6 מיליון שקל יושקעו בהגדלת מספר הפסיכולוגים בחברה הערבית

הוות"ת אישרה תוכנית חדשה שתתמרץ סטודנטים ערבים לגשת לתואר שני בפסיכולוגיה

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוניברסיטת בן-גוריון
טלי חרותי-סובר

המחסור בפסיכולוגים ערבים במגזר הציבורי מקבל ביטוי בנתוני הוועדה לתכנון ולתקצוב (הוות"ת), שמהם עולה כי מספר הפסיכולוגים הערבים בישראל, בכל סוגי ההתמחויות, הוא 198 - 3% בלבד מכלל הפסיכולוגים בישראל. מספר זה אינו מאפשרת מתן שירות איכותי לחברה הערבית, שייצוגה מקרב כלל האוכלוסייה הוא 20.8%. הצורך בהגדלת מספר הפסיכולוגים הערבים עולה גם כתוצאה מהפערים השפתיים והתרבותיים, שאינו מאפשר מתן שירותים איכותיים ומותאמים לחברה הערבית על ידי פסיכולוגים יהודים. לשם השוואה, יחס הפסיכולוגים הקליניים לנפש בחברה היהודית הוא 1 ל-1,700, בעוד בחברה הערבית היחס הוא 1 ל-31 אלף.  

על פי נתוני הוועדה, שיעור הסטודנטים הערבים בתואר ראשון בפסיכולוגיה הוא 8.1%, כמחצית מייצוגם הכללי בלימודי תואר ראשון. בנוסף, רק 0.8% מהסטודנטים הערבים לתואר ראשון בוחרים בתחום זה, לעומת 1.6% בקרב יהודים, כלומר בהשוואה ליהודים, הביקוש לתחום נמוך ב-50%.

בלימודי תואר שני, שיעור הערבים הבוחרים בפסיכולוגיה קטן משמעותית - 3.1% - לעומת 8.9% בכלל לימודי תואר שני במוסדות מתוקצבים.

מבדיקה מעמיקה של הוות"ת עולה כי הקבלה לתואר שני בפסיכולוגיה היא מאתגרת במיוחד בעבור כלל הסטודנטים בישראל, ובפרט בעבור הסטודנטים הערבים, בשל הדרישה לממוצע ציונים גבוה בתואר הראשון. הסטודנט הערבי נדרש לגשר על פערים רבים עם כניסתו לאקדמיה, הנובעים מפערים שפתיים ותרבותיים המקשים עליו להצטיין בתואר הראשון. בנוסף, בחינת המתא"ם, בחינה ארצית ואחידה המהווה תנאי בתהליך הקבלה לתואר שני, נערכת בעברית וכוללת טקסטים באנגלית. הסטודנט הערבי נמצא בעמדת נחיתות במבחן זה, שכן השפות העברית והאנגלית מהוות בעבורו שפה שנייה ושלישית. מכיוון שציוני המבחן הם יחסיים, הסטודנט הערבי מתקשה להתמודד מול עמיתו היהודי. גם בשלב השלישי, הכנת תיק אישי וראיון אישי, הסטודנט הערבי עלול להתקשות במתן ביטוי עצמי הולם בשל פערי שפה ותרבות.

פרופ' יפה זילברשץ, יו"ר הות"תצילום: אייל טואג

מסיבות אלה החליטה הוות"ת כי התקציב התוספתי במסגרת הקול הקורא יינתן למוסדות אקדמיים שיגישו תוכניות לליווי ותמיכה בסטודנטים הערבים בלימודי פסיכולוגיה, ושכוללות את הדגשים הבאים:

1. תואר ראשון: סיוע בהתמודדות עם הקשיים השפתיים, האקדמיים, החברתיים והתרבותיים כדי להגדיל את מספר הסטודנטים שיוכלו להתקבל לתואר השני.

2. הליך הקבלה לתואר שני: שיפור יכולת ההתמודדות עם התהליך ותנאי הקבלה לתואר השני, תוך מתן דגש על סבסוד והכנה למבחן המתא"ם, סיוע בבניית תיק אישי, ראיונות קבלה ועוד.

3. תואר שני: מתן סיוע לסטודנטים במהלך לימודי התואר השני בפסיכולוגיה בהתמודדות עם הקשיים האקדמיים והרגשיים, באמצעות חונכות אישית וקבוצתית, כדי לסייע להם לסיים את לימודיהם בזמן התקני או בסמוך לכך.

"שירותי בריאות הנפש בחברה הערבית נפגעים ממשית מהמחסור"

הוות"ת אישרה הקצאה של 6 מיליון שקל בשלוש שנים להגדלת מספר הסטודנטים הערבים המשתלבים בלימודי תואר שני בפסיכולוגיה במוסדות להשכלה גבוהה המתוקצבים בישראל.

יו"ר הוות"ת, פרופ' יפה זילברשץ: "החברה הערבית מתמודדת עם מחסור חמור של פסיכולוגים, שפוגע פגיעה ממשית בשירותי בריאות הנפש הניתנים לתושבים. לאור צרכים שעלו מהשטח ומהגורמים המקצועיים במשרד הבריאות, בנינו מעטפת רחבה של תמיכות שתסייע לסטודנטים הערבים להתגבר על האתגרים ולהשתלב בלימודי התואר השני בפסיכולוגיה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker