הכסף של "מכללת השף", הסטודנטית שפיקחה על 600 מיליון שקל - האם קרן מעגלים עושה סיבוב על המדינה?

הוועדה לביקורת המדינה דנה בדו"ח שפורסם על קרן מעגלים המסייעת לבעלי מקצועות שוחקים ■ ח"כ יחימוביץ': עולה תמונה מדאיגה באשר להתנהלות הקרן. בוודאי שלא לילד הזה פיללנו"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
טלי חרותי-סובר

הוועדה לביקורת המדינה דנה היום בדו"ח מבקר המדינה בנושא קרן מעגלים, שתוקצבה ב-600 מיליון שקל מטעם המדינה, עבור בעלי מקצועות שוחקים המעוניינים בפרישה מוקדמת, במטרה להבין כיצד מיושם הדו"ח.

בהזמנה לדיון נכתב כי " מצא כי מתוך תקציב כולל של 102 מיליון שקל, שהוקצו עד כה לפנסיית גישור עבור מבוגרים העוסקים במקצועות שוחקים פיסית ונפשית בעקבות העלאת גיל הפנסיה - 200 אלף שקל בלבד (שהם 0.2%) נוצלו לטובת עובדים שפרשו. פי 25 מסכום זה, שימשו להוצאות התקורה של מסלול הפנסיה המגשרת. יוצא אפוא, שב-95% מן התקציב שהוקצה למסלול הפנסיה המגשרת – לא נעשה כל שימוש".

שלי יחימוביץ'
ח"כ שלי יחימוביץ'צילום: אמיל סלמן

עוד נאמר בדו"ח כי תקציב הקרן מנוהל בבזבזנות ובחוסר יעילות, בהיעדר מדדי אפקטיביות או פיקוח מספקים, ותוך הפיכת קורסי הכשרה והסבה מקצועית לקורסי העשרה ופנאי, החוטאים למטרותיה המוצהרות של מעגלים". לעמותה היו עד היום חמישה מנכ"לים שונים, שזכו במשכורות גבוהות.

יו"ר קרן מעגלים, יפה ויגודסקי, לא הגיעה לדיון בוועדה בשל בעיית בריאות, ושרגא ברוש, היו"ר בפועל של הקרן, ייצג אותה.

בני גולדמן ממשרד מבקר המדינה פתח ואמר כי על פי נתוני הדו"ח, הרי  שמשרדי הממשלה כלל לא בדקו האם היא אפקטיבית. "הקרן עסקה בכמות הקורסים אבל לא בדקה אם הקורסים משדרגים את העובדים", אמר גולדמן, "דוגמה בולטת לכך היא שהקרן לא בדקה את התאמתו של העובד לקורס. עולה חשש שהעובדים בחרו קורסים למטרות העשרה ופנאי".

"כמה מהעובדים מצאו עבודה חלופית?", שאלה ח"כ שלי יחמוביץ'. "אנחנו לא יודעים", ענה גולדמן.

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש
נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברושצילום: עופר וקנין

בנושא הפנסיה המגשרת, שהקרן אמורה לתת לעובדים שחוקים שמבקשים לעזוב את עבודתם, מסתבר שמתוך 102 מיליון שקל שהוקצו לנושא, רק 5.2 מיליון שקל נוצלו  מתוכם עד היום. רק 200 אלף שקל שולמו בפועל לחמישה עובדים,  כאשר השאר הן תקורות של הקרן.

"רק 5 עובדים קיבלו פנסיית גישור?", שאלה יחימוביץ'. "עד היום קיבלו 7 אנשים את המסלול הזה", היתה התשובה, "הכסף נשאר אצל המדינה". בנקודה זו אמרה יחימוביץ': "עכשיו נדע מאיפה לבקש כסף עבור דברים אחרים".

עוד אמר גולדמן שלא סביר שבקרן בה עובדים 20 איש עם יו"ר פעילה בחצי משרה וכן מנכ"ל, שהוצאותיהם עומדות על חצי מליון שקל בשנה, רבע מתוך תקורות של 2 מיליון שקל. "שאלנו איפה יש יו"ר פעיל", אמר גודלמן, "וגילינו שלמשל יש בחברת חשמל ובתעשייה אווירית. ספק אם הקרן עומדת בגדלים האלה. ההמלצה שלנו היתה לשקול מחדש את נושא היו"ר הפעיל".

נושא נוסף שעלה הוא היעדר הפיקוח והבקרה של משרד הכלכלה - שם לא פיקחו באופן מספק. כיום מפקח על הקרן משרד העובדה והרווחה, והפיקוח הדוק באופן שמעולם לא היה בעבר.

יו"ר הוועדה לביקורת, ח"כ יחימוביץ', הקשתה כמה פעמים בשאלה כיצד ייתכן שהקרן פועלת מאז 2011 ולא בדקה אפקטיביות. "אנחנו חדשים בנושא הזה", אמר זאב חושן, נציג ההסתדרות בקרן מעגלים.

יחימוביץ' הגיבה: "זה לא ברור לחלוטין שמאז שקרן מוקמת היא חייבת לבדוק אפקטיביות?". חושן ענה: "ברור, נעשו בדיקות וסקרים כדי לבחון אפקטיביות  על פי הבנתנו".

בקשת העובדים הסוציאליים נדחתה

 קרן חחיאשווילי, נציגת החשב הכללי, אמרה כי ועדת הההיגוי העליונה אכן בוחנת את מדדי האפקטיביות, ואפילו לקחו יועץ חיצוני  כדי לייעץ בנושא. "טוב שמשלמים כסף לעוד משהו", אמרה יחימוביץ'. היועץ המדובר הוא יוסי קוצ'יק, לשעבר הממונה על השכר שלא ברור מה תחום מומחיות בנושא.

יחימוביץ' שאלה האם במשרד האוצר מרוצים מתיפקוד הקרן. חחיאשווילי ענתה כי "הנושא עבר לוועדה רק לאחר המעבר למשרד הרווחה, לכן אני לא יכולה לענות", התחמקה חחיאשווילי.

גם דוד בונלי, ממונה אזור ת"א משרד העבודה והרווחה, נשאל על ידי יחימוביץ' האם הוא מרוצה מהקרן. בתשובה ענה בונני כי "הקרן מבצעת 53% פעילות שהיא לא בפיקוח המשרד".

יחימוביץ' שאלה: "יש לך יש סמכות לפקח?".

בונני: "אין לי סמכות מעבר לבקרה ניהולית אבל לא ידוע לנו מה מתבצע שם. נכנסים אנשים לקורסים ללא מבחנים ללא תעודות אין בדיקת מערכת שעות אין בדיקת מורים".

מסתבר כי  שליש מהתלמידים המקבלים קורסים מהקרן למקצועות שוחקים הם עובדי רשויות מקומיות, שעל פי תקנון הקרן רשאים לקבל את הקורסים. לאחרונה דחתה הקרן את בקשתם של מורים ועובדים סוציאליים, שמשום מה לא עומדים בקריטריונים של עובדין במקצועות שוחקים.

שרגא ברוש, יו"ר  קרן מעגלים, המשמש כיו"ר בפועל בעוד ויגודסקי הפכה, לטענת הקרן, למנכ"ל בפועל,  טען כי הקרן ניתנה בכלל עבור המעסיקים. יחימוביץ' ענתה כי הכסף הועבר כדי לסייע לעובדים במקצועות שוחקים, "עכשיו אני מבינה שהם הגיעו למעסיקים". ברוש מתעקש כי הכסף יועד מלכתחילה עבור המעסיקים במגזר העסקי והציבורי. "מבקר המדינה לא הבין את הקרן" אמר ברוש "על פי ההסכם  אדם שעבר קורס לא חייב לעבור למקצוע אחר. אדם שבגיל 50 עשה קורס יוכל לעבור מקצוע גם בעוד עשר שנים", ציין ברוש, "לכן כשבודקים כרגע אפקטיביות נשאלת השאלה מהי אפקטיביות. היות שיש אופציה שאף אחד לא יזוז מהמקום שלו, אנחנו בדילמה. לקחנו מישהו שעוסק בזה שיציע לנו מדדי אפקטיביות. זה קרה ביולי 2017. הוא הגיש לנו טיוטות, יש הערות ובשבועות הקרובים זה ייפתר".

יחימוביץ' הקשתה: "למה אתם לא מבקשים איזה שהוא מעקב של המכללות כדי לבדוק מה קרה עם האיש שעבר את הקורס? הרי עבר כסף לאנשים עם שם ותעודת זהות. למה הקרן לא יכולה לעקוב מה קורה אחרי אותם אנשים?".

ברוש ענה: "הם לא צריכים להחליף תפקיד".

כאן פנתה יחימוביץ' לדיון  סוגיית פנסיית הגישור. "הסוגיה הזו  כל כך חיונית, מקור הצלה לאנשים בעלי מקצועות שוחקים. למה רק 7 אנשים קיבלו אותה?".

ברוש: "החשבת הכללית הקודמת קבעה כללים. פנסיית הגישור היא בגובה שכר מינימום, העובד אומר 'אני לא פורש'. המעסיק צריך להמשיך להפריש בשבילו במשך שנתיים אז גם המעסיק לא רוצה. פנינו לחשכ"לית שאמרה: אלה התנאים. בתנאים האלה חמישה אנשים רוצים לפרוש. שינינו את התנאים. עכשיו זה 7,500 שקל, וגם זו לא בשורה".

יחימוביץ' התייחסה בהמשך לסוגיית הניהול : "למה צריך יו"ר לקרן כל כך קטנה? יש  מנכ"ל".

ברוש ענה כי: "לקרן יש תקנון שאושר על ידי כל הגורמים. אין מנכ"ל בתקנון, רק יו"ר. היום אני היו"ר הפועל כשהיו"ר משמשת בתפקיד מנכ"ל".

4 מיליון שקל ל"מכללת השף"

שולי אייל, ראש אגף הכשרה, התייחס אף  לממצאי המבקר: "מדובר בהסכם חריג בין המדינה והקרן, למשל אין רוב למדינה בוועדת ההיגוי , אלא לארגונים כלכליים ולהסתדרות. אם דברים חורגים, אנחנו בדעת מיעוט. בעבר היה פיקוח על ידי סטודנטית במשרד הכלכלה".

יחימוביץ': "סטודנטית פיקחה על 600 מיליון שקל?".

אייל: "נכון. היום ממונה מחוז מרכז, דוד בונני, מונה לפקח על הקרן. הוא עובר תשלום תשלום לגופים שמספקים הכשרה ותשלומים חריגים נעצרו. קורס שאני רוכש אותו עבור אגף ההכשרה במשרד העבודה ב-369 שקל לשעה, מגיע בקרן ל-1,500 שקל לשעת הוראה".

יחימוביץ': "איך אתה מסביר את זה?"

אייל: "אני לא מסביר, ולא מסכים. קורס אפיית לחמים עולה 740 שקל מול 369 שקל. מכללת השף קיבלה 4 מיליון שקל ועוד מיליון שקל עבור מכללה נוספת שהוקמה  רק עבור מעגלים. עצרנו את התשלומים. הקרן לא תמיד הסבירה את גובה התשלומים ולהם זה נשמע סביר. אנחנו עצרנו תשלומים. דרשנו לראות חשבוניות".

יחימוביץ': "אתה אומר שיש דברים שקמו לכבוד קרן מעגלים".

אייל: "ב.ג לניר הוקמה עבור מעגלים. היא לא קיימת בגוגל... התעריפים אמורים להיות תעריפי האגף ועד 15% מעליהם. זה לא 15% אלא הרבה מעבר לזה".

יחימוביץ': "יש לכם הזכות לבטל את הקרן. למה אתה לא עושה את זה?"

אייל: "זו החלטה של השר"

יחימוביץ' סיכמה כי היא מתכוונת להמשיך לעקוב אחרי פעילות קרן מעגלים ואחרי יישום  הדו"ח. בפנייה לאנשי משרד מבקר המדינה היא אמרה:  "אני מבקשת מכם לעשות דו"ח המשך ולבדוק מה קרה מאז הדו"ח הקודם, האם חל שיפור. עולה כאן חשש כבד ביחד לכספים עולה חשש כבד באשר לסכומים הגדולים מאוד שהועברו לגופים פרטיים ויש צורך לבדוק גם את העברת הכספים הזו. על מה היא נסמכה ומדוע, מה הסיבה למחיר המנופח. עולה תמונה מדאיגה באשר להתנהלות הקרן. בוודאי שלא לילד הזה פיללנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker