הממונה על ההגבלים במשק רונית קן הודיעה במפתיע על סיום תפקידה

קן מכהנת בתפקיד מזה שש שנים, וכהונתה אמורה לפוג רק בנובמבר 2011 ■ "נפלה בחלקי זכות גדולה להוביל את רשות ההגבלים העסקיים בתקופה כלכלית סוערת להישגים בתחום התחרות לטובת הצרכן הישראלי והמשק בכללותו" ■ מקורביה: היא מיצתה את התפקיד; הפרישה אינה נובעת מתפקיד אחר שהוצע לה במגזר הפרטי או הציבורי

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הממונה על ההגבלים העסקיים במשק, רונית קן, הודיעה היום (ג') לשר התמ"ת בנימין בן אליעזר על כוונתה לסיים את תפקידה בקרוב. ככל הידוע, קן תישאר בתפקיד חודשים בודדים נוספים עד למציאת מחליף.

קן מכהנת בתפקיד מזה שש שנים, וכהונתה אמורה להסתיים רק בנובמבר 2011. אולם נראה כעת שקן לא תסיים את הכהונה המתוכננת. מקורבים לקן העריכו כי "תחושת מיצוי התפקיד" היא שהביאה אותה להחלטה זו, וציינו כי פרישתה אינה נובעת מתפקיד אחר שהוצע לה במגזר הפרטי או הציבורי.

קן היא האשה הראשונה אשר מונתה לתפקיד הממונה על הגבלים עסקיים בשנת 2005. טרם מינויה, כיהנה כסמנכ"ל לסחר חוץ במשרד התמ"ת ונספח מסחרי בשגרירות ישראל בלונדון. במהלך כהונתה, קידמה את רשות ההגבלים העסקיים במישור הניהולי והארגוני, העצימה את יכולותיה בתחום החקירות והובילה לשורה של הישגים בתחום התחרות לרווחת הצרכנים והמשק.

קן מסרה היום: "נפלה בחלקי זכות גדולה להוביל את רשות ההגבלים העסקיים בתקופה כלכלית סוערת להישגים בתחום התחרות לטובת הצרכן הישראלי והמשק בכללותו. אני בטוחה שרשות ההגבלים העסקיים תמשיך להיות המגן הקדמי של התחרות במשק הישראלי. אני מודה לשר התמ"ת על תמיכתו בעשיית הרשות וקידום התחרות, ולצוות עובדי הרשות על מקצועיותם ומסירותם יוצאת הדופן שבאה לידי ביטוי בכל מישורי הפעילות של הרשות והישגיה".

הנושאים המרכזיים שקודמו על ידי הממונה במהלך כהונתה כוללים:

אישור הצעת חוק בנושא קבוצות ריכוז - מטרת הצעת החוק להעניק לממונה סמכויות אשר יאפשרו טיפול בתופעת השווקים הריכוזים ובבעיות התחרותיות הקיימות בשווקים אלה.

קביעה בנושא עמלות הבנקים - ב-2009 קבעה הממונה כי התקיימו הסדרים כובלים בין חמשת הבנקים הגדולים בישראל שעניינם העברת מידע הנוגע לעמלות. הקביעה פורסמה בעקבות חקירה שניהלה הרשות בנושא.

כרטיסי אשראי - הממונה קידמה הסדר סליקה צולבת בין חברות כרטיסי האשראי אשר פתח לראשונה את כרטיס המסטרכרד לסליקה צולבת. במסגרת ההסדר, אשר הוגש לאישור בית הדין להגבלים עסקיים חויבו חברות כרטיסי האשראי להוריד את עמלת הסליקה הצולבת בין החברות במתווה הורדה משיעור של 1.25% שהיתה נהוגה טרם ההסדר ועד לשיעור של 0.875%.

תעופה - החלת חוק ההגבלים העסקיים על תחום התובלה באוויר במטרה להביא לפתיחתו של התחום לתחרות. חוק ההגבלים העסקיים תוקן על מנת לאפשר בחינת התחום ובהמשך הותקן פטור סוג המגדיר את סוגי ההסכמים שאינם פוגעים בתחרות. משמעות התיקון היא כי הסכמים בין חברות תעופה הפוגעים בתחרות לא יאושרו. בעקבות בדיקת הרשות לא אושרו הסכמים אשר פגעו בתחרות וגרמו לעליות מחירים בקווים בהם התקיימו.

תיקים פליליים - בתקופת כהונתה של קן התנהלו שורה של תיקים פלילים בבתי המשפט ובהם קרטל הגז, קרטל המעטפות, קרטל הרמזורים, קרטל חטיפי בריאות, ועוד שורה של תיקים. הוגש כתב אישום בגין הפרה של תנאי מיזוג וניסיון להסדר כובל כנגד שופרסל ומנהליה הבכירים, נפתחו חקירות בחשד לקיומו של קרטל בתחום מדי המים וחשדות לקיומו של קרטל בלחם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker