"האיש הכי נחמד בעולם" רוצה להיות ראש רשות המסים. אז איפה הבעיה?

ערן יעקב, הממונה על השכר באוצר, עומד בימים אלה בפני שני מבחנים שעלולים לזעזע את שמו הטוב, ובשניהם כרוכות החלטות אישיות ומקצועיות

טלי חרותי-סובר
 הממונה על השכר באוצר, ערן יעקב
ערן יעקבצילום: דודו בכר

על ערן יעקב, הממונה על השכר במשרד האוצר, אומרים שהוא האיש הכי נחמד בעולם. ואכן, יחסי האנוש שלו טובים באופן יוצא דופן. בהסתדרות מחבבים אותו - בניגוד ליחסים עם קודמו, קובי אמסלם, שעמו היו עימותים קשים, גם אישיים; השר, משה כחלון, נהנה לעבוד עמו; והאיש החזק באוצר, המנכ"ל שי באב"ד, נשכב בשבילו על הגדר, ובמשך תשעה חודשים פעל לשינוי תנאי הסף כדי שיוכל לקבל את התפקיד.

בימים אלה עומד יעקב בפני שני מבחנים שעלולים לזעזע את שמו הטוב, ובשניהם כרוכות החלטות אישיות ומקצועית. כך, שמועות מבוססות באוצר מספרות שהוא רוצה להיות ראש רשות המסים, ולהחליף את משה אשר המסיים את תפקידו במארס. יעקב מכיר היטב את הרשות - הוא הגיע לאוצר לפני פחות משנה, בסוף פברואר 2017, לאחר ששימש סגנו של אשר. אופורטוניזם מהסוג הזה לא מקובל באוצר. במשרד מקפידים הבכירים לסיים קדנציות, ככל שהדבר תלוי בהם.

המעבר הפוטנציאלי מעלה כמה תמיהות. יעקב ידע בדיוק מתי יסיים אשר את תפקידו, ויכול היה להמתין בסבלנות לתפקיד. אבל הוא לא חיכה. מעבר לכך, המחיר של הצעד הזה היה שבמשך תשעה חודשים, בעת שבאב"ד פעל למענו, נוהל האגף על ידי ממלא מקום שאיש לא ראה בו ראוי להיות הממונה. יעקב נכנס לתפקיד בתנופה והבטיח שינויים דרמטיים. עזיבתו לאחר פחות משנה תחולל זעזוע נוסף באגף - הכל בשם הקריירה של מי שזה עתה התייצב בראשו.

המבחן השני: עם כניסתו של יעקב לתפקיד הגישה הממשלה בג"ץ נגד עובדי חברת החשמל, בטענה שאסור להם לשבות שביתה פוליטית במטרה לסכל רפורמות ממשלתיות. בג"ץ הוציא צו על תנאי נגד העובדים ורמז כי בכוונתו להתערב בהגדרת גבולות זכות השביתה. זה היה הישג גדול למדינה ומפלה להסתדרות. בראיון שנתן יעקב ל–TheMarker באוקטובר הוא הודיע שלא יהסס לפנות שוב לבג"ץ במקרה הצורך. המסר שלו היה ברור: עם כל הכבוד לעובדים, לא ניתן לפגוע ברפורמות חשובות.

ואולם, באחרונה עומדת ההצהרה הזאת בסימן שאלה גדול. הרפורמה בחברת החשמל הגיעה באחרונה לישורת האחרונה, ויו"ר ההסתדרות, אבי ניסקורן, יודע כי זו ההזדמנות שלו לשפר עמדות. ניסנקורן הודיע כי על המדינה למשוך את הבג"ץ - אחרת לא תהיה רפורמה. בתגובה לכך יעקב היה צריך להשמיע קול. הישג כה גדול לא יכול להירמס ברגל גסה, שכן בכך הוא מוכיח את חולשת הרגולטור מול כוחם הרב של העובדים.

למזלו של יעקב, ושל השר, הגיע ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והודיע שלא יקום ולא יהיה: המדינה לא מוותרת על הבג"ץ, שבסך הכל דן בחוק קיים שאינו מאפשר סוג כזה של שביתות.

"היחיד שיכול למלא את התפקיד"

הפגנה של עובדי חברת החשמל
הפגנה של עובדי חברת החשמלצילום: טלי מאייר

המבחן הנוכחי עדיין מתגלגל. ניסנקורן הודיע השבוע כי לא יוותר על דרישתו, ועל ראש הממשלה קשה לסמוך. אצל נתניהו הכל פוליטי, ואם יגיע למסקנה שיגזור יותר קופונים אם יסכים לדרישת ההסתדרות - זה יקרה. כעת נשאלת השאלה מה יעשה הממונה על השכר.

שתיקה של יעקב תוכיח שהוא לא נחמד, אלא פשוט חלש. איש בר לא ייקח אותו ברצינות. לעומת זאת, הוא יכול להתנגד באופן מוחלט, ואם לא יקשיבו לו להניח את המפתחות על השולחן - כמו מיכאל שראל, הכלכלן הראשי באוצר שהתפטר ב-2014 בשל התנגדותו לתוכנית מע"מ 0%. הסיכוי שזה יקרה נמוך.

נשאלת רק השאלה מי יהיה הממונה על השכר הבא. יעקב, כך טען בעבר באב"ד, היה המועמד האחד והיחיד בישראל שיכול למלא את התפקיד, ואם לא צץ בשנה האחרונה מועמד ראוי אחר, לא ברור מי ייכנס לנעליו. זאת ועוד, בניגוד לאגף תקציבים הזוהר, מנכ"ל האוצר דווקא אינו מעוניין לפרוש את חסותו על האגף הזה, ושוב, מן הסתם, ימונה ממלא מקום שאף אחד לא רואה בו מועמד מתאים לממונה קבוע.

אגף שכר מוחלש הוא פרצה הקורצת לכל אחד מארגוני העובדים, שכבר כיום אינם מתביישים לדרוש דרישות מופרכות בלי לתת דבר בתמורה. כאשר אלה ירימו ראש מול רגולטור חלש - כולנו נשלם את המחיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker