ועדת הכנסת אישרה הקמת ועדה פרלמנטרית לתעסוקת ערבים ושוויון חברתי בראשות ח"כ אחמד טיבי. מדובר בוועדה משותפת של ועדת הכנסת יחד עם ועדת העבודה והרווחה.

ח"כ טיבי אמר לאחר אישור ההחלטה: "לא היה קל להעביר החלטה זו באווירה השרויה בכנסת - אך נושא התעסוקה, לרבות תעסוקת נשים, הוא נושא שאמור לעניין את כל חברי הבית, והוא אכן מעניין אותם. בשנים האחרונות עסקתי רבות בנושא הזה.

"כיום החברה הערבית מהווה כ-20% מהאוכלוסייה - אך רק כ-10% מהמועסקים בשירות הציבורי. שיעור הנשים נמוך הרבה יותר. בשלושת הדרגים הבכירים של השירות הציבורי כמעט אין אזרחים ערבים - על אף הניסיונות של נציבות שירות המדינה, הפועלת באמצעות פרסום והקצאת מכרזים ייעודיים, להרחיב את השורות. הפער בין 20% ל-10% הוא פער גדול ומדאיג".

לדברי טיבי, הממשלה שמה לה, לפני שנים רבות, יעד של 10% ערבים בשירות המדינה והיעד הושג רק לאחרונה ובאיחור רב, ולכן אחת ממטרות העיקריות של הוועדה בראשותו תהיה לפעול נמרצות כדי לשנות את ההחלטה - כך שהיעד יתקרב ל-20% תוך אימוץ שיטה של העדפה מתקנת (Affirmative Action).

נושא מרכזי נוסף יהיה תעסוקת נשים, המחייבת יצירת מקומות עבודה ביישובים הערביים. "לשם העלאת שיעור הנשים העובדות יש צורך בתחבורה ציבורית, שתאפשר לאשה לצאת ולעבוד - אך בעיקר נדרשים אזורי תעשייה, כך שהתעסוקה תהיה מקומית, ומקומות העבודה יהיו זמינים" אומר טיבי.

הוועדה מתכוונת לטפל גם בשיעור הערבים בסגל האוניברסיטאי המסתכם כיום ב-2% בלבד, וכשמדובר בעובדי מנהלה - המספר קטן אף יותר. טיבי אמר כי "צריך שיהיו יותר אקדמאים ערבים, מרצים וחברי סגל, בדיוק כמו שנדרשים יותר ערבים בחברות כמו בזק או בחברת החשמל. יש כיום לא מעט חברות שבהן לא מועסקים ערבים כלל, ולכן, הקמת ועדה משותפת בנושא הזה תאפשר את המשך הדיון תוך חשיבה על פתרונות הולמים ומעשיים שיובילו לשינוי המיוחל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker