במקום חניה חינם: מה מבקשים עובדי הממשלה כדי לעבור לבניין חדש?

עובדי משרדי הממשלה המפוזרים ברחבי ירושלים אמורים לעבור בקרוב לבניין חדש עם חיסרון בולט - אין בו חניה חינם לכל עובד ■ המדינה מציעה הסעה בשאטלים מחניון הלאום הסמוך ותוספת לשכר - אך ליו"ר מרחב ירושלים בהסתדרות זה לא מספיק

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דני בונפיל
דני בונפילצילום: אמיל סלמן
טלי חרותי-סובר

מכתב ששלח דני בונפיל, יו"ר מרחב ירושלים בהסתדרות, לוועדי העובדים של משרדי האנרגיה, העבודה, המכס והתחבורה ב-28 בינואר, מסביר בדיוק מי שולט ביחסי העבודה בישראל: "הריני להודיעכם כי כל עוד לא הגענו להבנות בנושא , יש להימנע מכל שיתוף פעולה הקשור במעבר עם הנהלות משרדכם. אבקש ליידע את עובדי משרדכם, תוך הקפדה על הנחייתי זו, ולהימנע מכל שיתוף פעולה כשהמשמעות היא שלא יעבור אף עובד ללא קבלת אישור ממני, ומטעמכם".

בונפיל, ומי שאחראי בין היתר על במאבק האחרון של ניר ברקת בשר האוצר משה כחלון, ומי שהציע לעשות את אותו הדבר מול בית אימו של השר בגבעת אולגה, עומד בראש צוות המשא ומתן של עובדי משרדי הממשלה המפוזרים כיום ברחבי ירושלים, ואמורים לעבור בקרוב לבניין ג'נרי 2, הממוקם בקריית הממשלה מול משרד החוץ, וסמוך לג'נרי 1. איחוד משרדי המשלה לאזור משותף אמור להעלות את רמת השירות הניתנת לאזרח.

על אף שמדובר בתנאים פיזיים טובים יותר בבניין החדש, הרי שזה לא כולל לכל עובד. בהסתדרות מתרעמים על העובדה הזו, על אף שהמדינה מציעה חניה בחינם עם שאטלים מחניון הלאום הסמוך, כמו גם תוספת מסוימת בשכר עבור ביטול הזמן.

הצעות האוצר בשלב זה לא מתאימות לבונפיל, שלפני מספר חודשים הגיע עם אנשי הוועדים לחניון הקיים בג'נרי 1, ויחד שלא יכלו להתחיל את יום עבודתם, ואף השחיתו שלטים במחאה על המחסור במקומות חניה.

בנקודה זו של  המשא ומתן המתקיים מול הממונה על השכר באוצר, בכירי ההסתדרות לא מתערבים, ומאפשרים לבונפיל למצות את כל האפשרויות העומדות לרשותו.

גם אם החניה היא נושא קריטי, הוא לא היחיד. מסמך שהגיע ל-TheMarker מעלה את הדרישות האמיתיות של העובדים, הכוללות  מענק הסתגלות חד פעמי, תוספת דרגה לכל עובד, כופר חניה (קרי, תשלום עבור ויתור על חניה), ולא פחות מתוספת של שעה בכל יום עבור חיפוש החניה. את כל אלה דורשים העובדים עבור המעבר לבניין חדש יותר. באגף הממונה על השכר לא מתכוונים להיענות לדרישות, אך ההיסטוריה מלמדת שהעובדים מקבלים בסופו של דבר את רוב דרישותיהם.

כזכור, בעיית החניה עלתה לאחרונה גם בתל אביב, כשהוכרזה שביתה בת חמישה ימים בבניין קריית הממשלה. העובדים טענו כי החניון מלא, וכי נדרשות שעות לצאת ממנו אחרי הצהריים.

על פי נתוני הממונה על השכר באוצר שנחשפו ב-TheMarker, מעודדת המדינה, היסטורית, אחזקת רכב פרטי לכל אחד מעובדיה, במקום לעודד נסיעה בתחבורה ציבורית או ברכב שיתופי. עובדי המדינה, שהיו רגילים להגיע כל אחד ברכבו שעבורו הוא מקבל אחזקת רכב,  וגם ליהנות מחניה בחינם, לא מבינים שהזמנים השתנו, וחניונים חדשים לא יוכלו להכיל את כמויות הרכבים הפרטיים.

רק עם התערבותו של אריאל יעקבי, יו"ר הסתדרות עובדי המדינה, הפועל עכשיו יחד עם הממונה על השכר לפיצוי העובדים שלא יגיעו ברכבם. סביר להניח שאם מתווה זה אכן יצא לפועל, הוא יהפוך למתווה כללי גם עבור עובדים מאורגנים אחרים. נשאלת השאלה רק כמה יעלה הפיצוי למשלם המסים.

בשלב זה, כאמור, עובדי משרדי האנרגיה, המכס והתחבורה, ימשיכו לשבת בבניינים הישנים, בזמן שיו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, , ערן יעקב, מפזרים חיבוקים משותפים ומספרים על קיומו של מודל של שיתוף ביחסי ההסתדרות והמדינה. המודל הזה לא כולל את דני בונפיל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker