החברות שהכי טוב לעבוד בהן בישראל: אינטל, אורנג' וחברת החשמל

תזוזות דרמטיות ברשימה של מגזין TheMarker ו-BDI coface ■ מנכ"ל אקסלנס: "לאנשים צעירים יש הזדמנות להיות מתוגמלים ולהגיע לפוזיציות משפיעות בזמן קצר יחסית" ■ עוד מהסקר: נשים הרבה פחות מרוצות ממקום העבודה שלהן יחסית לגברים

מגזין TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מגזין TheMarker

אינטל נמצאת שוב במקום הראשון ברשימת החברות שטוב לעבוד בהם, כך נחשף בכנס "50 החברות שהכי טוב לעבוד בהן" שנערך היום (ה') בבית חיל האוויר בהרצליה. במהלך 2009 נשאלו אלפי עובדים ומעסיקים היכן היו רוצים לעבוד. תשובותיהם יצרו השנה טבלה מעניינת במיוחד. אורנג' טיפסה מהמקום הרביעי ב-2009 למקום השני ב-2010.

מהדירוג עולה כי כל הבנקים, למעט הבנק הבינלאומי אשר עלה 10 מקומות בדרוג, ירדו בדרוג. שני הבנקים הגדולים יצאו מחוץ לחמישייה המובילה. לעומת זאת, חלה התחזקות של חברות שירותי התקשרות בראשן חברות פרטנר וסלקום אשר נכנסו לחמישייה המובילה ושל חברות ההיי-טק והטכנולוגיה, בפרט של חברות גלובאליות להן פעילות בישראל - 28% מ-50 החברות המדורגות נמצאות בבעלות זרה.

מן התזוזות הדרמטיות (עליות של 17 שלבים כמו גם ירידות כאלה ויותר) עולה כי טעמו של העובד הישראלי משתנה בהתאם למצב השוק וכן לכותרות מהן נהנות, או סובלות, החברות הגדולות במשק. לא פחות מ-7 חברות גדולות ומרכזיות עזבו השנה את הטבלה ו-7 חברות שמעולם לא דורגו כמקומות שטוב לעבוד בהם נכנסו בסערה.

שינויים מעניינים במיוחד חלו בעשירייה הראשונה, שינויים המבהירים היטב את עליית קרנם של מגזרים מסוימים בעיני העובד הישראלי לעומת ירידה יחסית של מגזרים אחרים.

מבט השוואתי לעבר השנים החולפות מגלה כי אותות המשבר העולמי ניכרים עדיין גם בדירוג החמישים. אם כי בסקר נוסף שבו הוא מתבקש לדרג את ציפיותיו ממקום עבודתו, הוא מבקש השנה, בניגוד לשנה שעברה, דווקא שכר.

מדירוג 11 קריטריונים ברשימת "מה עובדים רוצים" המתפרסמת במקביל לרשימת 50 החברות, חל מהפך יחסית לשנה שעברה: אז ביקשו העובדים בעיקר יציבות תעסוקתית.

מנהלי משאבי האנוש יוכלו לקבל לא מעט כלים מן הרשימה המפלחת ציפיות של ארבעה מגזרים שונים. הם יוכלו גם לראות איך באופן שיטתי נדחק נושא הרווחה בו מושקעים הרבה מחשבה, מאמצים וכסף לסוף הטבלה, לעומת עלייה ברמת הדרישות האחרות.

"יש אנשים מאוד מאוזנים שעובדים בגוגל"
"אני מאוד בעד שלעובדיי יהיו חיים אישיים לצד העבודה. אם תבואו למשרדים שלנו תוכלו לראות שיש עובדים שכבר ב-7 בערב הולכים הביתה", אמר מאיר ברנד, מנכ"ל גוגל בפאנל במסגרת כנס 50 החברות שהכי טוב לעבוד בהן של TheMarker בשיתוף BDI Coface. הקהל לעומת זאת, הגיב בחוסר נוחות. עוד השתתפו בפאנל, מנכ"ל אלקטרה, יקי ודמני, דוד ברוך, מנכ"ל אקסלנס, רביב צולר מנכ"ל ביטוח ישיר ויהושע בקולה מנכ"ל HP.

ברנד אמר כי "הייתי אומר שאפילו בתהליך הסינון אנחנו מחפשים אנשים שיש להם עניין רב בחיים ועושים דברים שלא קשורים למקצוע. אנחנו מעריכים אנשים שיש להם סקרנות לחיים, שפעילים ספורטיבית שמטיילים בעולם ופתוחים לתרבויות שונות. צריך להיזהר מהדימוי שחברות היי-טק לא מאפשרות לעובדים לחיות מעבר לעבודה. אצלנו לא בודקים כמה שעות אתה עובד. אבל לרוב האנשים שרוצים לעבוד אצלנו יש תובענות אישית גבוה ואנשים שאומרים לנו שהם מלאי תשוקה לגבי מה שהם עושים. רובנו כשיש לנו תשוקה לעבודה אנחנו מאבדים את האיזון. זה לא אומר שצריך לקדש את הדבר הזה. יש גם אנשים מאוד מאוזנים שעובדים בגוגל.

לדברי יהושע בקולה, מנכ"ל HP ישראל: "בתעשייה שלנו רוב האנשים הצעירים חדורי מחוייבות, התלהבות ורוצים קידום אישי - אנשים שלפעמים אנחנו צריכים לבעוט אותם החוצה ולהגיד להם לכו הביתה. אני לא רואה את האנשים שאין להם חשק לעבוד".

בתשובה לשאלה למה עובדים רוצים לעבוד אצלכם, ענה בקולה כי "אנחנו חברה שהצליחה בעולם ובארץ ונתפשים כחברת טכנולוגיה מובילה. העובדים בישראל רוצים להיות בחברה הכי מחדשת בעולם ורוצים להיות בחברה שמציעה להם אפשרויות לפיתוח הקריירה גם לרוחב וגם בתהליכים פנימיים שמדגישים את היכולת של העובד להתקדם בתוך החברה. אנחנו פותחים את עצמנו לעובד ומאפשרים לנוע בתוך החברה ולקדם את הקריירה שלו - זה הכי חשוב באטרקטיביות של HP בישראל".

לטענת ברנד, "במגזר הטכנולוגי החדשנות מאוד חשובה. זה מגזר דינמי שקשה לבסס יתרון יחסי בלי חדשנות - כששואלים את העובדים שלנו למה הם בחרו לעבוד בחברה הם מדברים הרבה על תרבות ארגונית. הכוונה היא גם לסביבת העבודה אבל יותר לתרבות ולמבנה ארגוני שמקדש את החדשנות; בין אם זה כי אנחנו ארגון שטוח, שמאפשר חופש פעולה וחופש בחירה, ובין כי יש לנו היכולת להשפיע על מיליוני צרכנים בעולם. התשוקה לשנות את חייהם של אנשים מאוד משמעותית".

רביב צולר מנכ"ל ביטוח ישיר סיפר כי "גם אצלנו אוהבים את התרבות הארגונית. מנקודת הראות של העובדים. אנחנו עושים הכל כדי שהם יקומו בשמחה למקום העבודה. את רוב השעות שלנו אנחנו מבלים בעבודה וכדי שעובד ירגיש טוב העובדים צריכים ביטחון תעסוקתי ושכר הוגן. מעבר לזה צריכים להרגיש אווירה טובה, ושם חלק מהצלחה. אני חושב שעובד לא יכול להתייחס לדברים אחרים לפני שיקבל שכר הוגן ויעבוד בחברה יציבה. העובדים שלנו מרגישים שהם חלק מחברה דינמית, חדשנית בתחום שלה ויותר חשוב מהכל כיוון שהתרבות מחייבת שקיפות גדולה, העובדים מרגישים חלק מהחברה שיכולים להתקדם בחברה ולהיות מוערכים על מה שהם עושים. ההערכה מאוד משמעותית.

לטענת דוד ברוך, מנכ"ל אקסלנס, אנשים רוצים להצטרף למקומות מצליחים וצומחים. "לאנשים צעירים יש הזדמנות להיות מתוגמלים ולהגיע לפוזיציות משפיעות בזמן קצר יחסית. יש משקל לתרבות ארגונית, תחושת שייכות".

איך משפיעים פערי השכר בין המנכ"ל לעובד? רביב: "פערי השכר שלנו הכי נמוכים בתעשיית הביטוח. אני מאמין שהשכר נקבע לפני תנאי התחרות של השוק. יש הרבה סוגים של מקצועות. בשוק עורכי הדין יש אנשים משכילים שזכאים לקבל שכר גבוה אבל יש עודף של עו"ד בישראל, והשוק קובע ששכרם יהיה יותר נמוך. כמו שלגבי מנהלים מסוגים מסויים יש מחסור ולכן השוק מתגמל - כשמדובר על מוקדנים התחרות שלנו היא לאו דווקא עם התעשייה שלנו אלא גם עם חברות הסלולר והתקשורת. העובדים אצלנו הם בליבת העסקים. הם מייצרים את המכירות ונותנים את השירות לכן חשוב לנו שהם יהיו מרוצים. לצערנו אנחנו לא יכולים לקבוע את השוק אבל דואגים שהשכר יהיה לפחות בהתאם לנתונים הסטטיסטים של השוק ולעיתים יותר.

בנוגע לה"התקפות" שחוטף המותג גוגל בשנה האחרונה ענה ברנד כי "אני חושב שזה תהליך טבעי שכשחברה מצליחה יש עליה יותר ביקורת והיא הופכת להיות בעין הסערה. זה תהליך טבעי ואולי גם טוב - זה שומר אותנו על קצות האצבעות ומכריח אותנו לחדש. עם זאת צריך לשמור על דברים בפרופורציות. גוגל נמצאת במקום הראשון ברשימת המותגים שאנחנו לא יכולים לחיות בלעדיהם, אחריהם מגן דוד אדום וצה"ל - המותגים ששומרים על חיינו. אני חושב שהמותג עדיין מאוד אהוב ואהוד בעולם ובישראל. אנחנו מאוד גאים על ההישג. גם בקרב עולם ההיי-טק גוגל מדורגת כמקום המועדף לעבוד בו".

בתשובה לשאלה כיצד שולטים על ארגון גדול, אנה בקולה כי כנראה שאין שיטה אחת לנהל חברות של 300 אלף איש. "יש יתרונות מאוד גדולים בחיבור המימד הגלובלי והמקומי, אנחנו רגילים לזה ויודעים לעבוד כך. עובד שמדווח לחו"ל מדווח גם למנהל בישראל. המימד המקומי חשוב וקשור להצלחה שאנחנו רואים בשנים האחרונות בדירוג - זה קשור לאינטגרציה של החברות ש-HP קנתה בישראל. היום העובדים מזדהים יותר עם הערכים של החברה".

בנוגע לתחרות עם אינטל, אמר בקולה כי אינטל, שהיא חברה מצויינת גדלה בצורה אורגנית. "אנחנו עוסקים בתהליך של אינטגרציה שגובה מחיר. לפני חמש שנים היינו 250 איש והיום 5,500 - הכל על ידי רכישה של חברות. זה אחד ההבדלים - לוקח זמן לחבר את כל הארגונים ולתת לעובד הרגשה שהוא חלק מהחברה.

עובדים היום נפלטים משוק העבודה בגיל צעיר מאוד, איך דואגים לשמר עובדים ואחריות של מי זה? דוד ברוך, מנכ"ל אקסלנס אמר כי "בישראל התעשייה הפיננסית מאוד צעירה. עד לפני 4 שנים היא היתה רק בבנקים. העבודה אינטנסיבית והתעשייה מאוד מהירה וסוג כזה של עבודה הוא שוחק. בארץ יש לנו אתגר. הגיל הממוצע באקסלנס הוא 42. במקום שבו מנהלים כסף של אנשים יש משמעות לגיל ולאחריות להמשכיות יש יתרון. זה יהיה אתגר של התעשייה כולה - זה אתגר של מנהלים להאריך תקופות שירות בתפקידים שונים - חשוב שזו לא תהיה תעשייה צעירה למרות שתפקידים מסויימים תמיד יאויישו על ידי צעירים. כשאנשים רוצים לסיים תפקיד מסויים אחד התפקידים שלנו הוא להבין למה, האם מחוסר שביעות רצון או שיקולים אישיים".

אחד הנתונים הבולטים מהסקר השנה העלה שנשים הרבה פחות מרוצות ממקום העבודה שלהן יחסית לגברים. כשהמנכ"לים שהשתתפו בפאנל התבקשו להסביר את הממצא מיהרו כולם לטעון שבחברות שהם מנהלים אין כל הבדל ברמת השכר או בתנאי העבודה בין גברים ונשים.

נורית צור, מנכ"לית שדולת הנשים, מסרה בתגובה לממצא שנשים מדווחות על פחות שביעות רצון ממקום העבודה, כי "הטענה שאין הבדל בין גברים לנשים בחברות הללו הן מבחינת היחס והן מבחינת השכר, היא מטעה ובעצם מהווה את שורש הבעיה. נשים פחות מרוצות משום שהן נאלצות לעבוד במשרה מלאה בעבודה תוך כדי משרה מלאה בבית. חברות עסקיות חייבות לאמץ מודל עבודה שמאזן בין משפחה ועבודה כדי לאפשר לנשים וגברים שהם הורים, להשתלב באופן מיטבי בעולם העבודה. רק אז יעלו מדדי שביעות הרצון בקרב נשים ובקרב הורים בכלל".

עוד כתבות על 50 החברות שטוב לעבוד בהן - בגיליון יוני של מגזין TheMarker

TheMarker Online

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker