על מי מגן החשב הכללי?

המקל, כמו גם הגזר, עוברים דרך השקיפות. זכותן של חברות שפועלות על פי חוק ומעסיקות אנשים במשרדי ממשלה לקבל תעודת הצטיינות, בדיוק כמו ששמותיהן של החברות המפירות צריכים להיות ידועים לכל ארגון בישראל

טלי חרותי-סובר
החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו
טלי חרותי-סובר

בשבוע שעבר נפל דבר באגף החשב הכללי באוצר - לא רק שרוני חזקיהו, החשב הנוכחי, הפר בגסות הבטחה של החשבת הקודמת, מיכל עבאדי־בויאנג'ו, אלא שמשום מה הוא גם החליט להגן על מפרי חוק ולמנוע מהציבור מידע חשוב.

באיחור של כחודשיים פירסם החשב הכללי את דו"ח עובדי הקבלן הרביעי במספר. מדובר בדיווח שנתי על הפרות בתחום השכר שמהן סובלים עובדי קבלן הנותנים שירותים למשרדי הממשלה בתחומי ההסעדה, הניקיון והאבטחה. בשנה שעברה פורסם הדו"ח ללא שמות החברות המפירות. עבאדי־בויאנג'ו הבטיחה חגיגית כי השנה יהיו לא רק נתונים, אלא גם שמות וציונים לחברות - אלה שהפרו חוקי שכר ואלה שלא.

הדו"ח שפורסם בשבוע שעבר חשף נתונים קשים: 89% מעובדי הניקיון של חברות הקבלן שמספקות שירותים לממשלה סבלו מהפרות של תנאי השכר - עלייה של 36% יחסית לבדיקה הקודמת. בתחום ההסעדה עלה היקף ההפרות ב–9%. ההפרות מתרכזות בתחום ההפרשות לפנסיה (53%); התשלום לדמי הבראה (15%); וההפרשות לקרנות השתלמות (9%).

בעוד הנתונים מופיעים כולם בדו"ח האחרון, הרי שחיפוש אחר שמות החברות שוב העלה חרס. למרות ההבטחה המפורשת לשקיפות מלאה, גם השנה השמות מוסתרים.

פנייה לחשכ"ל העלתה תשובה תמוהה: "בעקבות חשיבה מחודשת לגבי פרסום שמות ספקי השירותים כחלק מדו"ח הביקורת הוחלט שלא לפרסם שמות אלה, שכן אנו סבורים כי אין בכך תועלת נוספת מעבר לשקלול הציון במכרזי הממשלה כמפורט לעיל, והדבר אף עשוי לפגוע בתמריצי הספקים להשתפר".

חזקיהו ואנשיו טועים. במציאות שבה אנו חיים, המקל, כמו גם הגזר, עוברים דרך השקיפות. זכותן של חברות שפועלות על פי חוק ומעסיקות אנשים במשרדי ממשלה לקבל תעודת הצטיינות, בדיוק כמו ששמותיהן של החברות המפירות צריכים להיות ידועים לכל ארגון בישראל. המדינה, שמשלמת ל-14 אלף עובדי קבלן בסך הכל, היא מעסיק קטן מול מגזר ציבורי עצום, וכמובן מגזר פרטי שדורש את אותם שירותים. מדוע שלא ידעו אינטל או שטראוס אם החברה שהן משלמות עבור שירותיה פועלת על פי חוק? מדוע לא יתוגמלו חברות הגונות בזכייה במכרזים נוספים, בעוד המפירות יודרו מהם, כדי לצמצם פגיעה בעובדים?

הטענה כאילו אין בכך "תועלת נוספת" לא רק תמוהה ולא מציאותית, היא גם הופכת את חזקיהו ואנשיו למשתפי פעולה עם עבריינים ומפירי חוק. החשיפה היא דרמטית גם לנוכח המציאות שעולה מהדו"ח, שלפיה חלקן של החברות המפירות גדול מזה של החברות שפועלות על פי חוק. חמשת ספקי השירות שקיבלו את הציונים הגבוהים ביותר אחראים בסך הכל לכ-8% מסך ההתקשרויות של משרדי הממשלה. לעומת זאת, החמישה שקיבלו את הציונים הנמוכים ביותר מהווים כ-18% מסך ההתקשרויות. כשאלה ההיקפים, האם לא ראוי שכולנו נדע ונדרוש הסברים מאותן חברות?

חזקיהו חושב שלא. במקום לייצר מנגנון מתגמל ומרתיע בעת ובעונה אחת, שמאפשר לחברות שפועלות באופן חוקי לקבל את ההכרה המגיעה להן, שתתבטא מן הסתם בעלייה בדרישה לשירותיהן, ולחברות מפירות חוק להיענש על ידי הציבור - מגן חזקיהו על אלמוניותם של מפירי החוק.

השמירה האמיתית על זכויות עובדי הקבלן מתחילה בשקיפות, דבר שחזקיהו מתנגד לו בתוקף - והוא אינו לבד. גם ההסתדרות, שכל כך אכפת לה מעובדי הקבלן, אינה מזנקת ודורשת פרסום מלא של שמות העבריינים. בשקט, בצל, כשהם מוגנים על ידי בכירי האוצר והסתדרות שמדברים גבוהה גבוהה על צמצום פערים, ימשיכו המפירים להפר חוק. את המחיר, כמו תמיד, ישלמו העובדים החלשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker