סטודנטית ביקשה ללמוד תכנות והתחרטה - אך נדרשה לשלם לחברה 19 אלף שקל

חברת האקר יו המפעילה את תוכנית הלימודים: "מדיניות הביטול שלנו הינה בהתאם לחוק הגנת הצרכן" ■ "ארגון אמון הציבור: "גביית דמי ביטול בגובה כל מחיר הקורס הינה על פניה בלתי סבירה"

טלי חרותי-סובר
תכנות במחשב
תכנותצילום: בלומברג
טלי חרותי-סובר

הביקוש למתכנתים מעלה את הדרישה ללימודי תיכנות שלא במסגרת תואר אקדמי. אחת החברות הפרטיות המוכרות בשוק, במקביל למטריקס, היא חברת האקר יו המציעה קורסים שונים, ביניהם קורסי תכנות שעלותו 26,900 שקל. לרוב ניתנת גם הנחה המתוארת כ"מלגה" של 7,000 שקל כך שהקורס עולה 19,900 שקל.

אולם בחוזה, שהגיע לאחרונה ל-TheMarker, מופיע סעיף שעלול לבלבל מאוד את התלמיד הפוטנציאלי. י', שנרשמה לקורס שאמור להתחיל ב-24.1.18, הבינה כבר בתחילת דצמבר 2017, לא לפני שעשתה קורס מיון שעלה 750 שקל עבור שבע שעות לימוד, כי לא תוכל להתחייב ללימודים וביקשה לבטל את הגעתה.

היא פנתה לחברה שלושה שבועות לפני תחילת הקורס, והיתה בטוחה כי תיאלץ לשלם קנס קטן, אף שאינו מוזכר בחוזה עליו חתמה. אולם י' הופתעה לגלות מאיש המכירות שנשלח לדבר איתה, כי גם אם לא תגיע לקורס, תחוייב לשלם 19 אלף שקל או את מחיר הקורס כולו. "לא הודעת שבועיים אחרי שהתחייבת על הקורס", אמר לה איש המכירות, "ולכן תיאלצי לשלם את מלוא הסכום".

בארגון הצרכנות אמון לציבור, שקיבל את החוזה לידיו, מציינים שלא סביר לדרוש את מלוא שכר הלימוד מתלמידה שלא למדה ולו שיעור אחד, והודיעה על הביטול שלושה שבועות לפני הזמן. "החוק - תקנות ביטול עסקה - מסדיר את זכות הביטול לגבי ה-14 ימים לאחר עשיית העסקה, וכאשר מדובר בקורס החוק קובע כי ניתן לבטל תוך 14 יום ובתנאי שנותרו עוד 14 יום לפני תחילת הקורס עצמו", מציינת דוברת הארגון הדס לוי, "דמי ביטול שעסק רשאי לגבות במקרים אלו, הם 100 שקל או 5% לפי הנמוך (כשהעסקה נערכת בטלפון או באינטרנט מותר לבטל עד יומיים לפני מועד פתיחת הקורס) העסק, לכאורה מטיב עם הצרכן כי הוא נותן לו את האפשרות לבטל תוך 14 יום בתנאי שהביטול יעשה עד יום לפני הקורס".

עוד מציינים בארגון אמון הציבור כי "במקרה הזה  מדובר בתלמיד שנרשם הרבה לפני תחילת הקורס, (כמעט חודשיים) ואז ביקש לבטל לאחר יותר מ- 14 יום מיום עשיית העסקה. במקרים אלו, חוק הגנת הצרכן לא נותן מענה, אבל אין בכך לומר שהתנהלות העסק סבירה, ולדעתנו היא אף לא עומדת במבחן החוק: לפי חוק חוזים אחידים, שחל על כל הסכם שמנוסח חד צדדית על ידי העסק.

"מותר לעסק לכלול בחוזה האחיד שלו 'פיצוי מוסכם' שהלקוח ישלם אם ירצה לבטל את העסקה, אבל העלות של הפיצוי המוסכם צריכה להיות סבירה ותואמת את הנזק הממשי שיגרם לעסק מביטול ההסכם (למשל, אם כבר הוציא כסף או יצר התחייבות שישלם קנס על ביטולה הוא יכול לכלול עלויות אלה בפיצוי המוסכם) לעמדתנו - כאשר יש עוד 3 שבועות לתחילת הקורס, ודי ברור שהעסק לא הוציא את כל ההוצאות הצפויות לו במהלך הקורס וניתן עדיין למצוא תלמידים חלופיים - גביית "דמי ביטול" בגובה כל מחיר הקורס בסך 19 אלף שקל, הינה על פניה בלתי סבירה, מציינים

מהאקר יו נמסר: "כחברה להכשרת עובדים למקצועות ההייטק הפועלת למעלה מ-20 שנה, אנו מודעים לכובד ההחלטה של בחירת מסלול קריירה ומוסד לימודים. על מנת למנוע סיכון כספי ועוגמת נפש אנו מחייבים כל סטודנט לעבור קורס מיון ייחודי הנערך בין 40-20 שעות במחיר של 1,250-750 שקל בהתאמה, המאפשר התנסות משמעותית במקצוע טרם התחייבות ארוכת טווח. במידה שהחליט התלמיד לפרוש ולא להמשיך ללימודים מלאים מכל סיבה שהיא, מלוא שכר הלימוד בגין קורס המיון מוחזר לו (למעט 250 שקל דמי הרשמה).

"מדיניות הביטול שלנו הינה בהתאם לחוק הגנת הצרכן, הקובע בצורה חד משמעית כי תלמיד רשאי לבטל את לימודיו בתוך 14 יום ממועד חתימת ההסכם ובלבד שהביטול ייעשה 14 ימים לפני מועד תחילת הלימודים. בהיותנו חברה בינלאומית בעלת תודעה צרכנית גבוהה הרחבנו את אפשרות הביטול מעבר לקביעה בחוק - עד ליום לפני תחילת הקורס, במקרים שהרישום נעשה 14 יום מתחילתו. 

"במקרה זה הסטודנטית קיבלה החלטה להירשם לאחר שעברה את קורס המיון, קיבלה הסבר מלא לגבי מסגרת זמני הביטול ופנתה אלינו בבקשה באיחור - לאחר כחודש וחצי מיום הרשמתה. לפיכך בהתאם לחוק התלמידה אינה זכאית להחזר כספי. מתוך מחווה שירותית נציגנו מסר מפורשות כי יבדוק אפשרות לביטול ההרשמה, כפי שאנו נוהגים בנסיבות ספציפיות מקלות בכל עת ומאפשרים לתלמידים שלא עומדים בתנאי החוק לבטל את הרשמתם".

"אם הייתי יודעת מראש שמישהו היה מחייב אותי לשלם 19 אלף שקל מבלי לקחת שיעור אחד, לא הייתי מגיעה מלכתחילה לבית הספר הזה", מגיבה י', "הניסוח המאפשר ביטול מאוד מבלבל אדם שאינו בקיא בקריאת חוזים. אני מקווה שאכן לא יפנו ויבקשו את הסכום כולו".

בינואר 2017 פירסמה האקר יו  לתלמידיה את האפשרות  להשלמה לתואר ראשון ושני באוניבריסטאות לא מוכרות באוקראינה וקוסטה ריקה, שהיו חלק מתעשיית התארים הפיקטיביים בישראל. מובן שגם התארים לא היו מוכרים בישראל.

תגובת האקר יו: "הרבה פחות מ 1% מהתלמידים נרשמים להשלמת הלימודים לתואר בחו"ל ופעילות זאת לא נמצאת בעיקר תשומת הלב של החברה. החברה ביצעה בדיקות לבחינת חוקיות האוניברסיטאות אליהן היא מפנה להשלמה לתואר כולל  בדיקה מול משרד החינוך בישראל, והיא פועלת כחוק. למרות האמור לעיל החברה לומדת מכל הערה או פניה ותתקן בהתאם אם צריך כדי לשמור על החוק ועל שביעות רצון הלקוחות".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ