מה מטריד את המנהל הישראלי? טיפול פסיכולוגי למנהל יעלה 40-50 אלף יורו

עשרות מנהלים ישראלים בכירים כבר עברו את הטיפול הפסיכולוגי האינטנסיבי של ד"ר ניר עישר ■ שבועיים בתנאי לוקסוס בקפרי, גואה או תאילנד סידרו להם את הראש, ואת החיים ■ את העלות - 40-50 אלף יורו בממוצע - הם טוענים שהחזירו מזמן ■ כתבה ראשונה בסדרה

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי חרותי-סובר

>> מנהלים הם כידוע אנשים עסוקים במיוחד. פעמים רבות, רבות מדי, נדחקות סוגיות חשובות בחייהם בשל הקריירה הלוחצת. "מדובר בדרך כלל מאנשים הישגיים מאוד שסובלים מחרדות שונות שאינן מתיישבות תמיד עם המעטה החיצוני שהם נאלצים לשים עליהם בעבודה", אומר ד"ר ניר עישר, רופא ומומחה לטיפול התנהגותי קוגניטיבי, ממייסדיו של מכון פסגות לטיפולים פסיכולוגיים ופסיכיאטריים.

"פעמים רבות הם מבינים שכדאי שיעברו טיפול, ואפילו מגיעים לפגישה הראשונה ואז זה מתחיל: בשבוע הבא הם בחו"ל, ובשבוע שאחריו יש להם ישיבת דירקטוריון ותמיד יש דו"חות, תוכניות לתחילת שנה, סיכומי סוף שנה או אלף דברים שדוחים את הפגישה הבאה. כשיגיעו שוב כבר לא יזכרו מה נאמר בפעם הקודמת, וטיפול שאינו המשכי גם לא יהיה אפקטיבי עבורם". לפני כחמש שנים מצא עישר פתרון למנהל העסוק - טיפולי "זבנג וגמרנו". מדובר במפגש אינטנסיבי בן שבועיים עד חודש, באתר מרוחק מאוד מהבית, בדרך כלל בחו"ל. "יותר קל להם לקחת חופשה אחת ארוכה", הוא מסביר. "במיוחד כשהם לא נאלצים לספר למה בדיוק הם נוסעים".

עם ההגעה ליעד הנבחר נכנסים עישר והצוות שהוא מביא איתו (עוד שניים-שלושה אנשים) יחד עם המטופל לתהליך משותף ועמוק של הגדרת הבעיות וטיפול בהן. לעתים הטיפול כולל שיחות אחד על אחד, טיולים רגליים, התמודדות מעשית עם פחדים ולפעמים אפילו אימוני כושר, כשעישר חושב כי ההתמודדות עם המאמץ הפיסי תוסיף לטיפול כולו.

"התהליך מתיש", הוא מודה. "בעיקר מכיוון שהוא מותאם לזמן מנכ"לים. אם אני צריך לנוח אחרי שבע-שמונה שעות עבודה, הרי שמנהל שמורגל בשעות רבות יכול להמשיך עוד ועוד, ואנחנו מנצלים גם את היכולת הזו. מסיבה זו תמיד מגיע עמי מטפל נוסף, ושנינו ביחד עומדים בקצב של המנהל".

במהלך השנים האחרונות קיבל עישר לטיפולו עשרות רבות של מנהלים, חלקם בעלי עסקים וחלקם שכירים בכירים. מכלל המטופלים רק אחת היתה אישה. "אין לי הסבר לתופעה" הוא אומר. "אולי מכיוון שמדובר בשיטה שעוברת מפה לאוזן ומנהל מעדיף לספר על החוויה לקולגות - הגברים".

מטוס פרטי ושם בדוי

הגיל הממוצע של מטופלי "זבנג וגמרנו" הוא 40, כשצעיר המטופלים היה בן 28, אבל הוא היה יוצא מן הכלל. לכולם מכנה משותף אחד: הם בעלי כיסים עמוקים מאוד. טיפולי זבנג וגמרנו עולים הון מכיוון שהמטופל נדרש לשלם את שכר המטפלים, כרטיסי הטיסה וכל הוצאותיהם בחו"ל. המחירים משתנים בהתאם ליעד ולתנאים אך עלות טיפול ממוצע נעה בין 40-50 אלף יורו.

אי אפשר פשוט להסתגר בבית למשל, ולחסוך את הוצאות הנסיעה?

"ניסינו את זה כמה פעמים, ולעתים זה מצליח, אם כי לרוב קשה מאוד לכבות טלפונים ומחשבים ולהתנתק באמת למשך שבועיים. האנשים האלה מכירים חצי עולם ומישהו כבר ידפוק אצלם בדלת. במקרה כזה הטיפול הרבה יותר זול וינוע בסביבות ה-20 אלף שקל".

רוב המהלים המטופלים אצל עישר הם חילונים, אך גם לא מעט חרדים מבקשים את התהליך האינטנסיבי. "הגיע אלי ראש ישיבה שסבל מפחד קהל נוראי", מספר עישר. "כל מפגש עם אנשים היה עבורו סיוט, שלא לדבר על העברת שיעורים שהיא חלק בלתי נפרד מהתפקיד עצמו".

את ראש הישיבה לקח הצוות של מכון פסגות למקסיקו סיטי. "היינו צריכים מקום רחוק ומנותק, נטול אטרקציות מבחינת המטופל ומצד שני שלא יהיה סיכוי שמישהו יכיר אותו", מסביר עישר. "עבור חרדי, מקסיקו סיטי היא עיר מתה, שיש בה גם אוכל כשר. זה היה לוקיישן נהדר".

במהלך השנים דגם עישר לא מעט מקומות בעולם. אחד היעדים המועדפים על המנהל הישראלי הוא תאילנד, אבל אם יבקש, יוכל הצוות לצאת איתו גם לטראק בנפאל. "טיפול מעניין אחד היה לנו בגואה. אחרי כמה פגישות הכנה בישראל הבנו שכדאי שנעשה את הטיפול במקום אקזוטי ליד הים. המלון עלה 700 דולר ללילה לאדם, לא בדיוק מסוג המלונות שישראלים שנוסעים להודו מבקרים בהם. כך יכולנו ליהנות גם מדיסקרטיות וגם מהתנאים, הנוף והגיאוגרפיה".

עד כמה דיסקרטיות היא עניין קריטי?

"זה לא קורה הרבה, אבל היו גם אנשים שביליתי איתם כמה שבועות שבמהלכם השתמשנו בשם בדוי. לי אין בעיה עם זה. מכיוון שאני לא מהמילייה העסקי, אם לא מדובר באדם שנמצא כל היום בעיתונים, בוודאי לא אדע מי הוא, ואם הוא רוצה לשמור על פרטיותו - מבחינתי זה בסדר".

אבל הוא מספר דברים מאוד אינטימיים במהלך הטיפול.

"נכון , אבל אם הוא מתעקש על שם בדוי ולא מספר לי בדיוק איפה הוא עובד או מה שייך לו, מי אני שאדרוש את הפרטים? זה לא משנה לטיפול".

מה היה הטיפול היקר ביותר שהענקת למנהל עסוק?

"ישראלי אמיד שחי בארה"ב רצה שנגיע לאי קפרי. כשעמדנו להזמין את המלון הוא הודיע שהוא מתאכסן רק במלון אחד - הקפרי פאלאס - שיש בו שתי רמות מחירים: 12 אלף יורו ללילה לחדר או 20 אלף יורו. הוא בחר את המחיר הנמוך יותר, וכך עבדנו במשך שבועיים במלון המפואר הזה ובסביבותיו. מובן שהוא הגיע ויצא ממנו במטוסו הפרטי. הבחירה בסוג המלון היא תמיד של המטופל. אני עובד במהלך כל הימים האלה, אז התנאים לא ממש משנים לי, אולי רק ארוחות הערב שבאמת היו מאוד טעימות".

מנהל בכיר - הערכה עצמית זוטרה

לא מעט בעיות מטרידות את המנהל הישראלי שמגיע לעישר. הבולטת ביניהן היא רמת ההערכה העצמית. "לכאורה מוזר לפגוש אנשים שמתנהלים כאילו היו אלוהים בחברות שלהם, אבל בתוכם פנימה הם סובלים מהערכה עצמית נמוכה מאוד. בעיה נוספת היא החשש מכישלונות שחזק יותר אצל אנשים הישגיים. לעתים קרובות הם מתקשים בניהול קשרים בינאישיים טובים עם קולגות, עובדים, לקוחות וספקים", הוא מספר. "מנהלים בכירים הם אנשים שפועלים בסביבה לחוצה מאוד, כשהכל נמצא על הכתפיים שלהם. המצב הזה מעצים חרדות. הם אמנם אנשים חזקים, אבל גם הם צריכים תמיכה".

אברהם (שם בדוי) הוא בעלים של חברה מובילה בתחום ההפקות. הלחץ הבלתי פוסק יצר אצלו חרדות בריאותיות קשות. במלים פשוטות - כל כאב גרם לו לחשוב על מותו הקרוב והלחץ היה גדול. כבעל עסק הוא גם חש מאוים כל הזמן. פעילותו היומיומית לוותה בחשדות אינסופיים והוא היה בטוח כי עובדיו חותרים תחתיו. חבר פסיכולוג הפנה אותו לד"ר עישר. "היו לנו כמה פגישות", הוא מספר. "ומהר מאוד הבנתי שאת התהליך הסטנדרטי לא אצליח לעבור. אני לא יכול להתחייב על כל יום שלישי ב-16:00. בקצב החיים שלי פשוט אין סיכוי. אמרתי לו שאני רוצה טיפול מהיר ואינטנסיבי, אין לי זמן למשהו ארוך".

הפתרון היה טיפול בן שבועיים בדרום איטליה. אברהם יצא עם עישר, מטפל נוסף ומאמן כושר שהכריח את המטופל שמעולם לא עשה ספורט להתחיל לזוז. מכיוון שבין החרדות היה גם פחד גבהים, הכריח אותו עישר לטפס על הר האתנה. "ממש זחלתי למעלה", הוא מספר. "חשבתי שאני הולך למות, אבל הסכמתי להתמודד גם עם הפחד הזה, כמו גם עם פחד הקהל, כשהוא ביקש ממני לדבר לפני קהל בלא כל הכנה, ועם הנכונות להבין מאיפה באות חרדות הבריאות. האמון באיש שמטפל חשוב מאוד, וכשאתה משלם עשרות אלפי דולרים לטיפול מהסוג הזה, יותר קל לך להתמסר לתהליך".

שנתיים אחרי ששבו מאיטליה יצא אברהם לטיפול נוסף, הפעם לכמה ימים באילת, לשם הגיעו רק עישר והוא. "זה לא בדיוק טיפול 'זבנג וגמרנו', אלא סוג של פתיחת דרך חדשה", אומר אברהם. "אחר כך חייבים להמשיך לתרגל כדי להפנים את הכלים. היום אני חרד פחות, עובד יותר והקשרים שלי עם הסביבה השתפרו פלאים. הטיפול הזה יקר מאוד אבל להערכתי הרווחתי הרבה מעבר למה שהשקעתי".

ד"ר עישר רואה את ההצלחה במספר המטופלים שמגיעים דרך המלצות. "מעולם לא נחשפנו", הוא אומר, "והדרך להגיע היא רק אם שמעת סיפור והחלטת לנסות בעצמך. מספר האנשים שמבקשים את הטיפול הזה הולך וגדל".

במהלך הטיפול אתם מדברים גם על עסקים, או רק על נושאים אישיים?

"המטופלים מדברים על סביבת העבודה והחיים שלהם, אבל אנחנו לא מנתחים ביחד את התוכנית העסקית של המפעל. המטופלים מגדירים את המטרות האישיות שלהם והתפקיד שלי הוא להבין מה בדיוק עוצר אותם מלהגיע למטרות האלה בדיוק".

אחרי שחוזרים, המטופלים שומרים איתך על קשר?

"כשחוזרים עושים עוד כמה פגישות כדי לחדד את התובנות, ואז כל איש לדרכו. לפעמים נעלמים ולפעמים שומרים על קשר קבוע. כמה מלקוחותיי החרדים כבר הביאו אלי בן או בת זוג שמיועדים לשידוך כדי שאביע עליהם את דעתי, גם זה קורה".

תמליץ יותר על טיפול סטנדרטי או על יציאה איתך לקוסטה ריקה, למשל?

"תלוי במטופל וצרכיו. הטיפול האינטנסיבי מתאים לאנשים שאין להם זמן, אבל יש להם מודעות וכסף, שרוצים לטפל בעצמם במהירות ובאופן הדיסקרטי ביותר. אם אתה לא עונה על הפרופיל הזה - נסה את הטיפול הרגיל".

nihul@themarker.com

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום