אלאלוף נגד העובדים הסוציאליים: "בשביל מה אתם מקבלים משכורת?"

בדיון בוועדת העבודה אמרו נציגי העובדים הסוציאליים כי כל עובד מטפל בממוצע ב-121 תיקים ו-340 נפשות ■ "ספירת תיקים זה ישראבלוף" הטיח בהם יו"ר הוועדה אלאלוף ■ ח"כ בירן הוצאה מהדיון כשטענה שדבריו של אלאלוף הם "חוצפה"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ אלי אלאלוף
טלי חרותי-סובר

"המערכת הזאת זקוקה לשינוי. להמשיך ולספור תיקים זה ישראבלוף. אני לא מתרשם מכך שיש 300 תיקים לכל עובד. זה סימן שאפילו לא הגעתם לאחד. אז בשביל מה אתם מקבלים משכורת?" - את הדברים האלה אמר היום (ג') יו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), בדיון סוער בהשתתפות נציגי העובדים הסוציאליים.

אלאלוף הוסיף כי "על העובדים הסוציאליים לעשות חשבון נפש. איזה שינוי (הם) הביאו למערכת ב-10 השנים האחרונות? אני מעריץ את העבודה שלכם, אבל מדוע התנגדתם להפוך את לשכות הרווחה למרכזים למיצוי זכויות? זה יכול להיות כלי אדיר. תבדקו את עצמכם".

ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני) שטענה כי דבריו של אלאלוף הם בגדר חוצפה - הוצאה מהדיון.

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני), מיוזמי הדיון, הציג נתונים עדכניים שקיבל ממשרד הרווחה לגבי עומס העבודה של עובדים סוציאליים. לפי הנתונים שהציג, כל עובד מטפל בממוצע ב-121 תיקים ו-340 נפשות. היישובים שמחזיקים בשיא מספר התיקים לעובד הם מעיליא, שער הנגב ורמת ישי, בהם יש יותר מ-220 תיקים על שולחנו של עובד.

לעומתם, המצב הטוב ביותר בתחום זה נרשם ביישובים עמנואל (42 תיקים למטפל), חברון (22) וחריש (16). ח"כ שמולי ציין כי "לא פעם, חוסר המענה מוביל לאלימות מצד המטופל כלפי העובדים הסוציאליים".

מנכ"ל משרד העבודה והרווחה, ד"ר אביגדור קפלן, אמר בדיון כי יש להעלות את שכרם של העובדים הסוציאליים, וכי משרד הרווחה יסייע בכך. עם זאת, לדבריו, בשלוש השנים האחרונות הוספו 550 תקנים של עובדים סוציאליים ברחבי הארץ, וב-2019 יתווספו עוד 290 תקנים. "מדובר בגידול לא מבוטל של 17% אחוז ו-850 תקנים בארבע שנים".

יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים צפרא דוויק, המסיימת את תפקידה בימים אלה, אמרה כי סטודנטים המסיימים לימודיהם נמנעים מלעסוק במקצוע העבודה הסוציאלית בגלל העומס הרב, האלימות המופעלת כלפי העובדים והשכר הנמוך. מנהלת לשכת הרווחה באור יהודה, אסתי אשל, הזהירה: "יום אחד זה יתפוצץ. אני הולכת הביתה כל יום ומתפללת שלא יקרה אסון".

הדיון התפזר ללא סיכום או החלטה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker