60 מיליון שקל לקידום שיוויון בין נשים לגברים באוניברסיטאות ובמכללות

התוכנית של הות"ת כוללת דרישה לדיווח מגדרי, תקציב ייעודי ליועצות הוגנות מגדרית ומלגות ■ פרסי הצטיינות בסך כולל של מיליון שקל בשנה יוענקו למוסדות שיצטיינו בהוגנות מגדרית

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סטודנטיות באוניברסיטה העברית בפתיחת שנת הלימודים 2017-2018
טלי חרותי-סובר

ות"ת אישרה לראשונה מתווה לתוכנית רב שנתית (2022-2018) לקידום הוגנות מגדרית במערכת ההשכלה הגבוהה בסך כולל של כ-60 מיליון שקל. התוכנית הולמת את העקרונות שקבעה המל"ג לקידום נשים לתפקידי סגל בכיר, ומתבססת על המלצות ועדת ארנון, שעיקרן העלאת המודעות להוגנות מגדרית במוסדות להשכלה גבוהה וגיוס וקידום נשים בסגל האקדמי בכלל, ובפרט בתחומים בהם ייצוג הנשים נמוך במיוחד, כמו מקצועות ההיי-טק. התוכנית מיועדת למוסדות המתוקצבים על ידי ות"ת.

על פי נתוני מל"ג ות"ת, תמונת המצב המגדרית במוסדות להשכלה גבוהה בישראל מאופיינת ב"מגמת מספריים": בעוד שנשים הן יותר מ-50% מהסטודנטים והסטודנטיות בתואר ראשון, שני ושלישי, ייצוגן יורד ככל שמתקדמים בסולם הדרגות האקדמי, כאשר בקצה הפירמידה, בדרגת פרופסור מן המניין ייצוג הנשים נמוך משמעותית. ואכן,נשים הן כ-58% מהסטודנטים לתואר ראשון, והרוב נשמר גם בלימודי התואר השני (62%) והתואר השלישי (53%). עם זאת, כשבוחנים את שיעור הנשים המשתלבות בתפקידי סגל בכיר, התמונה מתהפכת, כ-32% באוניברסיטאות וכ-42% במכללות. כך למשל, בתשע"ו היו באוניברסיטאות רק 22% נשים מכלל הפרופסורים. אמנם מדובר בשיעור שעולה כל הזמן, אך הדבר קורה מעט מדי ולאט מדי.

החסמים העיקריים שעוצרים נשים מלהמשיך ולהתקדם בקריירה האקדמית, לטענת מל"ג וות"ת, הם חוסר מודעות מערכתית להטיות מגדריות - ציפיות מנשים לגבי תפקידן במשפחה, הקושי במציאת האיזון בין הבית לבין הקריירה האקדמית וכדומה. כך נעצרות נשים רבות ולא ממשות את הפוטנציאל להמשיך ללימודי פוסט דוקטורט בחו"ל, לימודים שהם צעד הכרחי לקראת התנסות במסלול סגל בכיר באקדמיה. התוכנית הרב שנתית לקידום הוגנות מגדרי אמורה לפרק את החסמים המוכרים במספר צעדים.

יוגש דיווח מגדרי שנתי

החל מתשע"ט, המוסדות להשכלה גבוהה יתבקשו להעביר דיווח מגדרי שנתי, בהתאם לכללי ארגון she figures של האיחוד האירופי. הדיווח יכלול, בין היתר, נתונים על מדיניות ופעילות המוסדות בנושא קידום וייצוג נשים (לרבות בגופים המנהלים), ההרכב המגדרי של הסטודנטים לפי מחלקות, פקולטות ותארים, התפלגות מגדרית של זכיות סטודנטים במלגות ובפרסים מוסדיים, מעקב אחר דוקטורנטיות ופוסט דוקטורנטיות שזכו במלגות מוסדיות שונות ועוד. המוסדות יתבקשו לפרסם את הדו"ח באתר המוסד על מנת להגביר את המודעות לנושא.

ימונו יועצי נשיא להוגנות מגדרית: 120-60 אלף שקל למוסד

יוקצה תקציב ייעודי לפעילות יועצות נשיא להוגנות מגדרית בסך כ-60 אלף שקל למוסד. במסגרת אישור התוכנית המלאה, הוחלט כי החל מתשע"ט התקציב יוכפל לעד 120 אלף שקל למוסד.

על פי התוכנית, היועצים יפעלו להגשת דיווח מגדרי שנתי מקיף ומפורט על פעילות המוסד בנושא, תפעלנה להעלאת המודעות, ארגון ימי עיון ומידע, הכשרות מגדריות של הוועדות האמונות על גיוס וקידום הסגל במוסד ובקידום תכניות ליווי והעצמה לדוקטורנטיות, לסגל חדש ולסטודנטיות.

תמריצים: כמיליון שקל למוסד מצטיין

יינתנו תמריצים שנתיים (פרסי הצטיינות) בסך כמיליון שקל למוסדות להשכלה גבוהה שהשיגו שיפור משמעותי בנושא הוגנות מגדרית: התמריצים יוענקו על סמך מדדי הצלחה מגוונים, ביניהם: עלייה בשיעור הפוסט דוקטורנטיות במוסד, עלייה בשיעור חברות סגל חדשות שנקלטו ועלייה בשיעור הדוקטורנטיות במוסד.

עידוד לדוקטורנטיות מתחומי היי-טק

תוכנית המלגות תוגדל מ-50-30 אלף דולר לשנתיים ל-80-60 אלף דולר לשנתיים, בהתאם למצב המשפחתי של המלגאית. מטרת המלגה היא לסייע בהוצאות שונות, כמו כרטיסי טיסה לבן הזוג והילדים, שכר דירה, הוצאות שוטפות ועוד. בנוסף יוענקו מלגות לתואר שני ולדוקטורט תוך הקצאת תקציב עבור עשר מלגות לדוקטורנטיות בתחומי ההיי-טק, החל מתשע"ט. גובה המלגה השנתית היא 52.2 אלף שקל למשך שלוש שנים, בכפוף ל-matching של המוסד בסך 10,000 שקל. תקציב נוסף יוקצה עבור עשר מלגות לתואר שני מחקרי לנשים במקצועות ההיי-טק החל משנת תשע"ט. גובה המלגה השנתית היא 41 אלף שקל (למשך שנתיים).

פרופ' יפה זילברשץצילום: דוברות מל"ג

יוקצה תקציב לפרויקטים המתמודדים עם הוגנות מגדרית

יוצא קול קורא למוסדות שממוקד בפרויקטים שיציעו מענה הוליסטי להתמודדות עם הבעיה. הפרויקטים יתבקשו להתמקד בהצעת פתרונות בהיבטים השונים של גיוס וקידום נשים לסגל האקדמי, כגון: פיתוח מנגנון לעידוד נשים ליציאה לפוסט דוקטורט לחו"ל, הכשרות יזומות למנחים ולסגל, פיתוח מנגנונים לשמירה על קשר עם הנשים במהלך הפוסט דוקטורט ועוד.

יו"ר ות"ת, פרופ' יפה זילברשץ, הדגישה כי התוכנית הרב שנתית של מערכת ההשכלה הגבוהה הציבה את קידום הנשים באקדמיה, בדגש על סגל בכיר, כיעד מרכזי בתוכנית העבודה. לדבריה, "הצבנו מטרה ואנחנו נחושים להצליח. האקדמיה בהובלת מל"ג וות"ת, חייבת לפעול להתרת החסמים התרבותיים, החברתיים והארגוניים שמונעים מנשים לעשות את קפיצת המדרגה המתבקשת ולעלות בסולם הדרגות הבכירות. מערכת ההשכלה הגבוהה בנויה על גיוס כוח אדם איכותי להוראה ולמחקר, וככל שיותר נשים ישתלבו בתפקידים בכירים, כך ניתן יהיה להרחיב את המעגל ולמקסם את ההון האנושי הישראלי, לתועלתן האישית ולתועלת החברה והאקדמיה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker