לא רק בשבת: בית הדין לעבודה קבע - יום מנוחה יכול להיות בכל יום בשבוע

בית הדין לעבודה קיבל תביעה של רופאה במוסד סיעודי שביצעה תורנויות בשבתות, והמעסיק קיזז ממשכורתה את שעות המנוחה ביום ראשון

חוף בצרפת
טלי חרותי-סובר

בית הדין האזורי לעבודה בחיפה קיבל בסוף דצמבר 2017 את תביעתה של רופאה שעבדה בבית החולים השיקומי "בית בלב" בבת ים, שבו דרשה לקבל שכר עבור הזמן שבו נעדרה מהעבודה אחרי תורנות לילה בשבת. בפסק הדין נקבע כי למעסיק אסור לנכות מהשכר עבור זמן זה, משום שתכלית חוק שעות עבודה ומנוחה היא להגן על כבודו של האדם העובד, תוך שמירה על זמן המנוחה ועל איכות חייו.

הרופאה עובדת בבית החולים השיקומי מ-2008 ועד היום. עד 2012 קיבלה שני כרטיסי נוכחות - אחד לרישום שעות כרופאת הבית, והשני לצורך רישום שעות עבודה בתורנויות, שנעשו מיד בסיום המשמרת כרופאת בית. באותה שנה החליטה הנהלת המקום על שינוי בשיטת השכר, כך ששני התפקידים שמילאה הרופאה ייחשבו כתפקיד אחד והיא תקבל תשלום עבור שעות נוספות. במקביל, החליטה ההנהלה לקזז ממשכורתה את שעות ההיעדרות לאחר ביצוע תורנות לילה.

בית הדין פסק כי שעות התורנות של הרופאה עונות להגדרה של "שעות עבודה", לפי חוק שעות עבודה ומנוחה, ולכן היא זכאית לתשלום שעות נוספות בגין עבודה בתורנויות לאחר עבודתה כרופאת בית. נוסף על כך, נקבע כי אין אפשרות להפחית מהשכר החודשי של העובד את שעות מנוחת הפיצוי שלו, שניתנות במקום השעות שבהן עבד ביום המנוחה. יחד עם זאת, בית הדין קיבל את עמדת "בית בלב" שלפיה הרופאה אינה זכאית לתשלום עבור השעות שבהן לא עבדה בתום תורנות ביום חול, וזאת כיוון שלא קיים הסדר חקיקתי או אחר המזכה בתשלום עבור מנוחה לאחר יום עבודה.

בפסק הדין גם דחתה השופטת עידית איצקוביץ את טענות "בית בלב" לפיהן לרופאה לא מגיעות שעות נוספות כיוון שנדרשה להעביר כרטיסי נוכחות כפולים, אחד עבור תורנות השבת ואחד עבור שעות העובדה ה"רגילות", כך שלכאורה מדובר בתפקידים שונים. טענת התובעת כי מדובר בשעות עבודה נוספות עבור אותו תפקיד אכן התקבלה, כמו גם הדרישה לשלם עבורן. התביעה הוגשה באמצעות עו"ד גל גורודיסקי.

עו"ד גל גורודיסקי
עו"ד גל גורודיסקיצילום: רוית מבורך

עו"ד גורודיסקי: "מדובר בפסק הדין חשוב שיש לו השפעה על הליך דומה שהוגש על ידי 8 רופאים נוספים באותו מקום עבודה. לא ייתכן שעובדים יעבדו מסביב לשעות ולא יקבלו תשלום בגין שעות נוספות. צדק בית הדין שקיבל את התביעה בגין קיזוז אסור של שעות היעדרות לאחר תורנות שבת, שכן כל עובד זכאי למנוחה והעובדה שעובד עבד ביום המנוחה שלו לא צריכה להרע את מצבו אל מול עובד שנח ביום המנוחה השבועית שלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker