"נשנה את ההסמכה והבחינות": הפצצה שהטילה יו"ר מועצת רואי החשבון

בטקס הענקת רישיונות רואי חשבון שהתקיים במעמד שרת המשפטים איילת שקד, הוענקו 1,791 רישיונות. מדובר במספר הגבוה ביותר אי פעם של מוסמכים לראיית חשבון בשנה אחת ■ 978 מבין המסיימים הם גברים ו-813 נשים

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר מועצת רואי החשבון, אמי פלמור. מקדמת מהלך לביטול שנת ההשלמה
טלי חרותי-סובר

מועצת רואי החשבון מקדמת שינוי במסלול ההסמכה ובתהליך כתיבת בחינות המועצה, כך הודיעה הערב (ב') מנכ"לית משרד המשפטים ויו"ר מועצת רואי החשבון, אמי פלמור. ההודעה נמסרה בטקס הענקת רישיונות רואי חשבון מטעם מועצת רואי החשבון ומתן תעודות חבר לשכה מטעם לשכת רואי חשבון בישראל לשנת 2017.

בטקס הוענקו 1,791 רישיונות לראיית חשבון למסיימי המסלולים השונים במהלך 2017, לעומת 1,495 ב-2016. מדובר במספר הגבוה ביותר אי פעם של מוסמכים בראיית חשבון בשנה אחת. כזכור, נערכו השנה לא מעט מאבקים להכרה בתוצאות המבחנים החיצוניים ששונו השנה, ואף נקבע אחוז מעבר של 83% באחת הבחינות.

הטקס התקיים במעמד שרת המשפטים, ח"כ איילת שקד; מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא; מנכ"לית משרד המשפטים ויו"ר מועצת רואי החשבון, אמי פלמור; נשיא לשכת רואי החשבון, רו"ח יזהר קנה; ומנהל רשות המסים, רו"ח ועו"ד משה אשר.

מבדיקת מקבלי הרישיונות החדשים עולה כי 978 מבין המסיימים הם גברים ו-813 נשים (55% ו-45% בהתאמה); רוב המוסמכים (1,450) קיבלו את הרישיון לאחר שסיימו לימודים לתואר ושנת השלמה במוסד אקדמי; כ-900 ממקבלי הרישיונות מתגוררים באזור המרכז, כ-160 מאזור ירושלים, כ-140 מאזור חיפה והצפון, כ-120 הינם מאזור הדרום.

בנאומה בטקס בחרה פלמור להתייחס לקולות העולים מהציבור ביחס למסלול ההסמכה בחשבונאות ובחינות המועצה: "אחרי עשרות שנים שבהן לא נעשתה חשיבה מקיפה על מסלול ההכשרה של רואי חשבון, אני חושבת שהגיע הזמן לבחון אותו מחדש. אנחנו ערים לשיח הציבורי סביב בחינות המועצה וקשובים לו, ולכן מגבשים תוכנית שתעסוק בטיוב הבחינות ובשינוי מסלול ההסמכה כולו. אין כל כוונה להפוך את הבחינות לקלות יותר, לא יהיה קל יותר להיות לקבל הסמכה כרואה חשבון, כיוון שמקצוע ראיית החשבון הוא מהחשובים והרגישים שישנם, והשמירה על הרמה המקצועית של העוסקים בו ועל איכות המקצוע ומעמדו היא אינטרס ראשון במעלה".

מועצת רואי החשבון מובילה בימים אלו שינוי משמעותי בתהליך כתיבת הבחינות, במטרה לייצר תהליך מקצועי ומבוקר, שהתוצר שלו יהיה בחינות מדויקות יותר, עקביות בין מועדי בחינה, אחידות בין השאלות באותה הבחינה, וצמצום למינימום של האפשרות לטעויות או תקלות בבחינה.

בין היתר, צפויה המועצה לנקוט בצעדים הבאים: להרחיב את מערך כותבי השאלות, להקים מערך ביקורת על שאלות שנכתבו, לעבור לכתיבה רציפה של מאגרי שאלות, לייצר תוכניות הכשרה לגורמי המקצוע העוסקים בחיבור הבחינות ולהגדיר מפרט בחינה מדויק.

בנוסף, בכוונת יו"ר המועצה לבחון את מבנה מסלול ההסמכה, לרבות הצורך בשנת ההשלמה, היקפה ועלויות הכרוכות בה, וכן את היקף הבחינות ואת היחס שביניהן לבין תקופת ההתמחות.

פלמור הסבירה כי "על המועצה מוטלת האחריות לבדוק את עצמה ולפעול כדי לבצע את השינויים הנדרשים, כדי שהנטל על הנבחנים יהיה מידתי ובחינות ההסמכה תהיינה מקצועיות, מדויקות, רלוונטיות למקצוע והוגנות יותר".

נשיא לשכת רואי החשבון, רו"ח יזהר קנה, התייחס לדבריה של פלמור ואמר: "יו"ר המועצה הטילה כאן כמה פצצות. מדובר בכיוון נכון ונצטרך לבחון את הדברים בשיתוף פעולה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker