המרצים ניצחו: אוניברסיטת ת"א תשפר את תנאי הפנסיה

ארגון הסגל האקדמי זכה בתביעתו נגד המעבר מפנסיה צוברת, המשתלמת יותר לעובדי המוסד, לפנסיה תקציבית

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור

>> אוניברסיטת תל אביב תיאלץ להפריש עשרות מיליוני שקלים כדי לשלם למרצים הבכירים המועסקים בה פנסיה תקציבית משופרת משמעותית לעומת הפנסיה הצוברת שהיא עמדה לשלם להם - כך פסק בסוף השבוע שעבר בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, בעקבות תביעה שהגיש ארגון הסגל האקדמי הבכיר נגד הנהלת אוניברסיטת תל אביב.

במארס 2003 הודיעה הנהלת האוניברסיטה לסגל הבכיר על הפסקת הסדר הפנסיה התקציבית למרצים החדשים ועל ביטוחם במסגרת קרן פנסיה צוברת. ההנהלה נימקה את הצעד בכך שהמעבר כולל את כל המגזר הציבורי וננקט כחלק מתוכנית הבראה שנועדה להביא את המוסד לאיזון תקציבי.

ואולם ארגון חברי הסגל האקדמי הבכיר התנגד למהלך והודיע כי יפעל בכל האמצעים שלרשותו כדי למנוע את המעבר לפנסיה צוברת. התנגדות הארגון אכן עיכבה את המהלך אך היות שלא הביאה לתוצאות שלה קיווה הארגון הכריז במאי 2008 על סכסוך עבודה.

בתביעה שהגיש הארגון, באמצעות עוה"ד ארנה לין ואורלי אבן זהב, טען הארגון כי האוניברסיטה ביטחה על דעת עצמה חברי סגל חדשים לפנסיה צוברת בלא אישורו. לפיכך, טען הארגון, יש להשיב את הפנסיה התקציבית לחברי הסגל החדשים. לעומתו טענה האוניברסיטה, באמצעות עו"ד רן גפטר חרמש ודפנה שמואלביץ', כי בשל מצבה הקשה הונהגה תוכנית התייעלות מקיפה הכוללת בין היתר מעבר העובדים מפנסיה תקציבית לצוברת. לטענת האוניברסיטה, הארגון הסכים ב-2007 לבטל את הפנסיה התקציבית וכעת הוא לא יכול לחזור בו.

הממונה על השכר באוצר צירף מסמך התומך בגישת האוניברסיטה. לטענתו, הכנסת עובדים חדשים לפנסיה תקציבית עלולה להשפיע על קבוצות אחרות במשק שירצו להיכלל בהסדר. "המעבר לפנסיה צוברת הוא נדבך מרכזי בתוכנית ההבראה של האוניברסיטה", קבע.

ואולם השופטת אריאלה גילצר-כץ החליטה לקבל את התביעה של ארגון הסגל הבכיר, ואמרה כי "יחסי עובדים ומעבידים ללא מו"מ והסכם ביניהם יגרום לחופש פעולה מוחלט של המעביד. אל לו לבית הדין לתת יד לתוצאה זו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker