הוועידה שתדון באתגרי הכלכלה בצפון - "שכחה" להזמין דוברים ערבים

הכנס של לשכת המסחר יתקיים מחר בחיפה ■ מארגני הוועידה: "הם לא ביקשו להשתתף"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עסקים בוואדי ניסנס בחיפה
טלי חרותי-סובר

רשימת המשתתפים בועידה הכלכלית של לשכות המסחר חיפה והצפון, שתתקיים מחר (ה') בחיפה, הקפיצה לא מעט בעלי עסקים ערבים. לוועידה שאמורה לדון ב"אתגרי הכלכלה בצפון", הוזמנו 21 דוברים - מתוכם אפס דוברים ערבים. המספר  תמוה בהתחשב בעובדה שצפון הארץ זרוע בעסקים ערבים, וכי כלכלת החברה הערבית היא אחד מאתגרי המדינה בכלל, והצפון בפרט. גם מספר הנשים קטן – 3 בלבד, ופאנלים שלמים הם על טהרת המין הגברי בלבד.

את הכנס יפתח ראש העיר יונה יהב. גם שר האוצר משה כחלון, תושב העיר, יגיע ויתן הרצאה שכותרתה האירונית היא "כלכלה חופשית ורגישות חברתית".

לדברי מארגני הכנס, העובדה שאין אף דובר ערבי היא בכלל אשמתם של אנשי החברה הערבית: "יודגש כי הוועידה פורסמה לפני חודשיים ולא היתה כל פנייה של גורם כלשהו מהחברה הערבית להשתתף בפאנלים", היתה התגובה לשאלת TheMarker, "יתרה מזאת, לוועידה הוזמנו חברי ועידה מהרשימה המשותפת ולא נענו עד כה להזמנתנו". ל-TheMarker נודע כי כעס רב שורר בין בעלי עסקים בחברה הערבית, כיוון שאיש לא חשב להזמין גם אותם לדבר בכנס הדן, בין היתר, בעתידם.

היום (ד') פנתה עמותת סיכוי, הפועלת לקידום שוויון אזרחי בין יהודים וערבים, במכתבים דחופים לשר האוצר כחלון וכן לדוד קסטל נשיא לשכת המסחר והתעשייה חיפה והצפון. 

בפנייה נכתב כי "כשר האוצר של כלל אזרחי המדינה, האחראי בין היתר, על קידום שילוב ופיתוח כלכלי של האזרחים הערבים, העובדה שאין ולו דובר ערבי אחד מבין כלל דוברי הכנס פוגעת הן בבניית השותפות בין בכירי המשק היהודים והערבים, והן בעידוד וחיזוק היזמות והפיתוח הכלכלי של אנשי העסקים הערבים.

"פנינו בעניין זה גם למארגני הועידה: נשיא לשכת המסחר והתעשייה חיפה והצפון, וכיוון שהועידה מתקיימת מחר ברור לנו כי יהיה קושי לשלב בהתראה כה קצרה דוברים ערבים. אנו פונים אליך על מנת להפנות את תשומת ליבך לבעיה והשלכותיה: כנסים הינם משאב ציבורי, המאפשר מפגש בין מומחים, הפריה הדדית, רישות, יצירת שותפויות והתבוננות מנקודות מבט שונות על סוגיות מרכזיות.

"היעדר דוברים ודוברות רבים בכנסים ציבוריים פוגעים ביכולת להשגת מטרות אלו בכלל, ובמקרה שלהלן בפרט: הדרה של דוברים ערבים בתקופה בה נעשים מאמצי מדיניות, והשקעת משאבים לצורך צמצום הפערים ושילוב מיטבי של האזרחים הערבים בשוק העבודה בישראל, מעבירה מסר בעייתי ביותר הנוגד למדיניות שאתה ומשרדך מובילים, ורק מעמיקים את החסמים הקיימים במקום להסירם.  אנו תקווה כי תמצא לנכון להתייחס לסוגיה זו והשלכותיה בדבריך בוועידה".

איגוד לשכות המסחר חיפה והצפון  הוא גוף עצמאי שאינו קשור ללשכות המסחר תל אביב, המנוהלות על ידי אוריאל לין.

ממשרד האוצר ולשכת יונה יהב  סירבו להגיב.   

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker