הארכת חופשת הלידה: "חוסר היציבות משיב נשים למשרד - הן חוששות לאבד את עבודתן"

באחרונה נכנס לתוקפו חוק הארכת חופשת הלידה, אך מתברר כי יותר מרבע מהיולדות העובדות בישראל האריכו את חופשת הלידה שלהן גם בלעדיו ■ למעסיקים אין סיבה לחשוש - ככל שליולדת מצפים יותר ילדים בבית, כך היא תשוב לעבודה מהר יותר ■ כל השאלות והתשובות על הארכת החופשה

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים ביאור

>> חופשת הלידה הוארכה לאחרונה על פי חוק מ-14 שבועות בתשלום ל-26 שבועות, כש-12 השבועות הנוספים אינם בתשלום. מבדיקת נתוני השנים האחרונות עולה כי נשים רבות החליטו להישאר בבית מעבר לחופשה המותרת בחוק, גם ללא התיקון בחוק, ופגשו בלא מעט מעסיקים ליברליים שאיפשרו להן לעשות זאת.

על-פי נתוני הביטוח הלאומי, מתוך כ-86 אלף נשים עובדות שילדו ב-2007, 26% בחרו להישאר בבית עם הרך הנולד מעבר לתקופת החופשה שבתשלום; 12% מהעובדות נשארו בבית בין חודש לחודשיים נוספים, 7.8% האריכו את חופשתן בשלושה-שישה חודשים, 4.4% האריכו בשבעה-תשעה חודשים ו-2% האריכו בכשנה. יותר מ-12% לא חזרו לעבוד גם אחרי שנה - נתון המסמן לרוב נשירה, גם אם זמנית. החל במארס לא נדרשת עוד רשות המעביד והבחירה אם להישאר בבית או לא תלויה בעיקר ביכולתה הכלכלית של העובדת. "הנטייה לחזור לעבודה מיד עם תום חופשת הלידה גדלה עם מספר הילדים במשפחה", אומרת אסתר טולדנו, חוקרת בביטוח הלאומי. "נתונים אחרונים מ-2007 מראים כי 57% מהאמהות לילד אחד שבו מיד לעבודה, ושיעור זה גדל בהדרגה עד ל-68% בקרב העובדות שהן אמהות לארבעה ילדים או יותר".

מכיוון שפרק הזמן של הארכת חופשת הלידה לא נבדק לפני 2007, לא ברור אם מדובר בתופעה חדשה או מתמשכת. כך או כך, אין תחזית לכך שהחוק המאפשר ליולדת להישאר בבית פרק זמן ארוך יותר ישנה את שוק העבודה באופן דרמטי. "נשים שבות כיום מהר יותר לעבודה משתי סיבות", אומרת טולדנו. "הצורך לפתח קריירה וחוסר היציבות התעסוקתית. נשות קריירה חושבות היטב אם לעזוב את שוק העבודה לפרקי זמן ארוכים, דבר שיכול לפגוע במוניטין וברצף התעסוקתי. חוסר היציבות משיב נשים למשרד מכיוון שהן חוששות לאבד את מקום עבודתן".

המותר והאסור

הארכת חופשת הלידה ל-26 שבועות מעלה לא מעט שאלות לגבי זכויות היולדת ובן זוגה. עו"ד תמר גולן עונה על השאלות הנפוצות.

התקבלתי לעבודה בחברת תוכנה לפני ארבעה חודשים ובעוד חודשיים אני אמורה ללדת. האם אהיה זכאית להיעדר למשך חצי שנה?

לא. התיקון לחוק קובע כי רק עובדת שהועסקה אצל אותו מעביד או באותו מקום עבודה במשך 12 חודשים (לאו דווקא ברציפות) זכאית. מכיוון שבעת צאתך לחופשה ימלאו רק שישה חודשים להעסקתך, תהיי זכאית להיעדר 14 שבועות ולא יותר.

האם אני רשאית לוותר מרצוני על הארכת החופשה?

בהחלט כן. כל שעלייך לעשות הוא להצהיר מראש, ובכתב, שאת מוותרת על תקופת ההיעדרות הנוספת בת 12 השבועות.

החלטתי אחרי השבוע ה-18 לשוב לעבודה. האם אני רשאית לעשות זאת?

כן, ובלבד שתודיעי על כך למעסיק שלושה שבועות מראש. כמו כן, המעסיק רשאי לדחות את חזרתך לעבודה עד שלושה שבועות מהיום שבו הודעת על שובך. באופן זה לא נכפית עלייך תקופת חופשת הלידה ללא תשלום. מומלץ לכל ארגון לקבוע נוהל מסודר בעניין מסירת הודעות מצד העובדת למעסיק בנוגע לחזרה לעבודה מחופשת הלידה.

האם אני זכאית ליהנות מהפרשות לקרן הפנסיה או קופת הגמל לאורך 26 השבועות?

המעסיק אינו חייב להמשיך ולבצע תשלומים לקופות השונות עבורך במהלך ההארכה אלא רק בתקופה שבה את זכאית לדמי לידה. יחד עם זאת, חברי ועדת הכנסת לקידום מעמד האשה יוזמים תיקון שיאפשר את המשך התשלומים גם בתקופת ההארכה.

האם ההגנות המיוחדות החלות בחופשת לידה (איסור פיטורים או פגיעה בוותק) חלות גם על תקופת ההארכה?

בהחלט. תקופת ההארכה מהווה חופשת לידה לכל דבר.

אני מעוניינת לצאת לחופשה ללא תשלום בתום חופשת הלידה המוארכת. האם החוק מאפשר לי?

בעבר עובדת היתה זכאית לחופשה ללא תשלום (חל"ת) בתום חופשת הלידה רק אם השלימה 12 חודשי עבודה רצופים אצל המעסיק. אורך החל"ת הוא בין רבע מתקופת העסקתה הכוללת של העובדת ועד שנה. כיום בוטלה דרישת הסף, ולכן גם עובדת שלא השלימה 12 חודשי עבודה רשאית לצאת לחל"ת. אם הארכת ל-26 שבועות תקופה זו תופחת מתקופת החל"ת שלה את זכאית.

האם בעלי רשאי לצאת לחופשת לידה מוארכת במקומי?

כן, אבל באופן חלקי. גם במצב הקודם, שבו חופשת הלידה נמשכה 14 שבועות, עובד שאשתו ילדה היה זכאי לצאת לחופשת לידה רק לאחר תום ששת השבועות הראשונים לחופשת הלידה שלה, בתנאי שהאשה ויתרה על זכאותה בכתב וחזרה לעבוד. במקרה של 26 שבועות, בעלה יכול לצאת במקומה רק אחרי שמונת השבועות הראשונים. גם אז התנאי הוא שהאשה ויתרה בכתב על המשך זכאותה ושבה לעבודתה. עובד שהוותק שלו במקום העבודה הוא פחות משנה אחת יכול לצאת לחופשת לידה מקסימלית בת 14 שבועות.

בעלי מעוניין לצאת לחל"ת לאחר חופשת הלידה שלו. האם קיימת מגבלה על כך?

לכאורה בעלך רשאי, על פי החוק, לצאת לחל"ת לאחר חופש לידה, גם אם לא השלים שנת עבודה טרם הלידה. משך החל"ת יהיה עד רבע מהתקופה שבה עבד עד למועד הלידה ולא יותר משנה אחת מיום הלידה. מעשית עליו לעמוד באחד משני תנאים: שאשתו הועסקה במשך שישה חודשים לפחות טרם היעדרותו מהעבודה; ושהילד נמצא בחזקתו הבלעדית או בטיפולו הבלעדי בשל נכות או מחלה של בת הזוג.

מה אומר החוק לגבי זוגות חד-מיניים או אמהות חד-הוריות?

החוק אינו מבדיל בין הזוגות השונים. אמהות חד-הוריות זכאיות לאותן הטבות שמקבלת אשה החיה בזוג.

TheMarker Online
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker