הפליק-פלאק של כ"ץ: נמל חיפה לחץ - ושר התחבורה טירפד את התחרות

חברת מספנות ישראל, מפעילת הנמל הפרטי בחיפה, עתרה לבג"ץ בדרישה לבטל מגבלות שהוטלו עליה, שלטענתה מונעות ממנה להתחרות בנמלים הגדולים ■ בתחילת השבוע הודיעה המדינה כי היא מסכימה לבטל את אחת המגבלות, אך יומיים לפני הדיון - שר התחבורה חזר בו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר התחבורה ישראל כ"ץ, ורעייתו רונית

בשבוע האחרון הציגה הממשלה בפני בג"ץ עמדה אחת בתגובה לעתירה — וכעבור יומיים חזרה בה והציגה עמדה אחרת, הפוכה לחלוטין מהראשונה. הסיבה לכך היא לחץ שהופעל על שר התחבורה, ישראל כ"ץ, מצד נמל חיפה.

העתירה הנדונה הוגשה בנובמבר 2017 על ידי חברת מספנות ישראל, מפעילת הנמל הפרטי בחיפה. מספנות ישראל עתרה נגד המדינה ודרשה כי תסיר את המגבלה שהטילה עליה ב–2004, הקובעת כי הנמל הפרטי לא יוכל לקלוט יותר מ–5% מכלל הסחורות המגיעות לישראל דרך הים. זאת, בטענה כי המגבלה מונעת ממנה להתחרות באופן משמעותי בנמלים הגדולים.

בנוסף, ביקשה החברה להחריג את המלט שהיא מייבאת לצורכיה מהמכסה בסך 5% — משום שהמלט אינו מיובא עבור לקוחות אלא עבור עצמה, כמתחרה במונופול המלט של נשר.

הדיון בעתירה נקבע להיום, 15 בפברואר. בשבוע שעבר הודיעה המדינה לבג"ץ. כי היא מקבלת את בקשתה של מספנות ישראל להחריג את מטעני המלט מהמגבלה. בצורה זו, כתבה המדינה בתשובתה, "היקף הפעילות יעלה ב–1% ולכן העתירה מתייתרת". במספנות ישראל שמחו על ההחרגה, אך השאירו את העתירה על כנה משום שהם מעוניינים לבטל את המגבלה כליל.

ואולם שלשום, יומיים לפני הדיון בבג"ץ, חזרה בה המדינה והודיעה כי היא משנה את דעתה: "הוחלט על דעת דרג בכיר על קיום דיון בין־משרדי נוסף בסוגיה, על היבטיה השונים", נכתב בתשובה החדשה. "יודגש כי עד להשלמת הבחינה הנוספת, תושהה ההחלטה האמורה בעניין המלט".

"הדרג הבכיר" שדרש לקיים דיון נוסף אינו שר האוצר או הממונה על ההגבלים העסקיים — אלא שר התחבורה, ישראל כ"ץ. הסיבה לשינוי הדרמטי בעמדת המדינה בתוך שבוע בלבד היא לחצים שהופעלו על השר מצד בכירים בנמל חיפה, שכלל לא הסתירו את העובדה שבימים האחרונים עשו כל שביכולתם כדי למנוע את הסרת המגבלות מהנמל הפרטי והמתחרה. לטענתם, "מלט הוא תחום יבוא ככל תחום אחר, ואין להחריגו".

ל–TheMarker נודע כי יו"ר נמל חיפה, אשל אדמוני, שוחח עם גורמים רבים ומשפיעים בנושא, וגם היועץ המשפטי של הנמל פנה בעניין לגורמים המקורבים לשר כ"ץ. למעשה, בנמל חיפה סבורים כי השר כלל לא ידע על העמדה המקורית שהציגה המדינה לבג"ץ, וכי היא הועברה מתחת לרדאר על ידי אנשים במשרדו, שלא יידעו אותו. נמל חיפה ביקש — וקיבל — רשות להצטרף לעתירה כמשיב, לצד המדינה, משום שהוא רואה בעצמו הנפגע העיקרי מהרחבה פוטנציאלית של פעילות הנמל הפרטי של מספנות ישראל.

ההתייעלות חשובה יותר מהתחרות?

במספנות ישראל קיבלו את התפנית בהפתעה גמורה: ההחלטה המקורית להחריג את המלט ממכסת היבוא היתה עבורם ניצחון גדול — ובתוך ימים ספורים הוא נגזל מהם על ידי מי שכבר הסכים לכך.

חשוב לומר כי בג"ץ אינו מחויב לקבל את עמדתה החדשה והפתאומית של המדינה, ויכול להמשיך בניהול העתירה המקורית שהגישה מספנות ישראל להסרת המגבלות בהפעלת הנמל הפרטי.

למעשה, גם המכסה בשיעור 5% היתה הישג של ההסתדרות ברפורמת הנמלים הראשונה ב–2004. יו"ר ההסתדרות דאז, עמיר פרץ, דרש להגביל את פעילות החברה הפרטית ועובדיה, שלא היו מאורגנים, כך שלא תפגע בפעילות החברות הממשלתיות ובעובדיהן המאורגנים בהסתדרות.

נמל מספנות ישראלצילום: אייל טואג

כך נקבע כי מספנות ישראל תוכל אמנם להתחרות בנמלים הגדולים אך בהיקף מצומצם מאוד. מאז נחתמו גם במספנות ישראל הסכמים קיבוציים והוקם גם בה ועד עובדים.

בימים אלה מחזיק נמל חיפה כוח רב במיוחד מול משרד התחבורה, בשל הרצון של המשרד לקדם בו הליכי התייעלות בהסכמת העובדים וללא התנגשויות עם ההסתדרות.

ביוני 2017 הודיע כ"ץ כי ייתן לעובדי הנמלים ביטחון תעסוקתי ל–15 שנה בתמורה ליישום תוכנית התייעלות. התוכנית — לפחות על הנייר — מתקדמת בנמל חיפה, אף שלא נחתם עדיין הסכם עם העובדים ליישומה. לכן בימים אלה כ"ץ ומשרדו לחיצים ורגישים יותר לדרישות שונות של אנשי נמל חיפה — משום שהם לא רוצים לתקוע מקלות בגלגלי ההתייעלות המיוחלת. נראה כי גם נושא זה עמד לנגד עיני השר כאשר החליט לחזור בו מעמדת המדינה המקורית בעניין העתירה של מספנות ישראל.

"אין מי שתרם יותר מכ"ץ לתחרות בנמלים"

מאשל ארמוני, יו"ר נמל חיפה, נמסר בתגובה: "אני שמח שעמדת הנמל הצליחה להשפיע על המדינה כך שהנושא יעלה לדיון נוסף".

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "עמדתו של השר כ"ץ מעולם לא היתה שונה. מספנות ישראל נרכשו לפני כניסת השר כ"ץ לתפקידו, תוך התחייבות של המדינה, ההסתדרות והעובדים למגבלה של 5%. השר הבהיר באופן חד־משמעי את עמדתו, שלפיה המדינה צריכה להקפיד על התחייבותה.

"עמדת השר כ"ץ היתה מלכתחילה כי המדינה צריכה לכבד הסכמים והתחייבויות שניתנו על ידה בעבר, כדי לאפשר קידום רפורמה ותחרות אמיתית ובלתי־מוגבלת בעתיד. זאת, בניגוד לרפורמות בתחום הנמלים שנעשו בעבר והובילו לתשלום של מיליארדים מבלי להוביל לתחרות כלשהי.

"אין בתולדות המדינה מי שתרם יותר מהשר כ"ץ לתחרות אמיתית ובלתי־מוגבלת בנמלים, כמו גם בתחומים נוספים, תוך עימותים קשים מול ועדי עובדים ועמידה בלחצים, וללא מתן תשלום כלשהו בתמורה לרפורמה. ואולם הצד השני של המטבע הוא עמידה בהתחייבויות ובכללי התחרות ההוגנת.

"פריצת סיכומים שנעשו בעבר, כפי שהוצע על ידי מספנות ישראל, תעלה למשלם המסים כסף רב, תביא לקריסת עמדת הממשלה מול ועדי העובדים, ובעיקר תכרסם ותפגע בתחרות המלאה והבלתי־מוגבלת המתוכננת להתקיים עם פתיחתם הצפויה של הנמלים החדשים המוקמים בימים אלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker