התאחדות התעשיינים לתמ"ת: סבסדו לנו עובד ישראלי במקרה של חרם פלסטיני בשטחים

סך התוספת לעובד ישראלי במפעלים בשטחים היא 2,000 שקל

אורה קורן
אורה קורן

התאחדות התעשיינים ביקשה ממשרד התמ"ת לסייע במימון של 2,000 שקל לעובד ישראלי במפעלים בשטחים, שיחליף עובד פלסטיני. זאת, אם תתממש כוונת הפלסטינים לאסור תעסוקה ברחבי ההתנחלויות מתחילת 2011. במשרד התמ"ת בוחנים חלופות סיוע לתעשיינים בעיקר באמצעות מסלול תעסוקה, המיועד למימון העסקת עובדים בפריפריה, בכלל זה לקידום העסקת חרדים ובני מיעוטים. על פי מקורבים לתעשיינים, הסכמה ברוח זו כבר גובשה עקרונית עם משרד התמ"ת, אולם טרם נחתמה.

חלופה נוספת שנבחנת היא אישור להעסקת עובדים זרים בהתנחלויות. עם זאת, כיוון שזו נחשבת בעייתית יותר מבחינה חקיקתית, ההערכה היא, כי החלופה שסיכוייה טובים יותר להתממש היא פיצוי כספי למעסיקים. זאת, מתוך ההנחה כי ישראלים לא יהיו מוכנים לעבוד בשטחים בשכר שמקבלים הפלסטינים. עם זאת, ברמה הלאומית גם חלופה זו נחשבת בעייתית, כיוון שללא תוספת תקציב היא עלולה לפגוע במדיניות התעסוקה הממשלתית בתוך הקו הירוק. לכן צפוי כי התעשיינים יובילו מהלך להגדלת תקציב מסלול התעסוקה. על פי תחשיבי התעשיינים, עלות החלפת העובדים הפלסטינים תהיה כ-44 מליון שקל בחודש, כשתקציב כל מסלול התעסוקה הוא 50 מיליון שקל בשנה.

בעיתיות נוספת היא בהכוונת הסיוע לעובדי תעשייה בלבד, כשבעיה דומה תהיה בהתנחלויות בתחומי מסחר ושירותים, בנייה וחקלאות. כפי שפורסם ב-TheMarker, בשבוע שעבר נערכו במשרד התמ"ת דיונים לגיבוש תכניות מגירה לטפל במצב, בו בתחילת 2011 יפסיקו 22 אלף פלסטינים להגיע לעבוד בהתנחלויות. מדובר בעובדי בניין, תעשייה וחקלאות. זאת, על רקע כוונת הרשות הפלסטינית ליישם בתחילת 2011 את החוק האוסר העסקת פלסטינים.

שר הכלכלה הפלסטיני, חסן אבו ליבדה אישר ל-TheMarker, כי הרשות מתכננת לאסור על עובדים פלסטינים לעבוד בהתנחלויות מתחילת 2011. לדבריו, מועד החלת החוק שנחקק לפני חודשים ספורים תלוי גם בדיונים על תעסוקה חלופית, שהרשות מנסה לארגן לעובדי ההתנחלויות. על פי נתונים פלסטינים, מדובר בכ-21 אלף עובדים.

משרד התמ"ת נערך לגיבוש חלופות לעובדים אלה בתיאום עם התאחדות התעשיינים. את הדיונים מרכז מנכ"ל המשרד, שרון קדמי. מקורות ישראלים מקורבים לדיונים ציינו, כי בד בבד נמשכים מגעים בין הצדדים לביטול החקיקה הפלסטינית, תוך הדגשת השכר הגבוה יחסית והיציב של העובדים הפלסטינים בהתנחלויות. מקורות פלסטינים ציינו, כי לא ידוע להם על מגעים שכאלה.

בהתאחדות התעשיינים מתייחסים בדאגה לאפשרות שהחוק יתממש ותוך כחצי שנה ייפגעו מפעלי התעשייה בשטחים פגיעה קשה. על פי נתונים שבידי ישראל, בהתנחלויות מועסקים 22 אלף פלסטינים, מהם 11 אלף בבנייה, 8,000 במסחר ותעשייה ו-3,000 בחקלאות. התעשיינים מבקשים להבטיח פיצוי הולם למפעלים בשטחים שייפגעו מחרם פלסטיני. בנוסף נבחנו חלופות של הכשרת עובדים ישראלים להחלפת הפלסטינים ולהבאת עובדים זרים.

החוק הפלסטיני מהווה שלב נוסף במאבקם נגד ההתנחלויות, לאחר שלפני כשלושה חודשים קראה הרשות הפלסטינית לתושביה להחרים מוצרים המיוצרים בהתנחלויות. לפני כחודשיים אמר אבו ליבדה במהלך מפגש באוניברסיטת תל אביב, כי ההתנחלויות אינן חוקיות ולכן לפלסטינים זכות חוקית להטיל חרם על מוצרים מההתנחלויות. "שימוש במוצרי ההתנחלויות על ידי הפלסטינים יהיה סוג של השמדה עצמית", הוסיף.

לדבריו, מוצרי ההתנחלויות מבוסים על גזילת משאבים פלסטינים, בהם קרקעות ומים. ההשפעה של מוצרי התנחלויות על הפלסטינים היא מעבר לנתח שוק מקומי, ולמעשה, הסבסוד הישראלי של ההתנחלויות יוצר עיוות בתחרות בין אנשי העסקים הפלסטינים ואלה מההתנחלויות. "לא מקובל שפלסטינים יצטרכו להתחרות באנשי עסקים מההתנחלויות. זו תחרות לא הוגנת, שגם הורסת את הכלכלה הפלסטינית", הוסיף.

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש המנהל את המגעים לקבלת פיצוי מהממשלה במקרה של הפסקת תעסוקת פלסטינים בהתנחלויות, מחזיק מפעל באיזור התעשיה ברקן המעסיק כ-65 עובדים, רובם פלשתינים.

מהתאחדות התעשיינים נמסר, כי מתחילת כהונתו מקיים ברוש הפרדה בין פעילותו כתעשיין לפעילותו כנציג התעשיינים.

בן אליעזר: "סלאם פיאד יגביר את האבטלה בשטחים וזו תעודד את הקיצוניים"

שר התמ״ת, בנימין בן אליעזר ביקר היום במועצה האזורית גוש עציון שבשטחים. במהלך ביקורו התייחס לכוונת הממשלה הפלסטינית לחוקק חוק שיאסור על פלסטינים לעבוד בהתנחלויות מתחילת 2011.

״הפעילות של ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד, פוגעת בצורה חמורה בפלסטינים עצמם, תגביר את האבטלה בשטחים ותהווה כר נוח לפעילות של גורמים קיצוניים. לא כך הייתי מצפה מהפלסטינים לעשות בזמנים של ניסיון להידברות. הם ממוטטים את המפעלים באיזור שהיו בנויים על ערכים של דו קיום ושיתוף פעולה. אני עדיין קורא להם שלא להפסיק את הדו קיום, ולבטל את ההחלטה לאסור על עבודה פלסטינית במפעלים ביהודה ושומרון".

בן אליעזר הוסיף, כי "אנחנו בישראל נסתדר אם נצטרך, ובימים אלו אנחנו מסכמים על פרטיה האחרונים של תכנית שתאפשר לסייע בהחלפת הפועלים הפלסטינים בשטחים בעובדים ישראלים, באמצעות תמיכה במענקים ובהכשרה מקצועית. אנחנו ממפים כרגע את כלל המפעלים בשטחי יהודה ושומרון, בדרך לאפשרות שנצטרך להחליף את העובדים הפלסטינים בישראלים".

במהלך סיורו פגש פועלים פלסטינים העובדים אצל מעסיקים ישראלים, שאמרו לו, כי אינם מבינים את ההחלטה של הרשות. "לא נקבל את החרם ונמשיך לעבוד כאן״, אמרו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker