למה העובדים לא רוצים לחזור הביתה?

ניהול טאלנטים מתחיל בשאלות פשוטות ותמימות

אורית וולף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

דמיינו לעצמכם: 21:00 בערב, האורות במגדל העסקים ממול רחוקים מלהיות כבויים. מחלקה שלמה נשארת שעות נוספות. נראה מרשים? לא ממש. אחרי עשור מייגע בו עובדי הצוווארון הלבן הכתימו את בגדיהם בלא מעט דיו כחול, ממלאים את תפקידם בכל מחיר של זמן ואנרגיה נתונים, העשור הבא ייתמקד יותר באינדיווידואל ופחות בקולקטיב.

מנהלים מובילים לא ייפלו בקלות במלכודת המסנוורת, אלא ישאפו לברר היטב מהם המניעים הנסתרים של העובדים שלהם. במלים אחרות, האם כולם נשארים שעות נוספות מאותו מניע? כנראה שלא. הזן הראשון נשאר ממקום של רצון אמיתי לסיים את הפרויקט בזמן. הזן השני נשאר כי הוא חדל יכולת של ניהול זמן. הזן השלישי לא רוצה להיתקע בפקקים והזן הרביעי - נשאר כי כולם נשארים, אז איך זה ייראה אם רק הוא יעזוב מוקדם לפני כולם.

למה המניע הפנימי לפעולה חשוב בעצם? סטפן קובי בספרו "שבעת ההרגלים של האנשים האפקטיביים במיוחד", טוען כי אם נדע מהם המניעים הפנימיים של כל עובד כאינדיווידואל, נדע טוב יותר כיצד לשמר אותו, לגרום לו לעבוד טוב יותר, למנף אותו וכיצד לגרום לו ולנו כחברה למצות את הפוטנציאל המרבי של יכולותיו. זהו ידע חיוני עם השלכות כלכליות אדירות מבחינת כל ארגון.

ניהול טאלנטים לא מתחיל בניהול קריירה. הוא מתחיל בשאלות פשוטות אך עשירות במידע בעל השלכות. לדוגמה: אם נשים לרגע בצד את ההיבט הלוגיסטי המורכב, כמה מהעובדים היו שמחים לו יכלו לבחור בשיטת התגמול הרצויה להם או את המתנה לחגים? כולנו רוצים תגמול, אך תגמולים שונים מעידים על מניעי מוטיבציה שונים: אחד רוצה כסף, השני העלאה בדרגה, השלישי ימי חופש, הרביעי נסיעה מקצועית לחו"ל והדוגמאות עוד רבות. אנשים מונעים ממקומות שונים, אבל מבחינה לוגיסטית אנחנו כארגון נבהלים ונמנעים אפילו מלברר את הפנטזיה הפשוטה של האנשים שלנו.

הדרך להכיר את המניע הפנימי עוברת דרך שאלות "תמימות", העשויות להוביל לתובנות חדשות לגבי מניעים מוטיבציונים. אלו הן שאלות מגוונות כמו: "אילו הייתה לך שנת שבתון עכשיו באמצע החיים - מה היית עושה?", או "בהנחה שאין לך מגבלות תקציביות, איזה שינוי היית מנחיל בחברה?".

הדוגמאות האלה לא רק מגלות מידע על הלקוח הפנימי שלנו, אלא גורמות לנו להעשיר את רפרטואר ההיכרות הבלתי פורמאלי עמו ולמצות את הפוטנציאל שבו, תוך התחשבות בהעדפותיו האישיות התואמות את מתווה הארגון. שימוש נבון במידע יקר זה עשוי להניב לא רק הצלחות כלכליות יותר, אלא נאמנות מותג איתנה כלפי החברה עצמה.

-

הכותבת היא מרצה בנושאי חדשנות ומיתוג ועוסקת בפיתוח מנהלים וייעוץ עסקי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker