לאן נעלמו הדוברים הערבים מכנס התאחדות התעשיינים?

57 בני אדם צפויים לשאת דברים ב"ועידת התעשייה 4.0" ■ לצד שרים וחברי כנסת, שלא בהכרח יעסקו בתחומי המומחיות שלהם, לא נמצא ייצוג לאף תעשיין ערבי - וגם מספר הנשים הדוברות קטן

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש
נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברושצילום: עופר וקנין

ביום חמישי הקרוב תקיים התאחדות התעשיינים כנס בשם "ועידת התעשייה 4.0". השם שניתן לכנס אמור לרמוז על התנהלות מתקדמת בעולם חדש - אלא שתכניית האירוע מעלה דווקא אסוציאציות של עולם ישן מאוד. לא פחות מ-57 דוברים צפויים להשתתף בכנס, אך לא נמצא בו ייצוג לתעשיינים ערבים כלל, וגם מספר הנשים הדוברות קטן.

דוברים מהתחום הפוליטי דווקא לא יחסרו באירוע. בין הדוברים חמישה שרים (אלי כהן, יואב גלנט, נפתלי בנט, חיים כץ וזאב אלקין) ושמונה חברי כנסת (איתן כבל, משה גפני, איילת נחמיאס ורבין, יואב קיש, עודד פורר מירב בן ארי, מיקי לוי ויעקב פרי). אליהם יצטרפו מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד ויו"ר השלטון המקומי, חיים ביבס.

תכניית האירוע מעלה כי פאנלים שלמים בוועידה שמורים לגברים יהודים בלבד, ובכל אחד מהם יושב פוליטיקאי. בפאנל ביוטכנולוגיה ורפואת העתיד יעלו על הבמה שבעה גברים, בהם ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו), שהנגיעה שלו לתחום לא ברורה. על-אף שעשרות נשים פועלות בתחום, כולל מנהלות סטארט-אפים ובכירות בקרנות הון-סיכון - אף אישה לא הוזמנה לדבר בפאנל. ביוטכנולוגיה היא תחום חזק גם במגזר הערבי, וכבר שנים שנצרת נחשבת לחממה של סטארט-אפים בתחום, אך גם אף דובר ערבי לא הוזמן לפאנל.

התכנייה של ועידת התעשייה 4.0

פאנל אחר, בשם "מהפכה הבנייה המתקדמת", יונחה על-ידי העיתונאי, יהודה שרוני. השר גלנט יישא את דברי הפתיחה ואחריו יעלו שישה דוברים - כולם גברים יהודים, מבלי שנמצא שום ייצוג לדובר ערבי.

את פאנל "התעשייה הישראלית בפסגת החדשנות העולמית" תנחה העיתונאית קרן מרציאנו. מרציאנו היא גם המנחה הכללית של הוועידה - בתשלום כמובן. תשלום מקבלים גם עיתונאים אחרים שמשתתפים בוועידה. בפאנל הזה ישתתפו חמישה גברים ואישה אחת. שוב - ללא ערבים.

בפאנל שנקרא "שאילתא לח"כ" ישתתפו חמישה חברי כנסת - שתי נשים ושלושה גברים. ח"כ נוסף יסכם את הפאנל. ומה לגבי ח"כים ערבים? גם במקרה זה אף ח"כ ערבי לא ישתתף בפאנל, על-אף שהיה אפשר, למשל, להזמין את אחמד טיבי - חבר ועדת הכספים, שעוסק רבות בנושאים כמו תעשייה בחברה הערבית.

הפאנל הזה כולל גם שלושה תעשיינים שיפנו שאלות אל חברי הכנסת, ושם נמצא הייצוג הערבי היחיד בוועידה כולה: בעלת חברת ההיי-טק אלפא אומגה, רים יונס. יונס אמנם תפנה שאלות לחברי הכנסת, אך לא תשתתף במעמד של דוברת.

ל-TheMarker נודע כי גורמים בולטים בחברה הערבית פנו לנשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, אך לא ברור אם צפוי שינוי כלשהו בהרכב הדוברים בעקבות הפנייה.

בהתאחדות התעשיינים סירבו להגיב לידיעה.

בסוף השבוע שעבר, כפי שנחשף ב-TheMarker, התקיים כנס בחיפה שערכה לשכת המסחר חיפה והצפון ועסק באתגרי הכלכלה בצפון הארץ. מתוך 20 הדוברים לא נמצא ערבי אחד, ומארגני הכנס טענו כי פירסמו את הכנס לפני חודשיים - אך אף ערבי לא התקשר להציע את עצמו כדובר. בכנס דיבר שר האוצר משה כחלון על "כלכלה חופשית ורגישות חברתית", על אף חוסר הרגישות הגדול של מארגני הכנס. כחלון הגיע בעיקר כדי לתמוך בעוזרו האישי לשעבר, דוד עציוני, שהודיע כי ירוץ לרשות העיר, והגיע גם הוא לכנס הזה.

מוחמד דראושה, ראש תחום חיים משותפים ותכנון במרכז לשותפות יהודית וערבית בגבעת חביבה, התייחס לדברים: "אני מצר על החלטת איגוד התעשיינים שלא לצרף דוברים ערבים בכנס. פעם אחרי פעם כושלים ארגונים מקצועיים בלהיות מקצועיים ומזיקים לעצמם ולמשימה שלשמה קמו.

"דווקא מארגון כלכלי ניתן היה לצפות שינהגו כארגון כלל ישראלי ולא כארגון סקטוריאלי. בכך הארגון מצמצם את הרלוונטיות שלו והופך לחלק מכשל רחב יותר שיש לתקנו.
פיתוח התעשייה בחברה הערבית הוא אינטרס משותף גם ליהודים, שכן שתי החברות ייהנו מהתפתחות וקידמה של החברה הערבית. כנראה שיש עדיין מי שחושבים במונחים לא רלוונטיים. יש עשרות תעשיינים, כלכלנים, יזמים ומנהלים ערבים שיכלו לתרום לכנס זה. חבל שבחרו לותר על העוצמה הטמונה בשילוב האוכלוסייה הערבית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker