בשבוע שעבר, והשבתות מתוכננות נוספות רק מוסיפות שמן למדורה).

"בוודאי שמתם לב שבשנים האחרונות אין שביתות כבעבר", כותבים הפונים, "לעובדים יש מכשירים הרבה יותר יעילים. קוראים להם 'עיצומים'. הם מוכרזים בפתאומיות, חדשות לבקרים, ללא שום הודעה או אזהרה מראש. הנזק הגדול נגרם ללא שום אפשרות לתקן אותו. בלי כל קשר לטיב ולאפקטיביות של האסדרה, ומי צודק בכל הטענות שמעלים העובדים, ולתשובות שמעלים מנהלי הנמל, קיימת לדעתנו אחריות על, עליכם כבוד השרים, להיכנס מיידית לעובי הקורה על מנת להציל את המצב".

פרפורי גסיסה של עולם ישן?

 הפנייה, על אף שהיא רלוונטית וחשובה, ומעלה בעיה כואבת שגם בנמל אשדוד לא מתעלמים ממנה,  לא בהכרח תישא פרי. לשרי האוצר (דרך הממונה על השכר), הכלכלה והתחבורה, אין עניין אמיתי להתערב ביחסי העבודה בנמל. יתרה מכך -  לממשלה גם אין  כל עניין להתערב בקידום תוכנית ההתייעלות, שתעלה למדינה מאות מיליונים כיוון שהיא מבוססת על תהליכי פרישה מרצון של כ-300 עובדים בכל נמל.

לתפיסת המדינה העובדים עלולים למצוא את עצמם ללא עבודה, או ללא משכורות העתק הבנויות היום על פרמיות, כבר ב-2021, אז יחלו הנמלים החדשים בחיפה ואשדוד לעבוד. במילים אחרות המלחמות בנמל  אשדוד הם פרפורי גסיסה של עולם ישן, שבנוי על השלטר החזק שיש לעובדים, ויעלם בתוך שנתיים-שלוש, עם כניסת התחרות. ייתכן כי אם שר התחבורה היה מחליט לסגת מהודעתו על הביטחון התעסוקתי שהבטיח - הדברים היו נראים אחרת, אלא שזה לא קורה. השר כ"ץ מרוצה מהתקדמות קצב בניית הנמלים החדשים ומחכה שהתחרות תעשה את שלה

התפיסה הזו לא מנחמת את מי שזקוק לנמל כרגע, ומרגיש את עצמו נפגע. במקום  לפנות לשרים ראוי שהמחאה תגיע לאוזני יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן. זה יכול לעשות אחד מהשניים: או  לנסות ולקחת לידיו בחזרה את המושכות ולהסדיר את יחסי העובדה בנמל, או לוותר על העובדים כדי שאלה יהיו מיוצגים על ידי ההסתדרות הלאומית. כזכור  ביקשו עובדי נמל אשדוד לעזוב את ההסתדרות הכללית ולעבור לייצוג ההסתדרות הלאומית, אך נעצרו על ידי בית הדין לעבודה שטען כי לא מחליפים ארגון יציג תוך כדי תהליך ייצוג. הלאומית הגישה בגצ בנושא שידון רק במאי.  הדם הרע שזורם בין ההסתדרות והוועדים החזקים בנמל, לא עוזר להרגעת הרוחות. במצב בו אין לשרים אינטרס מיידי לעזור להנהלת הנמל ועובדיו, וההסתדרות חלשה – הלקוחות אכן סובלים.

על אף הקושי בנמל אשדוד, הרי שאין מעבר אמיתי של אוניות לפריקה בנמל חיפה, כחלופה. בשבועות האחרונים מקבל נמל חיפה בין אוניה אחת לשתיים נוספות בלבד בשבוע,  בעיקר בקו של צים לארצות הברית וצפון אירופה ובוחרות לדלג על אשדוד ולהגיע ישירות לחיפה. עם זאת, האפשרות קיימת, ויתכן כי לאורך זמן אכן יזכה נמל חיפה מן ההפקר. בחיפה לא רק שיחסי העבודה טובים יותר, גם הדיונים בנושא תוכנית ההתייעלות מתקיימים כל הזמן, על אף שכל הסכם לא נחתם עדיין.

ממשרדי האוצר, התחבורה והכלכלה סירבו להגיב.

מנמל אשדוד נמסר: "ועדי העובדים בחברת נמל אשדוד בחרו, בגיבוי ההסתדרות, בדרך של שביתות פתע ועיצומים אשר משבשים לאחרונה את הפעילות בחברה וגורמים לנזקים כבדים לשירות הניתן ללקוחות. דרך זו אינה מקובלת והנהלת החברה נחושה ופועלת להחזיר את הנמל לתפקוד מלא וסדיר. זו הסיבה שההנהלה נאלצת לפנות מפעם לפעם לסעדים משפטיים אשר יחזירו את העובדים לעבודתם.

"חשוב לציין כי ועדי העובדים בנמל אף אינם מכבדים במלואם את הצווים השיפוטיים שמוציאים להם בתי הדין לעבודה״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker