ישראל מקדשת את זכויות העובד - וסולדת מבוררות חובה

תפישת יחסי העבודה הישראלית מושפעת מתפישה סוציאליסטית־הסתדרותית ארוכת שנים הרואה לנגד עיניה יותר את צורכי העובד, ופחות את צורכי המעביד

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית הדין לעבודה
טלי חרותי-סובר

בעוד בארה"ב נדרשים עובדים רבים לבוררות חובה מול מעסיקיהם הרי שבישראל, המקדשת את זכויות העובד, המצב שונה לחלוטין.

סעיף 3 לחוק הבוררות קובע כי "אין תוקף להסכם בוררות בעניין שאינו יכול לשמש נושא להסכם בין הצדדים". עו"ד אורלי אבירם, מומחית לדיני עבודה, טוענת כי הסעיף מיושם בבוררות ביחסי עבודה, במקרה שהסכסוך נוגע לזכויות העובד שמקורן בחוק או בהסכמים קיבוציים שעליהן אין הוא רשאי לוותר. זכויות אלה אינן נושא להסכם בין הצדדים ליחסי עבודה, ומשום כך גם אינן יכולות להיות נושא לבוררות.

"בעבר נפסק כי תביעה שעילתה בפיטורים מחמת גילוי שחיתות המבוססת על חוק הגנה על עובדים וחשיפת עבירות ופגיעה בטוהר המידות או במינהל הציבורי, וכן תביעה שעילתה הטרדה מינית, אינן נושא לבוררות", אומרת אבירם. לדבריה, בוררויות בנושא פרט מתקיימות בישראל לעתים מכוח הסכמים קיבוציים בשאלות פיטורים, ענייני משמעת וכדומה, או ביחס לתביעות של עובדים בכירים בנושא שכר, עמלות, אופציות וכיוצ"ב. כך או כך אין מדובר בבוררות חובה.

חשוב לזכור כי תפישת יחסי העבודה הישראלית מושפעת מתפישה סוציאליסטית־הסתדרותית ארוכת שנים. תפישה זאת רואה לנגד עיניה יותר את צורכי העובד, ופחות את צורכי המעביד, ולכן האפשרות כי תיכפה בוררות חובה שעלולה לפגוע בעובד כמעט אינה עולה על הפרק.

הגישה של העובד לבתי הדין לעבודה קלה במיוחד. הוא אינו נדרש לייצוג על ידי עורך דין כדי לתבוע את מעסיקיו, ובידיו גם כלים כמו נציבות שוויון הזדמנויות במשרד העבודה, המהווה גם היא כלי מגן נגיש, בטענות אפליה. מאז נשיאותו של סטיב אדלר בבית הדין הארצי לעבודה, הואשמו בתי הדין כי הם מוטים באופן ברור לטובת העובדים, והפכו לאימת המעסיקים.

על אף קיומו של שיח ער בנושא הצורך בבוררות חובה בכל הקשור ליחסי עבודה במונופולים ציבוריים, כדוגמת חברות ממשלתיות, הרי שעד היום לא הצליחו המחוקקים והרגולטורים למסד בוררות מחייבת, בשל התנגדות עזה של ההסתדרות והוועדים, הטוענים כי תהליך חובה שכזה יפגע בזכויותיו של העובד מול כוחה של המדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker